SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SON DAKİKA Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası Meclis’e taşınıyor

Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 'Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası'nı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıyacaklarını açıkladı.

Güncellenme: 12:13, 13/01/2020
SON DAKİKA Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası Meclis’e taşınıyor

Ankara'da 5 gün sürecek olan Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nın açılışında açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, uzun zamandır çıkması beklenen Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası’nın Meclis’e taşınacağını söyledi. Kasapoğlu, yaptığı açıklamada “Gazi Meclisimiz, teknik ve veri desteği verdiğimiz “Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası”nı yakın bir zamanda gündemine alacak” ifadelerini kullandı.

Spor kulüplerinin daha çok mali olarak denetlenmesini sağlayacak olan yasa ile, kulüp başkanları ve yöneticileri dönemlerindeki borçlanmadan sorumlu tutuluyor. Yasanın Bütçe ve Harcama bölümünde yer alan 20. maddenin 6. fıkrasında “Kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, bu maddede belirtilen kriterlere aykırı 10 borçlanma ve harcamalardan dolayı kulüple birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludurlar” ifadesi yer alıyor.

Kasapoğlu açıklamasında ayrıca “Dernek, anonim şirket, müessese, branş ve belediye kulüplerimiz var. Bu durum, yasal anlamda sorunları da beraberinde getiriyor. Milli irademizin tecelligahı Gazi Meclisimiz, üzerine çalıştığı bizim de teknik ve veri desteği verdiğimiz, 'Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasasıyla' bu konuyu yakın bir zamanda gündemine alacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak; bütün paydaşlarımızla, bilgi, birikim ve tecrübe paylaşımı noktasında Gazi Meclis’in emrindeyiz. Elbette yasal düzenlemeler problemlerin çözümü için ilk adımlardır. Uygulamalarıyla bu çözümleri sürekli kılacak olanlar, spor kulüplerimizdir. Kulüplerimizin, içinde bulundukları bu girdaptan çıkmaları için herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi.

Sponsor açığının sadece devlet üzerinden kapatmanın sürdürülebilir bir yapı olmadığının altını çizen Kasapoğlu “Reklam ve sponsor gelirlerini, maç başı gelirleri artıracak eylem planları hayata geçirmeliyiz. Sponsorlar, spor ekonomisinin yapı taşlarıdır. Türk sporu, muhtelif nedenlerle son yıllarda büyük sponsorların bir bölümünü kaybetti. Küresel rekabette, özel sektörden gelecek destek her daim ivme kazandırır. Bu açığı sadece devlet üzerinden kapatmaya çalışmak, devleti en büyük sponsor yapar ki bu da sürdürülebilir bir sistem oluşturmak için rasyonel bir adım değildir. Sponsorların sistemden çıkış nedenleri doğru analiz edilmeli ve onlar yeniden sektöre kazandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

“ÖNEMLİ SIKINTILAR VAR”

Bakanlığın projeleri ile toplumun bütün kesimlerini kapsayan spor faaliyetleriyle sporun bir hayat tarzı haline gelmesinin önündeki engelleri birer birer ortadan kaldırdıklarını dile getiren, “Bu noktada sporun tabana yayılmasında en büyük görev altını çizmek isterim ki spor kulüplerimize düşüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bütün imkanlarımızı spor kulüplerimiz için kullanmaya çalışıyoruz ancak bu noktada maalesef önemli sıkıntılar var. Tesisler gelişti, imkanlar genişledi, spor pazarı içerisinde ülkemizin elde ettiği pay arttı, uluslararası organizasyonlar ülkemizde daha fazla yer almaya başladı ancak kulüplerimiz seviyesinde idari ve mali anlamda maalesef bir istikrar yakalayamadık. Mevcut yapı ve anlayışla kulüplerimizin, bilhassa futboldaki faaliyetlerini sürdürmeleri pek mümkün görünmüyor. Mevcut durumu iyi analiz etmeliyiz ve bu endüstrinin dinamolarından biri haline gelmek istiyorsak, analitik bir perspektifle futbola bütüncül bir bakış açısı getirmek mecburiyetindeyiz. Sorunların çözüm yollarını enine boyuna tartışmak zorundayız” şeklinde konuştu. (SKOR)

Yayınlanma Tarihi:10:42,