SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

EURO 2020’de rakiplerimiz belli oluyor! Kura çekimi saat kaçta hangi kanalda?

Ve nihayet beklenen gün geldi... 12 Haziran-12 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2020) kuraları bugün Romanya’nın başkenti Bükreş’te çekilecek. TSi 20.00’de başlayacak kura çekimi, TRT Spor’dan naklen yayınlanacak. Türkiye'nin rakiplerinin belli olacağı kura çekimi dakika dakika SKOR'da olacak...

UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, EURO 2020 gruplarının kurasında 24 ülke 4 torbada yer alacak. A Milli Takım, kura çekiminde 3. torbada bulunacak. EURO 2020 ile ilgili tüm canlı yayın ve son dakika haberleri SKOR'da olacak.
GRUPLARDA MESAFE AVANTAJI DA ÖNEMLİ OLACAK -------- 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin 12 farklı şehirde oynanacak olması mesafe sorununu da ortaya çıkarttı. Örneğin A Grubu maçlarının oynanacağı Roma ile Bakü arasındaki 3 bin 120 kilometre uzaklık korkutuyor. Mesafe konusunda en avantajlı grup ise Londra ile Glasgow şehirlerinin ev sahipliği yapacağı D Grubu. İki şehir arası sadece 555 kilometre. C Grubu’ndaki ekipler de Münih’ten Bükreş’e geçerken bin 790 kilometre yol yapacak. Bu açıdan ay yıldızlılarımızın yer alacağı grupta mesafe meselesi de önemli olacak.
TORBALAR ------ 1. torba: Belçika, İtalya, İngiltere, Almanya, İspanya, Ukrayna. ------ 2. torba: Fransa, Polonya, İsviçre, Hırvatistan, Hollanda, Rusya. ------ 3. torba: Portekiz, Türkiye, Danimarka, Avusturya, İsveç, Çekya. ------ 4. torba: Galler, Finlandiya, UEFA Uluslar Ligi play-off A, B, C ve D gruplarının birincileri.
PLAY OFF EŞLEŞMELERİ NASIL OLACAK? ------- Play-off etabı A Grubu'nda İzlanda-Romanya ve Bulgaristan-Macaristan, B Grubu'nda Bosna Hersek-Kuzey İrlanda ve Slovakya-İrlanda Cumhuriyeti, C Grubu'nda İskoçya-İsrail ve Norveç-Sırbistan, D Grubu'nda ise Gürcistan-Belarus ve Kuzey Makedonya-Kosova müsabakaları oynanacak. Eleme usulü yapılacak maçların kazananları, grup birincisi olarak finallere katılabilmek için karşı karşıya gelecek.
BAZI GRUPLARDAKİ TAKIMLAR BELLİ ------ Ev sahibi ülkelerden turnuvaya katılacak olanlar, otomatik olarak maçın oynanacağı şehrin grubuna düştü. A Grubu'nda İtalya, B Grubu'nda Danimarka ve Rusya, C Grubu'nda Hollanda, D Grubu'nda İngiltere, E Grubu'nda İspanya, F Grubu'nda ise Almanya olacak. Grubunu lider bitiren Ukrayna, Rusya ile eşleşemeyeceği için C Grubu'nda Hollanda'nın yanına düştü. Doğal olarak Belçika da Rusya ve Danimarka ile B Grubu'nda yer aldı.
TÜRKİYE İÇİN 5 İHTİMAL VAR ------- Milli Takımımız, B Grubu'nda Belçika, Rusya ve Danimarka'nın rakibi olamayacak. Son torbadan gelecek Finlandiya veya Galler bu gruba gidebilecek. Milliler ayrıca aynı torbada yer alan Portekiz, Avusturya, İsveç ve Çekya ile eşleşemeyecek.
NEREDE DÜZENLENECEK? ------ Avrupa Şampiyonası organizasyonunun 60. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla EURO 2020, tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek. Şampiyonaya A Grubu'nda Roma (İtalya) ve Bakü (Azerbaycan), B Grubu'nda Saint Petersburg (Rusya) ve Kopenhag (Danimarka), C Grubu'nda Amsterdam (Hollanda) ve Bükreş (Romanya), D Grubu'nda Londra (İngiltere) ve Glasgow (İskoçya), E Grubu'nda Bilbao (İspanya) ve Dublin (İrlanda Cumhuriyeti), F Grubu'nda ise Münih (Almanya) ve Budapeşte (Macaristan) ev sahipliği yapacak.
İtalya'nın başkentindeki Roma Olimpiyat Stadı'nda 12 Haziran'da yapılacak açılış maçıyla başlayacak EURO 2020, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Wembley Stadı'nda 12 Temmuz'da oynanacak final müsabakasıyla sona erecek.
Şampiyonada son 16 turu karşılaşmaları, Amsterdam, Bilbao, Bükreş, Budapeşte, Kopenhag, Dublin, Glasgow ve Londra'da, çeyrek finaller ise Bakü, Münih, Roma ve Saint Petersburg'da gerçekleştirilecek.
Yarı finaller ve final ise Londra'da 90 bin kişi kapasiteli Wembley Stadı'nda oynanacak.