SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SON DAKİKA | Galatasaray’da Denetleme Kurulu’nun tedbiri kaldırıldı

Galatasaray Spor Kulübü Denetim Kurulu'nun ihtiyati tedbir kararı kaldırıldı. İstanbul 4.Hukuk Dairesinin kararıyla Denetleme Kurulu'nun ve yönetici Okan Böke'nin tedbirleri kaldırıldı. Galatasaray kararın ardından internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı.

Güncellenme: 19:48, 08/01/2020
SON DAKİKA | Galatasaray’da Denetleme Kurulu’nun tedbiri kaldırıldı

SÖZCÜ SKOR  ÖZEL | 12. Asliye Hukuk Mahkemesi, Galatasaray Denetim Kurulu'nun kongrede alınan idari ibrasızlığa tedbir konulması için yaptığı başvuruyu onaylamıştı. Ancak bugün verilen mahkeme kararıyla Denetleme Kurulu’nun ve yönetici Okan Böke’nin tedbirleri kaldırıldı.

Davaya itiraz eden Kulüp üyeleri Prof.Dr Ahmet Özdoğan ve Barış Cenk Akkaya’nın avukatı Avukat Kıraç Aras şöyle konuştu: “Denetim kurulunun acmis oldugu ibrasizlik cikan genel kurulun iptali davasinda istinaf mahkemesince koyulan tüm tedbirler kesin karar ile kaldırılmıştır. Ayrıca söz konusu dava da taraf olan Fahri Okan Böke’ye iliskin tedbirler de kaldirilmistir. Bu şu anlama geliyor, denetim kurulu su an icin ibrasiz dolayisiyla tüzük gereğince dernek organlarından birinin yokluğu halinde seçime gidilmesi şarttır. Denetim Kurulu ibrasiz oldugu icin organ yoklugu mevcuttur. Yonetim kurulu secim karari almak zorunda. Yedek uyelerle takviye yoluna gidilemez.”

Konuyla ilgili olarak Galatasaray da ilerleyen saatlerde resmi internet sitesinden bir paylaşımda bulundu. Sonunda “Denetim Kurulu görevine devam etmektedir” ifadeleri yer alan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin 23.03.2019 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında gündemin 9.maddesinde görüşülerek Denetim Kurulunun ibra edilmemesi yönünde alınan kararın iptali için açılan davada İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesince verilmiş olan tedbir kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinin 4. Hukuk Dairesi tarafından kaldırıldığı 08.01.2020 tarihinde öğrenilmiştir. Bununla beraber dava esastan devam etmektedir.

Söz konusu tedbirin kaldırılması kararı uyarınca bazı basın yayın organlarında Derneğimizin seçime gitme zorunluluğu bulunduğu şeklinde haberler yapılmaktadır.

Denetim Kurulu üyelerinin aklanmamış olmaları denetim kurulu üyeliklerinin devamına engel teşkil etmemektedir. Tüzükte aklanmama halinde Denetim Kurulunun görevinin sona ereceğine ilişkin bir hüküm bulunmamakta, Kurul'un görev süreleri de sona ermediğinden görevlerine devam etmektedirler. Kaldı ki Denetim Kurulu'un aklanmaması neticesi tüzüğümüze göre seçim kararı alınmasını gerektirmemektedir.

Ayrıca İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesinin E. 2019/122 sayılı dosyada 11.07.2019 tarihinde verilen Ara Karar'ın 2. maddesinin c bendinde, İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin D.İş 2019/17 sayılı dosyasında verilen 12.04.2019 tarihli kararının 4. maddesinde ve İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesinin E. 2019/469 sayılı dosyasında birleşen davacı Okan Böke hakkındaki 25.06.2019 tarihli kararın 4. maddesinde de açıkça hüküm altına alındığı gibi:

“6100 sayılı yasanın 389. Maddesi uyarınca ; aklanmama halinde Galatasaray Spor Kulübü Tüzüğünün 87.22. maddesine göre 30 gün içinde seçim kararı alınmasına ilişkin hükmün icrasının tedbiren durdurulmasına “

karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, HMK'nın 390. ve devam eden maddeleri gereğince, yukarıda bahsi geçen tedbir kararları hakkında aksi yönde bir hüküm verilmediği için bu kararlar yürürlükte ve geçerlidir. Bu kararlar ile Tüzüğün seçime gidilmesine ilişkin hükmünün yürürlüğünü durduran ve halen geçerli olan bu kararlar, yalnızca Yönetim Kurulu yönünden değil Denetim Kurulu yönünden de bağlayıcıdır.

Denetim Kurulu görevine devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yayınlanma Tarihi:16:19,