SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

80 milyonluk spor merkezinin çatısı aktı, maç iptal edildi

Türkiye’nin en büyük spor ve kongre merkezleri arasında yer alan ve 80 milyon TL'ye mal olan Konya’daki 10 bin kişilik Konya Spor ve Kongre Merkezi’nin çatısı yoğun yağışa dayanamayarak aktı. Basketbol maçı için salona gelen sporcular basketbol topu yerine kovalarla karşılaşınca büyük şok yaşadı. / HABER: Müslüm EVCİ/KONYA

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında tamamlanarak hizmete açılan ve 2018 yılında Spor ve gençlik il Müdürlüğü'ne devredilen 10 bin kişilik spor ve kongre merkezinin çatısı yoğun yağışlara dayanamadı.
Okullararası basketbol müsabakaları için salona gelen genç sporcular çatıdan akan su nedeniyle müsabakayı oynayamadı.
Kovalar, paspaslar ve havlularla su akıntısının önüne geçmeye çalışan sporcular ve görevlilerin tüm çabalarına rağmen parkenin ıslanması önlenemedi.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından alınan bilgilere göre, ilgili bakanlığın konuyla ilgili bir çalışma yürüttüğü ve yağışların azalması ile birlikte harekete geçileceği öğrenildi.
Mimari yapısı gereği bazı bölümleri camlı olan spor ve kongre merkezinin çatısının parçalı yapısı daha önce de onarılmış ancak sonuç alınamamıştı.
Akıntıya yönelik Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından geçici bir önlem alınmaya başlandığı, Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak çalışma ile spor ve kongre merkezinin çatısı tamamen değiştirileceği öğrenildi.
Konya Spor ve Kongre Merkezi'nin 2021 yılında Konya’da düzenlenecek olan İslami Dayanışma Oyunları’nın önemli merkezlerinden birisi olması bekleniyor.