SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çin’den Mesut’a yeni tepki! Spiker maçı anlatırken…

Uygur Türklerine yönelik baskı ve zulme tepki gösteren Mesut Özil Çin'de gündemden düşmüyor. Mesut'a en ilginç reaksiyon ise Arsenal maçını anlatan spikerden geldi...

13 Aralık'ta sosyal medya hesabından yaptığı Doğu Türkistan açıklamasıyla Çin'in büyük tepkisini çeken Mesut Özil ile ilgili Çin'de her gün yeni bir gelişme yaşanıyor.
Önce Arsenal maçlarının yayınlarını durduran Çin'de daha sonra arama motoru şirketlerine “Mesut Özil” aramalarını bloke etme talimatı verilmişti. Çin hükümeti tüm gücüyle Özil’in Uygur Türkleri ile ilgili söylediği sözleri vatandaşlarının görmesini engellemeye çalışmıştı.
Uygur Türkleri'ne yapılan zulmün altını çizen “Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası” başlıklı paylaşımın üstünden iki hafta geçtikten sonra Çin, Arsenal maçlarının üzerindeki yasağı kaldırdı. Ancak maçı anlatan spiker Mesut Özil'in ismini söylemeden karşılaşmayı anlattı.
Premier Lig Çin yayın hakları için 534 milyon Sterlin değerinde 3 yıllık anlaşması bulunan PPTV, bu hafta oynanan Arsenal - Bournemouth maçını yayınladı. Ancak maçın spikeri ilk 11'leri sayarken dahi Özil'in ismini es geçerek yayıncılık tarihinde bir ilke imza attı. Mesut'un ikinci yarıda Arteta tarafından oyundan alınması da spikerler tarafından sessizlikle karşılandı.
Mesut Özil, yaptığı açıklamada batı medyasında Doğu Türkistan haberleri yapılırken Müslüman dünyasının buna sessiz kaldığını belirtmişti.
Mesut’un, “Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası” diye başlayan açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:
“Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen. Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor."
"Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…”