SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mustafa Cengiz’den olay açıklamalar! ‘Fenerbahçe derbisine…’

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, yayıncı kuruluş beIN Sports'un konuğu oldu. Fenerbahçe ile aralarındaki gerginliğe değinen Cengiz, sarı lacivertlilerle 23 Şubat'ta Kadıköy'de oynayacakları maçta statta olacağını söyledi.

Güncellenme: 18:26, 03/02/2020
Mustafa Cengiz’den olay açıklamalar! ‘Fenerbahçe derbisine…’

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, yayıncı kuruluşta katıldığı programda merak edilen birçok konuya değindi.

TFF’nin harcama limitlerini arttırmasının usulsüz olduğunu söyleyen Cengiz, Fenerbahçe derbisinde statta olacağını söyledi.

Galatasaray’ın ekonomik durumundan bahseden Cengiz, Türk futbolunda tek taraflı barışın olamayacağını belirtti.

İşte Cengiz’in açıklamaları;

Türk futbolunun sorunlarına dikkat çeken Başkan Cengiz, “Kemerburgaz, Riva ve Florya birbirine yapışık üç kardeş gibi. Florya’yı verdiğimiz bedel üzerinden aldık. Florya şu anda aldığımız değerinin 5-6 katı. Aldığımız zamanki bedel ile şimdiki belde ve imara açılmış olması çok mutlu etti. Fakat bu alan bize yeterli değil. Alt yapıda 8 yaşta takımlarımız var. Geçen yıl 7 yaş grubunun 5’inde şampiyon olduk. Bunlara saha yetmiyor. Türk futbolundaki en büyük sorun bu. Avrupa’da her yerde çim saha var. Bizde maalesef yapılaşmada hiçbir anne, baba çocuğunu sokağa bırakamıyor. A Takım için bir antrenman bir de normal sahaya ihtiyacımız var. Bu 10 adet saha için Kemerburgaz verildi. Oraya 6 adet saha koyabiliriz. Florya devam edecek ve ağırlıkla altyapı olacak. Florya için 120 milyon TL + 37 milyon TL bedel ödedik. Bazen bize devlet desteğiyle yaptınız diyorlar. Devlet desteği bize legal sınırlar içindedir, bağış değil. Siz 100 yıl devlet desteği içinde varlık sahibi olacaksınız. Hem devlet destekliyor, nemalanıyor diye insanlara çatacaksınız, böyle bir şey olamaz! Bu trajikomik. Hem destek al, hem başkalarını eleştir. Riva’da talep patlaması yaşandı. 1.500’e yakın villa var. Müthiş bir talep var. İlk 1 haftada 190 milyonu aşkın talep geldi. Bu, şuna yaradı, Riva’dan elde ettiğimiz gelirle Florya’yı karşılayacağız” dedi.

“MÜJDEYİ VERİYORUM”

“Buradan müjdeyi veriyorum. Kemerburgaz arazisinde ruhsatı iptal edilen madencinin fiziki olarak tahliyesine başlandı. Projesi de hazır. Bu vesileyle Galatasaray Camiası’na sesleniyorum. Buradaki yatırım 150 milyon TL. Bizde büyük inşaat şirketleri var. Oralardan rica ediyorum. Lütfen Kemerburgaz’ın yapımına destek olsunlar. Riva’da talep patlaması yaşandı. 1.500’e yakın villa var. Müthiş bir talep var. İlk 1 haftada 190 milyonu aşkın talep geldi. Bu, şuna yaradı, Riva’dan elde ettiğimiz gelirle Florya’yı kompanse edeceğiz. Geçen yıl 7 yaş grubunun 5’inde şampiyon olduk. Altınordu bir tanesinde, Trabzonspor bir tanesinde oldu. Bu vesileyle altyapı sorumlularımızı ve teknik ekibimizi gönülden kutluyorum.”

“ARDA TURAN İLE SORUNUMUZ YOK”

Son dönemde Fatih Terim ile yaşanılan Arda Turan krizine değinen Başkan Cengiz, “Arda bizim değerli bir kardeşimiz. Galatasaray'da oynamış, bize para kazandırmış biri. Hatta gitmesini istemedik ani gitti. Bu değerini gösterir. Ben ona yolu açık olsun diyorum. Bizim ocağımızdan yetişmiş bir oyuncu bizim şampiyon olmamız için mücadele etti. Buna tepkimiz yok saygı duyuyorum. Bu futbolda var. Bizi kendi camiamız açısından doğru olmadığını düşündük. Konu kapandı. Arda ile sorunumuz yok. Başarılar diliyorum. Moralini bozmasın devam etsin. Hocamız ile birlikte inşallah şampiyonluklara ulaşacağız. Camianın bütün katmanlarıyla” dedi.

“KÜÇÜLEREK BÜYÜYEMEZSİNİZ”

“Sürekli olarak başarıya gereksinim duyan dinamik bir süreç içerisindeyiz. Sadece mali disiplini sağlayarak, tasarruf ederek gelirinizi artırmak zorundasınız. Hedefleri büyütmek ve bu hedeflere ulaşmak durumundasınız. Küçülerek büyüyemezsiniz. UEFA’nın karşısında, bize verilen 3 yıllık periyotta 147 milyon euro açığımız vardı. Yani 1 Milyar TL. Bize verilen tolerans 5 milyon euro’ydu.”

“UEFA BİZİ ANLAYIŞLA KARŞILADI”

“UEFA ile en önemli sorunumuz o’ydu. Geldiğimizde çok büyük fark vardı. Sayısız defa gittim geldim. 4 ay UEFA, 4 ay CAS süreci. O süreç, kitap olur. 30 milyon azami zarar edeceğimiz yerde 1 milyar ettik. Kendilerine dedik ki: ‘Bize 4 ay süre verin.’ UEFA’ya teşekkür ederim, bizi anlayışla karşıladı. Bu 4 ayda uçağın burnunu kaldırdık. Yayın, taraftar gelirleri. Taraftarımızın büyük desteği var, keza beIN SPORTS’un. Galibiyetler aldıkça gelirimiz arttı. UEFA, mali disiplini sağladığımızı gördü ve 147 milyon euro zarar etmemize rağmen bizimle 4 yıllık daha anlaşma yaptılar. 3.5 saat final sunumu yaptık. UEFA’dakiler tuvalete bile gitmedi.”

“Çatallaşma stratejisi izledik. Hem esas hem usul. İlk kez CAS bir Türk takımını haklı buldu. Avrupa kupalarının yolu açıldı. Ben dahil tüm yönetim kurulu, deplasmanlara giderken masrafları cebinden ödüyor. Bu, bizi mutlu ediyor. İlk kez, çıplak gelirde artıya geçtik. Bu çok önemli, Galatasaray tarihinde yok. İlk kez mali genel kurulu ek bütçe istemeden bitirdik. Kulüplerin kurtulması için, UEFA’nın mali disiplininin uygulanması gerekir. TFF, çok değerli bir çalışma yaptı.”

“KENDİ FİNANSAL FAİR PLAY KURALLARIMIZI KOYDUK”

“Biz, kendi finansal fair play kurallarımızı koyduk. Hepimiz bağımsız denetimden geçmiş raporları federasyona verdik. Federasyon bunları 15 Aralık’a kadar kabul etti. Bütün kulüpler, mali durumumuzu 15 Aralık’a kadar bildirdik. 31 Aralık’ta da TFF harcama limitlerini açıkladı. Ama 31 Aralık’tan sonra bir kulübümüz çıkıyor; 8 Ocak’ta ‘Benim limitlerimi arttır.’ diyor. Limiti 8 Ocak’ta 33 Milyon TL artıyor. 17 Ocak’ta da bu rakam tebliğ ediliyor. Bu da yetmiyor, 17 Ocak’ta tekrar talepte bulunuyor. 16 Milyon TL artırılıyor.”

“ARTIRIM %100 USULSÜZ”

“Bu artırım %100 usulsüz. 49 Milyon TL %30 aşım payıyla birlikte o kulübe müthiş rahatlama getiriyor. Kendileri için yetersiz geliyor. Lisanstan alınan bu 49 Milyon TL ne oldu? 49 Milyon TL ile puan silme, para cezası, gibi cezalar erteleniyor. Bu olmaz. Eğer siz bir kulübe bu hakkı veriyorsanız, bize göre haksız şekilde veriyorsanız, şimdi buradan TFF’ye soruyorum: Bunu nasıl yaptınız? Nasıl oldu da bu noktadan bu noktaya geldik?”

“Siz, nasıl olur da kapılar kapandıktan sonra veya start başladıktan sonra yarışı 110 metreye çıkardınız? Geriden gelen birini nasıl öne geçirdiniz? Başkalarına da yaptınız mı?”

“TFF’DEN ŞEFFAFLIK BEKLİYORUM”

“Bu süreçten sonra şeffaflık bekliyorum. TFF kimin ne kadar limiti var açıklayacak. Lafla şeffaflık, samimiyet olmaz. Bunu göstermeniz, kanıtlamanız gerek. Açık konuşayım, TFF benim sorularımın cevaplarını vermek zorunda. Galatasaray bunu yapsaydı, şu an puan silme, para cezası vs. hepsi uygulanırdı. Bundan eminim, çünkü Sayın Nihat Özdemir, Sayın Rıdvan Dilmen’e söyledi. Peki neden diğer takım için uygulanmıyor? Acaba hangi gerekçeler getirilecek? Biz o gerekçelerin tamamını çürütmeye hazırız.”

“Türk futbolunda barışı nasıl tesis ederiz?” sorusuna Cengiz:

“Hiçbir kulüp bizim düşmanımız değil. Bütün camialar bizim değerli rakiplerimiz. Aynı platformda, eşit şartlarda mücadele etmek istediğimiz rakiplerimiz. Benim yaptığım bütün sert konuşmalara lütfen bakın. Asla durup dururken sert konuştuğum bir laf yok. Siz cam kulede otururken, etrafa taş atmayın. Size de taş atarlar, kuleniz kırılır.”

“TEK TARAFLI BARIŞ OLMAZ”

“Barış tek taraflı olur mu? Tek taraflı barış olmaz. Galatasaray Spor Kulübü olarak, doğrudan sataştığımız herhangi bir saldırı yok. Biz, bize saldırı yapılınca savunma ve tespit yapıyoruz. Saldırı bile yapmıyoruz. Galatasaray tarihinin en çok ceza alan başkanıyım. Hızımı kesmedim, Türkiye Basketbol Federasyonu bile bana ceza verdi. Bir şey demiyoruz. Şeriatın kestiği parmak acımaz. Cürüm, cezaya tabidir ancak bu ceza uygulamasının eşit olmasını talep ediyoruz. Galatasaray’a verip diğerine vermemek yanlış.”

“FENERBAHÇE DERBİSİNE GİDECEĞİM”

“Kadıköy’deki Fenerbahçe derbisine gideceğim. Yarışın eşit şartlar içinde yürümesinden yanayız. Biz dahil hiç kimseye ayrıcalık verilmesini istemiyoruz.”

“HOCAMIZIN DEDİĞİ GİBİ…”

“Galatasaray, hocamızın da dediği gibi; 8’i de 18’i de, 10 puan farkı da dinlemez gelir. Büyük takım olmanın gereği budur. Biz 2 yılda 33 futbolcu transfer ettik. Geçmiş dönemdekiler de dahil 20 futbolcuyu gönderdik. Çok sirkülasyon var.”

“13 MİLYON EURO ARTIDAYIZ”

“Haddime değil fakat taraftar olarak, istediğimiz, bizi rahatlatan sonuçlar alıyoruz. Bu gelen ve gidenlerin içinde Galatasaray olarak 13 milyon euro artıdayız.”

Yayınlanma Tarihi:17:33,