SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarından Galatasaray-Ankaragücü maçı değerlendirmesi

Süper Lig'in 15. haftasında oynanan ve 2-2'lik beraberlikle sona eren Galatasaray-Ankaragücü maçının ardından spor yazarları ve yorumcuları çarpıcı ifadeler kullandı.

Bahadır Çokişler [Sözcü]: "Şampiyonlar Ligi'ndeki skandal bir sezonu Paris'te noktalayan Galatasaray, ligde de skandal bir maça imza attı. Skandal diyorum çünkü Ankaragücü gibi düşmesine kesin gözle bakılan bir takım karşısında, maçın sonunda 2-0 önde olmasına ve rakibin 10 kişi kalmasına rağmen üst üste iki gol yiyerek beraberliğe razı oldu. Zaten maçın başından sonuna kadar pozisyon üretmekte becerikli olamayan, oyuncuların lakayıt davranan bir Galatasaray izlemiştik."
"Galatasaray’a gelince zorlu bir sınav bekliyor onları. Ya hoca bırakırsa? Yabancı oyuncular yeniçeriler gibi kazan kaldırıp, padişahın kapısına dayanırsa? Alın size kriz."
Yasin Yıldırım [Sözcü]: "Süper Lig'in en kötü oynayan takımı, Süper Lig'in en kötü takımını yenemedi. Maçın kısa özeti bu. Üstelik Galatasaray 2-0 öne geçip rakip 10 kişi kalmasına rağmen maçın 2-2 bitmesini de başardı. PSG yenilgisinden bile daha ağır bir sonuç bu."
"Bu futbolun ve hezimete varan sonuçların sorumlusu belli de konuşması gerekenler suskun. Bazıları hedef saptırma yarışında. Fatih Terim'in sığınacağı bir bahane kaldı mı merakla bekliyoruz. Zaten şunun şurasında ocak ayına kaldı 15 gün. Uçup kaçacak Galatasaray'ı izlemek için bekliyoruz!"
Tugay Kerimoğlu [beIN Sports]: "Bu tarz oyunların açılımı, oyun disiplinidir. 1-0 da öne geçsen, 5-0 da öne geçsen futbolun acıma duygusu yoktur. İster 10 kişi kal, ister 11 kişi ol. 2-0'lık oyunu kontrol edemiyorsanız ve disiplinden de uzaktaysanız, kusura bakmayın ama karşınızda altyapı oyuncuları yok. Orada bile ciddi oynamak zorundasınız. Biz böyle öğrendik Galatasaray'da."
"Yabancı sistemi üzerinden de yorumlamak biraz saçma ama bazı yabancıların da çok fazla katkı sağladığını sanmıyorum. Profesyoneller ama profesyonellik 2-0'da sahneye çıkmaktır, korumaktır, oyunu öldürmektir, topa sahip olmaktır. 2-1 olduğundaki heyecan ile 2-0'daki farklıdır. Mühim olan karakter, kalite ve bağlılık. Bunlar varsa başarıyı elde edersiniz"
Güntekin Onay [beIN Sports] :"Ranieri örneği var. Leicester City'i şampiyon yapmıştır. Dünya futbol tarihinin en epik hikayelerinden biri. 6 ay sonra gönderildi. Gitmek zorunda kaldı. Avrupa'nın en iyi koçu Obradovic. 10 tane Euroleague kazanmış. Obradovic'e kimse kötü koç demiyor ama bugünkü tablo eleştiriliyor. Fatih Terim için de aynı şeyler geçerli."
"Futbolda başarı yoksa tartışılır. Bu işin doğal bir parçası. Kadro demek, takım demek mi? Sahada bir takım olgusu, ruhu ve bütünlüğü görmek gerekiyor. Galatasaray'da 8 tane şampiyonluğu olan bir Fatih Terim'in kredisi bitmez. Her sene şampiyon mu olacak, bir de o var."
Metin Tekin [beIN Sports]: "Bu maç açıklanabilecek bir şey değil. Oyunun mucizevi yönlerinden biri. Ben bu maçın kolay geçeceğini düşünüyordum. Galatasaray bunun altından kalkacaktır, yarışın içinde olmaya çalışacaktır. 3 kaptanı izledik. Hepsi de çok deneyimli. 'Hata bizde' diye bir açıklama olmaz. İyi niyetli olarak çıktılar. 'Kimsede suç yok, hata bizde' dediler. 'Bu sene şampiyon oldunuz, siz mi oldunuz' diye sorsalar buna cevap veremezsiniz. Başarı ve başarısızlık bir bütündür."
"Fatih hoca esasında diyor ki, 'hadi beyler bitti, ben ocak transferini bekliyorum' diyor. 'Takım kimyasını değiştireceğim' diyor. 'Aynı takıma kendi mücadele ruhunu aşılayacağım' demiyor. Ben bu takımın Ocak değişimine çok ihtiyacı olduğunu, 3-4 oyuncuyla farklı bir takım yapılanmasına gitmesi gerektiğini düşünüyorum."
"Galatasaray'da 15. haftanın sonunda psikolojik faktörlerle bu kadronun düzeltilmeyeceği anlaşıldı. Galatasaray şu an bu kadroyla toparlanırız gibi bir düşünce göstermedi. Bu kadroya 3-4 takviye olmadan düzetilemez. 8. ve 9. haftadan itibaren Ocak ayı vurgusu yapılmaya başlandı. Çünkü istenilen sonuçlar da gelmedi. Ocak ayında çözüm transferde aranacak."