SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Serie A ırkçılık karşıtı posterde maymun kullandı, ortalık karıştı!

Irkçılığa karşı pasif kalmakla eleştirilen Serie A yönetimi harekete geçti ama yaptıkları hamle tam bir PR skandalına dönüştü!

İtalya'nın en üst futbol ligi olan Serie A, tribünlerde yükselişe geçen ırkçılığa karşı bir kampanya başlattı. Ancak kampanya görsellerinde maymun kullanılması ülkede büyük tepki topladı.
Özellikle bu sezon birçok statta oyunculara karşı ırkçılık büyük bir artış göstermişti. Suçu işleyenlere karşı açıklanan cezaların yetersiz kalması ve ırkçılık kurbanı oyunculara yeterince destek verilmemesi gerekçesiyle Serie A yönetimi ağır eleştiri altındaydı. Eleştirileri gidermek için yola çıkan Lig yönetiminin başlattığı kampanya ise büyük bir PR kazasının yaşanmasına neden oldu.
Siyahi oyunculara yöneltilen ırkçı tezahüratlarının yoğunlukla 'maymun sesi' çıkartarak yapıldığı İtalya liginde ırkçılık kampanya görselinde 3 maymunun kullanılmasına ilk tepki Roma kulübünden geldi. "Roma kulübü olarak, Serie A'nın ırkçılık karşıtı kampanyasının maymun çizimleriyle yapılmış olmasını hayretle karşıladık. Lig'in ırkçılığı durdurmak istediğini anlıyoruz ama bunun doğru yol olduğuna inanmıyoruz."
Serie A yönetimi ise "maymunların entegrasyon, çok kültürlülük ve kardeşlik değerlerini temsil ettiğini" söyleyerek söz konusu kampanyanın devam edeceğini açıkladı.
Kampanya posterlerini hazırlayan sanatçı Simone Fugazzotto, tüm eserlerinde maymun ve gorillaları kullanan bir isim olarak tanınıyor. "Görseller ile şunu anlatmaya çalıştım. Biz karmaşık ve büyüleyici yaratıklarız. Mutlu veya üzgün olabiliriz, katolik, müslüman veya budist olabiliriz. Kim olduğumuzu eylemlerimiz belirler tenimizin rengi değil. Neden futboldan maymunu sansürlemeyi birakıp onun yerine hepimiz maymundan geliyoruz demiyoruz?"
Bu sezon Romelu Lukaku, Franck Kessie, Dalbert Henrique, Ronaldo Vieira, Miralem Pjanic, Mario Balotelli ve Kalidou Koulibaly gibi oyuncular sahada ırkçı saldırıya uğradı. Özellikle Vieira, Kessie ve Lukaku'ya karşı maymun taklidi yapan taraftarlar ya hafif cezalar aldı ya da hiç ceza almadı.
Kasım ayı sonunda 20 kulüp ortak bir mektup yazarak Serie A'dan ırkçılığa karşı hızlı, amacı olan ve birleştirici bir çözüm üretmesini talep etti.
Çözüm olarak gelen maymun çizimli posterlere Twitter'da da büyük bir tepki vardı: "Hiç anlamadıkları bir sorunu çzömeye çalışıyor gibiler."
"Bu doğru olamaz... Bu bir karışıklık veya bir şaka olmalı!" "Bu adamlar ırkçılığın ne olduğunu biliyor mu?"
"İtalyan futbolu bir kez daha herkesi şoke etti. Hafta hafta yöneticilerin ırkçılıkla mücadelede başarısız olduğu bir ülkede Serie A hastalıklı bir şaka gibi görünen bir kampanyaya imza attı."
"Serie A kendinize bir kez daha bakmanız lazım. Sizin neyiniz var? Onaylamadan önce kaç kişi bu sanat eserine baktı?"