SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hatice Kübra İlgün’den gümüş, Rukiye Yıldırım’dan bronz madalya

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına puan veren Grand Prix Final Müsabakası'nda milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün gümüş, Rukiye Yıldırım ise bronz madalya kazandı.

Güncellenme: 14:00, 07/12/2019
Hatice Kübra İlgün’den gümüş, Rukiye Yıldırım’dan bronz madalya

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na kota veren son organizasyon olan Grand Prix Final Müsabakası Rusya’nın başkenti Moskova’da sona erdi. Organizasyonun ilk gününde Türkiye adına 6’sı kadın 1’i erkek üzere 7 sporcu tatamiye çıkmış Hatice Kübra İlgün altın, Rukiye Yıldırım ise bronz madalya mücadelesi yapmaya hak kazanmıştı. İkinci gün müsabakaları sonunda kadınlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün gümüş, 49 kiloda Rukiye Yıldırım ise bronz madalya kazandı.

Hatice Kübra İlgün, finalde Çinli Zongshi Luo ile karşılaştı. İlk raundu 4-4 biten müsabakanın ikinci raundu milli tekvandocu 9-6 geride tamamladı. Son raundda Hatice Kübra İlgün 10-10 eşitliği yakalasa da rakibine 12-10 mağlup oldu ve gümüş madalya elde etti. Hatice Kübra İlgün, 2019 yılında düzenlenen tüm grand prix organizasyonlarında madalya kazanarak bunu başaran ilk Türk tekvandocu  oldu. Hatice Kübra İlgün, yıl içinde düzenlenen 4 grand prix organizasyonunda 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.

Rukiye Yıldırım ise bronz madalya maçında Güney Koreli Jae Young Sim ile karşı karşıya geldi. Rukiye Yıldırım, baştan sona üstün götürdüğü müsabakayı 16-0 kazanarak bronz madalyanın sahibi oldu. Müsabakaların ilk günü sonunda Türkiye, kadınlarda 4 olimpik sıklette de 2020 Tokyo kotası almaya garantileyerek tarihi bir başarıya imza atmıştı. Türkiye, ilk kez olimpiyat oyunlarında kadınlarda tam kadro olarak boy gösterecek. Türkiye, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlarda 49, 57, 67 ve +67 kilolarda temsil edilecek.