SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avustralya Açık yangınlar nedeniyle tehlikede!

Avustralya'da aylardır devam eden yangınlar, ülkenin en önemli organizasyonlarından Avustralya Açık'ı tehlikeye soktu.

Avustralya'nın kırsal kesiminde başlayan ve rüzgar nedeniyle bir türlü durdurulamayan yangın hayatı olumsuz etkiliyor. Birçok canlının yaşamını kaybetmesine neden olan yangın, Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nı da tehlikeye soktu.
Yeni Güney Galler Bölgesinde 3,6 milyon hektar, Victoria Bölgesi'nde ise 784 bin hektarın yanarak yok olduğu Avustralya'da hava solumak neredeyse imkansız hale geldi. Bu durum, ülkenin dünya çapındaki tenis organizasyonu Avustralya Açık'ı da etkileyebilir. Hava kirliliği nedeniyle turnuvanın ertelenmesi gündemde...
20 Ocak'ta başlayacak olan turnuvanın düzenleneceği Melbourne'de hava kirliliğinin sporcuların ve turnuvayı izleyecek olanların sağlığını tehlikeye atacak düzeye gelmesi nedeniyle erteleme tartışmaları başladı.
Avustralya Açık'ta 7 kez şampiyonluk yaşamış olan Novak Djokovic, konu hakkında en büyük çekinceye sahip sporcuların başında geliyor. Kariyerinin başında solunum problemleri yaşayan Djokovic, bölgede hava kirliliğinin yakından takip edilmesini talep etti.
Djokovic, Melbourne'de hava kirliliğinin insanların sağlığını tehlikeye atacak düzeye ulaşması halinde turnuvanın iptal edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Konu, acil durum servisi ve turnuvayı organize edenlere de iletildi.
Turnuvanın organizatörü Craig Tiley ise turnuvanın düzenlenmesi konusunda iyimser olduğunun altını çizdi. Durumun ciddiyetinin farkında olduklarını belirten Tiley "Ekstra analizler yapıyor, durumu sürekli takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.
İnsan sağlığının her şeyden önce olduğunu söyleyen Tiley "Turnuvada yer alan sporcuların, hakemlerin, seyircilerin, çalışanların sağlığını etkileyecek en ufak bir riski bile almayacağız. Eğer Avustralya Açık'ı Melbourne'de düzenleyecek uygun koşullar sağlanamazsa turnuvayı başka bir yere taşımayı düşünmediklerini, iptal etme seçeneği üzerinde durduklarını söyledi.
Avustralya olarak büyük bir felaketle karşı karşıya olduklarını, tenisin bu felaketten etkilenen insanlara moral ve destek olacağına inandığını belirtti. Tenisin, Avustralya halkı arasında önemli bir yere sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Tiley, turnuvayı düzenlemek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
Victoria Sağlık Birimi Başkanı Doktor Brett Sutton ise yaptığı açıklamada "Yangının insanların sağlığını etkileyecek düzeye geldiğini biliyoruz. Yakın zamanda bir değişiklik olacağını sanmıyoruz" dedi.
Doktor Sutton kirliliğin insan sağlığını etkileyecek boyutta olması halinde Avustralya Açık'ın Melbourne yerine yangından daha az etkilenen Bendigo'ya alınabileceğinin altını çizdi. Sutton, anlık izledikleri hava kirliliği durumunu turnuva organizatörleri ile paylaştıklarını ifade etti.
Doktor Sutton, yangın nedeniyle yaşanan hava kirliliğinin hamile kadınlar, astımı olanlar, diyabet hastaları, kalp ve akciğer sorunu yaşayan kişiler, 14 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üstündeki yetişkinler için tehlikeli olduğunu anlattı.