SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Paris Saint Germain-Galatasaray maçını değerlendirdi

Şampiyonlar Ligi'nde Paris Saint Germain'e 5-0 yenilerek Avrupa defterini acı şekilde kapatan Galatasaray'ın durumunu spor yazarları değerlendirdi.

Bahadır Çokişler (Sözcü): "Ne Fatih Terim'in bazı futbolculara güveni kalmış ne de oyuncular bunu umursuyor. Sürekli olarak Muslera da dahil olmak üzere birçok oyuncuya kızan Terim'in yapacak bir şeyi yok; o da takımı gibi çaresiz."
"Zaten bu kadar kötü oynayan bir takımın Avrupa'da yoluna devam etmesi hayaldi. Sakatlanan Seri oyundan çıkarken Terim ile diyaloğu neden başarısız olunduğunun özetiydi. Fatih Hoca'nın psikolojisi hiç iyi değil. Takım üzerindeki etkisi de kalmamış. Madem Paris'teyiz, ünlü Fransız diplomat Talleyrand'ın meşhur sözüyle yazımızı bitirelim: “Süngülerle çok şey yapabilirsiniz ama üstüne oturamazsınız."
Tugay Kerimoğlu: "Teknik, taktik ve skor olarak bazı düşüncelerimizi paylaşabiliriz ama Galatasaray Kulübü'nün devre arasında bazı oyuncularla yolları ayırması gerekiyor. Olmuyorsa, zorlamanın bir anlamı yok. Büyük camialarda oynuyorsanız, bir kaliteniz varsa bunu sahada koşarak, isteyerek mücadele ederek göstermelisiniz. Bazı oyunculara teşekkür edip, veda etmek en doğru yol gibi gözüküyor."
"Oyuncu kalitesi olarak Paris Saint Germain sizden daha güçlü olabilir. Ancak siz de sahada %100'ünüzü vermelisiniz. Bir Şampiyonlar Ligi istediğiniz gibi gitmemiş olabilir ama bazı oyuncularınızın büyük kulübe hizmet etmediğini yeşil saha içerisinde görüyorsunuz. Bazı şeylere üzülüyoruz, ülkemizi düşünerek yorumlar yapıyoruz. Bizler buralara gelerek kendi futbol bilgimize göre insanlara bir şeyler iletmeye çalışıyoruz. Saha içerisinde futbolcuların vurdum duymazlığı başka yerlere çekilerek, olay farklı yerlere gidebiliyor."
"Emre Mor'u hepimiz kazanmaya çalışıyoruz. Her zaman onunla ilgili sözlerimizi dile getiriyoruz. Önce Emre'nin kendisi isteyecek. Dünya futbol piyasasında bir yere gelmek istiyorsa, bütün her şeyden vazgeçip sahaya konsantre olmalı. Bıkmadan çalışmalı, her şeyini ortaya koymalı. Olmuyorsa, vedalaşacaksınız."
"Emre Mor bu sahada ne kadar olmak istediğini önce kendisi bilmeli. Emre Mor'a ligde ve Şampiyonlar Ligi'nde şans verildi. Bu şansın ne kadarını kullandı, bunu kendi değerlendirmeli. PSG'ye karşı fiziksel farkı da ortaya çıktı. Emre Mor futbol camiasında barınmak istiyorsa, saha içi, yaşantısıyla %100 hazır hale gelmeli."
Önder Özen: "Bu Galatasaray'ın 6. Şampiyonlar Ligi maçı. Bu 6 maçın hiçbirinde, Brugge maçları da dahil, Galatasaray bir şampiyonlar Ligi maçı gibi sahaya ama fizik, ama teknik, ama taktik, ama çok büyük bir zihinsel güç ortaya koymuş değildi 6 maçın tamamında."
"Galatasaray'ın fizik olarak fark ortaya koyamayacağını hepimiz biliyoruz. Teknik olarak olabilirdi, taktik olarak hiç olmadı. Ülkemizin en değerli hocalarının başında gelen Fatih Terim, en az takımı kadar formsuz, en az takımı kadar etkisiz bir görüntü verdi. Her maç öncesinde mücadelenin altını çizdi ama takım hiçbir zaman onun kavramsallaştırdığı şekilde oynayacak bir mücadeleyi ortaya koyamadı."
Metin Tekin: "Oyun olarak farklı şeyler görmek isterdik. Şu an ülkemizdeki yetenek havuzu PSG seviyelerinde değil. Galatasaray takımı, oynadığı 21 maçın 11'inde gol atamamış. Bu maçların 6'sında da 1'er tane gol atmış. Ciddi bir oyun sorunu var, hakikaten buna bir çözüm bulmak zorundalar. Bunu oyunu değiştirerek mi, oyuncuyu değiştirerek mi bulursunuz? Onu bilemiyorum. Ancak bu oyun, hakikaten olmamış bir oyun. Olmadı, bu sene olmadı. Bu oyuncularla kurulmak istenen ekip, "Ben pasla kaleye giderim, tempoya ve ritme ihtiyacım yok" diye kurulmuş bence. Böyle ifade edebiliyorum ben."
"Bence Galatasaray oyuncu değiştirecek. Ben, oyuncu planlamasında da ciddi bir hata yapıldığını düşünüyorum işin açıkçası. Geçen seneki şampiyonluk, neden olduğunu çözmek, bu seviyeye ne taşıdığınızı görmek için çok önemli bir göstergedir."
Osman Şenher (Milliyet): "Hiç ağlamaya, oflamaya, ağıtlar yakmaya gerek yok... Galatasaray, kurduğu kadroyla, sahaya koyduğu performansla Şampiyonlar Ligi’nde bu grubun en zayıf takımı görüntüsündeydi. Halbuki sezon başı transferler yapılırken hepimiz “Şampiyonlar Ligi kadrosu kurdular” diyorduk. İsim olarak da hakikaten kaliteli futbolcular... Ama maalesef Şampiyonlar Ligi’nin ilk raundu bitti, Süper Lig’in ilk yarısı bitiyor, o kaliteyi bugüne kadar görmedik..."
"Biz alışmışız didişmeye... Adamların oynadıkları futbol bizden farklı... Biz model olarak onları seçmiyoruz ki... Türkiye’de birbirlerini yiyor şampiyonluğa oynayan takımlar... Sadece o kargaşa ile uğraşıyor, herkes... Avrupa’nın sıradan takımları bile bizim artık çok üzerimizdeler... Emre Mor... "
"Tamam Fatih Terim çaresizlikten oynatıyor. Ama biraz gayret göster be kardeşim... En azından kendini göster... Çizgide oynuyorsun etkisizsin, ortada oynuyorsun etkisizsin. Fatih Terim, oynatmadığı zaman bizler neden Emre’yi oynatmıyorsun diyoruz. Gördüğüm kadarıyla Emre’nin Galatasaray’a hiçbir katkısı olmayacak..."
Mehmet Demirkol (Fanatik): "Terim’in bu son dönemi, Terim öncesi dönem gibi. Kabul edilmiş ve mahkum olunmuş bir çaresizlik. PSG’nin bu sezon oynadığı maçların büyük bölümünü seyrettim. Bu kadar rahat pozisyona girdikleri, rakibin onları hiç tehdit edemediği bir maç hatırlamıyorum."
"İstedikleri her an 10 kişiyle savunma yapan Galatasaray savunmasının arkasına sarktılar ve Muslera’yla karşı karşıya kaldılar. Daha fazlasına ihtiyaçları olsa alacaklardı muhtemelen. Düşük vitesle tur bindirdiler. Halbuki Terim bu mahkum oyunlara isyan ederek Terim olmuştu."