SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rıdvan Dilmen, Galatasaray-Başakşehir maçını yorumladı

Rıdvan Dilmen, Galatasaray ile Başakşehir arasında oynanan mücadeleyi değerlendirdi. İşte Dilmen'in sözleri...

"Galatasaray'da Muslera'dan sonra kim olmazsa olmaz deseler, Luyindama derim. Ağır gibi görünüyor ama süratli bir stoper. Büyük eksiklik. Galatasaray için büyük kayıp oldu. Beklediğimin altında bir Galatasaray, kötü bir maç, kötü bir hakem. İlk yarının özeti bu."
"Başakşehir'in savunma arkasına koşabilecek Elia ve Gulbrandsen gibi oyuncular var yedeklerde. Maçta gidişat Başakşehir lefine gözüküyor. Kadrolara baktığınızda da böyle. Yaşar Kemal Uğurlu maç berbat olsun diye elinden geleni yapıyor. Kararları hep yanlış, kartlar yanlış. 4 tane içeride, 2 tane VAR'da, 6 hakem maç yönetemiyorlar. Acayip bir maçta olmuyor."
"Adem Büyük ilk yarıda iyi değildi. Galatasaray'ın öne çıkışları zaten kontralarda oldu. 3-4 duran topta pozisyon oldu, akan oyunda pozisyon gelmedi. Galatasaray'ın tek silahı duran top ve kontra gibi gözüküyor. Başakşehir de duran toplarda başarısız."
"Galatasaray için sevindirici haber, Falcao'nun 2 hafta sonra oynama ihtimali varmış. Başkanın söylediğine göre tendonunda sıkıntı varmış riske edilecek bir sakatlık değil muhtemelen dinlendiriliyor. Galatasaray'ın ideal kadrosu ile hocanın temmuz ayında yaptığı planlama bu değil. Okan, Ahmet, Ömer, Emre, Adem bunlar hocanın kadrosunda yoktu. Planlamanın yarısı gitmiş. Mevcut kadrondan gidenlere göre bunları takım olarak kurmuş."
"Sıkıcı bir maç, ilk kez bu kadar uzun ara verildi Lige. Ligi özlüyorsunuz ama sıkıcı oluyor. Konsantrasyonlarda sorunlar oluyor. Misal Babel, sert maç oynadı dinlenip geldi. Muslera sakat geldi ondan faydalanmadı. Luyindama milli maçta sakatlandı. Bu fiziksel olarak mental olarakta oyuncuları yoruyor. VAR sistemi daha çok eleştirilir. VAR sistemi ileride daha çok gelişir."
"Galatasaray'dan kaç oyuncuyu Başakşehir'de oynatırsın? Babel'i koyalım, Lemina'yı beğeniyorum, ayıralım. Adem, Ömer, bu haliyle Feghouli. Emre'yi, Mariano'yu almazsın. Bugün daha geniş kadrosu olan takım Başakşehir. Bugün Başakşehir kadrosuna üç büyükler formasını verin şampiyon olur. Galatasaray bugün kazanır diye kimse söyleyemezdi."
"Galatasaray'ın kalecisi Okan, Başakşehir'e bakın Mert, milli takımda oynuyor. Bek oyuncuları karşılaştır yine Başakşehir. Orta sahaya bakarsak A milli takımın oyuncu Mahmut, Mehmet Topal var. Hücumda oyuna girmeyen oyuncuları var. Bakarsanız hangi kadro daha kaliteli."
"Şu anda Fenerbahçe basketbol takımında enerji yok ya, Galatasaray da öyle. 6-0 da sonuç alırsın ama reaksiyonda problem var. Bugün Ömer Bayram'ın olmazsa olmaz dememizin sebebi diğerlerine göre daha çok enerjisi olduğu için."
"Galatasaray'da keşke Nzonzi yerine başkası gelseydi. Fernando diye bir oyuncu geldi, gitti. Türkiye'ye çok orta saha oyuncusu geldi. Appiah gibisi de geldi ama bir Fernando gelmedi. Fernando lider oyuncuydu. Bazen bir oyuncu, çok oyuncudur. Galatasaray'da bana bir tane lider oyuncu söyleyin yok işte ama Fernando tam bir liderdi."
"Fatih hoca 'çok şey söylemek istiyorum' diyor ya işte orada kalıyor sözü. Bu sözleri ile Fatih Terim ile oyuncular arası koptu. Ben bunu Fatih Terim açısından bakmıyorum. Enerjiden fark ediliyor. Genç oyuncular oynayacak dedi hani kime ceza ama ne oldu yok ortada. Siz o sözleri paylaştığınız zaman oyuncuları kaybedersiniz."
"Hiç bir hocanın kredisi Fatih Hoca kadar yoktur. Obradoviç'e birşey söylüyorsun ya hemen taraftar kızar. Bu konuda taraftar hassas. Fatih Terim aşmış bu yolları, oyunculardan şikayetçi değil gibi gözükmeye çalışıyor ama her basın toplantısından şikayet ediyor."
"Nzonzi neden İstanbul'dayım diyordur. Galatasaray toparlanır büyük kulüp sonuçta bu tür kaoslardan çıkmasını çok iyi bilir.Fatih Terim'in oynadığı Galatasaray 14 yıl şampiyon olamadı. Galatasaray'a ne oldu? Hiçbir şey olmadı. Öyle bir lig oynuyoruz ki, Galatasaray yine şampiyon olabilir. Trabzon'u yenemez mi Galatasaray? Yenebilir ama bu 5 haftayı iyi halletmesi lazım."