SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA tüm zamanların en iyilerini açıkladı! Açık ara Real Madrid…

UEFA 2019 yılı biterken 1955-2019 yılları arasındaki Şampiyon Kulüpler Kupası ve şimdiki adıyla Şampiyonlar Ligi'ndeki genel istatistikleri paylaştı!

DERLEYEN: UTKU CAN YALÇIN - UEFA, her yıl olduğu gibi tüm zamanların en başarılı kulüpleri ve futbolcularını resmi sitesinden futbol kamuoyuyla paylaştı. Gelin listelerde hangi takımlar ve isimler var göz atalım...
Avrupa futbolunun en başarılı kulübü olan Real Madrid zirvede yer alıyor. Şampiyonlar Ligi'ni en çok kazanan takım olan İspanyol devi, aynı zamanda en çok maça çıkan, maç kazanan, maç kaybeden, berabere kalan, gol atan ve gol yiyen takım.
Real Madrid maç başına ortalama gol atma istatistiğinde 2.22 ile lider. Madrid'i 2.03 ortalama ile Alman devi Bayern Münih takip ediyor. Paris Saint-Germain ise sıralamnın alt sıralarında bulunmasına rağmen bu istatistikte 2.01 ile üçüncü sırada.
Devler Ligi'ni en çok kazanan külüp Real Madrid bu başarıya 13 kez ulaştı. Real Madrid'i 7 kupa ile Milan takip ediyor.
Real Madrid'in tahttan indiği tek istatistik ise maç başına gol yeme ortalaması! Bu defansif istatistikte Liverpool 0.89 ile ilk sırada yer alıyor. İngiliz devini Manchester United (0.95), Barcelona (0.96) ve Juventus (0.97) takip ediyor.
UEFA futbolcular için iki istatistik yayınladı. Bunlardan biri en çok maça çıkma, diğeri ise gol krallığı.
Şampiyonlar Ligi'nde en çok maça çıkan oyuncu 181 maçla Iker Casillas. Efsane file bekçisini rekorlarla adından söz ettirmeye devam eden Cristiano Ronaldo takip ediyor.
172 maça çıkan Ronaldo'nun rekoru egale etmesi için 9 maça daha çıkması gerekiyor.
Juventus'ta forma giyen Ronaldo takımı finale yükselse ve her maçta forma giyse bile bu sezon Devler Ligi'nde en fazla 7 maça daha çıkabilir. Başarılı oyuncunun rekoru egale edebilmesi için en az bir sezon daha Şampiyonlar Ligi'nde forma giymesi gerekiyor.
Gol krallığı yarışında ise günümüzün en iyi iki futbolcusu Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo çekişiyor. Ronaldo 129 golle ilk sırada yer alırken, Messi ise 114 golle ikinci sırada. Real Madrid'in efsane isimlerinden Raúl González ise 71 golle üçüncü sırada yer alıyor.
Öte yandan UEFA'nın her yılın sonunda açıkladığı tüm zamanların en başarılı takımları listesinde Türkiye'den sadece Galatasaray ilk 30'a girdi.
Sarı kırmızılı takım 157 puanla 23. sırada yer alarak Türkiye’yi temsil eden tek takım oldu.