SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA ve Başkan Ceferin’den IFAB’a yeni VAR önerisi!

UEFA, 29 Şubat 2020'de yapılacak olan IFAB toplantısında VAR hakkında bir değişiklik tavsiyesinde bulunacak. AS'ın haberine göre UEFA'nın tavsiyesi, her devre, her takıma 1 adet VAR incelemesi hakkı verilmesi olacak.

Güncellenme: 21:10, 29/12/2019
UEFA ve Başkan Ceferin’den IFAB’a yeni VAR önerisi!

UEFA Başkanı Aleksandar Ceferin, VAR sistemiyle ilgili radikal bir kural değişikliğine gitmeye hazırlanıyor. İspanyol AS Gazetesi’nde yer alan habere göre UEFA Elit Teknik Direktörler Semineri’nde Jürgen Klopp, Pep Guardiola, Max Allegri, Carlo Ancelotti ve Zinedine Zidane’ın da dahil olduğu çalıştırıcılarla VAR’ı konuşan Ceferin, teknik direktörlere bir elle oynama pozisyonu izletti ancak teknik direktörler pozisyonun penaltı olup olmadığı konusunda uzlaşamadı.

‘Tenisteki gibi…’

VAR’a sempatiyle yaklaşmadığı bilinen ve konuyla ilgili zaman zaman açıklamalarda da bulunan Ceferin’in aklında ise AS’ın haberine göre IFAB’a sunulacak yeni bir öneri var. UEFA’nın isteği; her takıma devre başına 1 VAR itiraz hakkı vermek ve bu şekilde VAR’a olan güvensizliğin önüne geçmek. Bu itirazı teknik direktörler, tenisteki ‘challenge’ hakkı gibi kullanabilecek. Hakemler, teknik direktörün itirazı sonrası monitöre gitmek ve pozisyonu tekrar izlemek zorunda olacak.

İLGİLİ HABER Aytemiz Alanyaspor mağlubiyetinden sonra Aykut Kocaman`dan ayrılık sinyali! Aytemiz Alanyaspor mağlubiyetinden sonra Aykut Kocaman`dan ayrılık sinyali!

‘Birinin daha büyük burnu var diye!..’

“VAR ekranında oyuncuların durdukları yerler, pozisyonları ve karar vermek tamamen kişiye göre yorumlanabilir. Bu durumlarda bir oyuncunun ayakkabı numarası daha büyük, birinin daha büyük burnu var diye ofsayt çalınacak gibi bir duruma girmek istemiyoruz” diyen Ceferin VAR ile ilgili yeni kararların alınacağı 29 Şubat 2020’deki IFAB toplantısında değişiklik önerisinde bulunacak. IFAB, UEFA’nın vereceği öneriyi düşünmek ve olumlu veya olumsuz bir geri dönü yapmak zorunda.