SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Türkiye İzlanda maçını yorumladı

Spor yazarları, A Milli Futbol takımımızın İzlanda ile 0-0 berabere kaldığı karşılaşmayı değerlendirdi.

Türkiye İzlanda maçı ile UEFA EURO 2020 Elemeleri heyecanımız devam etti. Türkiye konuğu İzlanda'yla 0-0 berabere kaldı ve EURO 2020 finallerine katılma hakkı kazandı! Spor yazarları karşılaşmayı ve millilerimizi değerlendirdi...
Ercan Taner - Tebrikler Milli Takım (Sözcü)

Yazacağım şartlar bize fazla yaramaz… 1- Beraberlik bize yeter. 2- Yenilsek bile, Andorra'yı yenersek finallerdeyiz. 3- Sakin olmamız lazım…
Olmaz, biz sıcakkanlı bir milletiz. İtalyanlar da sıcakkanlı diyeceksiniz, biliyorum, onların savunmaya dayalı ekolleri var, yalnız…Çekingen ve top kayıplarıyla başladık. İzlanda final maçını oynayacağı için cuma Antalya'ya, dün İstanbul'a geldi.
Bizi ezberlemişler, sabah, akşam bu maçı beklemişler, bu belli. Orta sahamızı etkisiz hale getirip, savunmamıza pres yapınca, akordumuz bozuldu.İzlanda, fizik kondisyonu mükemmel tam bir sistem takımı. Sistemi bozmak için çilingir gerekir. O isim de Hakan Çalhanoğlu. Ama Hakan'ı iyi kapattılar.
İkinci devre çok dikkatli oynama isteğimiz bizi zaman zaman strese soktu. Mesela, 82. dakikada tam bir ‘Kiev karambolü' oldu. O an gözlerimi 30 saniye kapattım, yazık olacaktı.
Neyse, yıllar sonra şunu beklemeyeceğiz: ‘A takımı, B takımını yenip, C takımı D takımı ile berabere kalıp biz kazanırsak' hesapları artık yok. Hep gruplarda zorlanıyorduk, bu kez bileğimizin gücü ile finallere gidiyoruz.
Avrupa Şampiyonası tam anlamıyla uzun ve ince bir yol. Finallerin telafisi yok, ben bu takıma çok güveniyorum. Tebrikler Milli Takım, tebrikler Şenol Güneş.
Üst düzey konsantrasyon / Mehmet Demirkol (Fanatik)

Öncelikle bu harika yolculuk için tebrikler ve teşekkürler. Konsantrasyonu sadece deplasmandaki İzlanda maçında kaybettik. Sadece 3 gol yedik ve akan oyunda gol yemedik. Mükemmel oynamadığımız anlar ve maçlar oldu ama konsantrasyon hiç kaybolmadı.
İşte bu durum bu genç kadro için mükemmel. Gergindi takım. Bunun temel sebebi İrfan ve Emre’nin yokluğunda merkezde istediğimiz zekada olamayışımızdı. Tabii savunma dörtlüsü ve Mert dışında öndeki 6’lıdan Ozan dışında zirve formunda kimse olmayışı da... Buna rağmen maçın başı ve sonundaki 10’ar dakika dışında oyuna hakim olduk.
Hücumda organizatör olmayışı yanlış şut tercihlerine neden olunca hem akın sürekliliği hem şut kalitesi düştü. Öndeki 3’lü uyumsuz ve tek başlarına işi bitirmeye çalışan oyuncular oldu. Buna rağmen kırılmamak önemli. Orta sahadaki eksikleri giderildiğinde bu takım yenilmesi çok zor bir ekip olacak.
Maçın olayı: Öğretmenleri, anne ve babaları suçluyorum. Bu büyük ulus bunu hak etmiyor. 300 bin kişilik bir ülkenin Milli Marşı’nı ıslıklamaktan utanmayan gençler yetiştiriyorsunuz. Ve biz hep birlikte utanıyoruz.
Lemi Çelik - Türk milli ruhunun gücü (Sözcü)

Milli Takımımız ortaya koyduğu büyük performanstan sonra Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi fazlasıyla hak etmişti. Final müsabakası olan İzlanda maçında da rakibinden çok daha iyi oynayan çok daha galibiyeti hak eden bir milli takımımız vardı. Önemli olan bu tür final maçlarında sonucu ve skoru yakalayıp hedefe ulaşmaktı. Onu da başardık.
Tabii ki bu sürecin yıldızı Şenol Güneş'ti. Rakipleri çok iyi analiz edip her maça ayrı taktikle ve farklı 11'lerle çıktı. Hepsinden önemlisi, uzun süreli stratejik planlamayla Milli Takımımızı hedefe ulaştırmayı başardı.
Zihinsel olarak Türk milletini birleştirdi, bütünleştirdi. Milli Takımımıza ayrı bir ruh verip bu ruhu tüm ülkeyle birleştirip büyük bir sinerji yarattı. Türk milli ruhu ve bu bütünlük de bizi başarıya götürdü. Dünkü maçın yıldızı da muhteşem taraftarımızdı.
Rakip İzlanda'nın en önemli özelliği duran toplarda başarılı olması ve gol bulmasıydı. Şenol hoca duran toplarda alan markajı değil adam markajı yaptı ve İzlanda'yı etkisiz hale getirdi.
Kısacası beraber, aynı amaç uğruna verilen mücadeleyle ülkede yaşayan, kim ne olursa olsun el ele verip, birleştirip, bütünleştirip büyük bir performansa dönüştürdüğümüz bir gün oldu. Emeği geçen başta Şenol Güneş, futbolcular, taraftarlara bir futbol adamı olarak teşekkür ediyorum. Bu takım ve Türk Milli Takım ruhu bütünlüğü bu takımı Avrupa Şampiyonu bile yapar.
Ali Ece - MutluSON (Fanatik)

Elemeler boyunca ofansif zenginliğimizden çok defansif disiplinimiz ve maçın gerektirdiği ölçüde dengeli hücumlarımızla sonuca gittik. Bu maça kadar zaten kalemizde sadece 3 gol görmüştük, 2’sini duran toptan İzlanda’dan.
Yani öncelikle İzlanda’dan duran toptan ve mümkünse durmayan havadan toplardan da gol yemeyecek bir takımsavunması disiplini sergilememiz gerekiyordu, bunu ilk yarıda fazlasıyla sergiledik. İkinci yarıda da maçın gerektirdiği ölçüde dengeli hücumlarımızla sonuç aradık. Oyunun bu dakiklarında savunma-hücumdengesi kadar sürekliliği de önemliydi.
İzlanda 2. yarıda 78’e kadar degajla bile etkili çıkamadı. Bu “En iyi savunma, hücumdur” doğru felsefesiyle oynadığımız 45-80 arası kolektif açıdan başarılıydı. 80’den sonra İzlanda haldurSON huldurSON da olsa can havliyle üstümüze geldi, neyse ki Merih bir kez daha dünyada savunma sanatının en üst düzeyde icra edildiği İtalya Serie A’ya neden bu kadar genç yaşta transfer edildiğini gösterdi.
Deniz Çoban - Taylor için rahat gece!

Dün akşam oynanan maçın hakemine maç boyunca önemli bir iş düşmedi. Kritik karar vermek zorunda kalmadı. Maç özellikle İzlanda’nın fizik güce dayalı futbolu neticesinde temaslı ve zor geçmeye adaydı.
Fakat İzlanda takımı gerçek görüntüsünden uzaktı ve Milli Takımımız karşısında çok sıradan kaldı. Böyle olunca İngiliz hakem ekibinin işi de kolaylaştı. Her iki takım için de karşılıklı sarı kart hataları yaptı. Göstermesi gereken bazı sarı kartları çıkartmadı.
Kaleci hocamızın kırmızısı kurala uygundu. Kural Kitabı’na yeni eklenen ifadeye göre, rakip takım oyuncusunun topu oyuna sokmasını engellemeye çalışmak, teknik kulübede bulunanlar için kırmızı kartı gerektiriyor.
Teşekkürler ve tebrikler / Serdar Ali Çelikler (Habertürk)

İzlanda maçı kolay bir maç değildi.Bakmayın, halen genç ve deneyimiz az bir takımız bir. Bu tip maçları pek iyi oynayamadığımız tarihçe bilinir iki. Bir puana oynamak genel olarak pek beceremediğimiz bir futbol gerçeği 3.
Bu şartlar altında 1 puanın işi resmen garantileyeceğimiz maçta, İzlanda gibi gayet deneyimli ve bize hep üstünlük sağlayan ekibe karşı Şenol Güneş üstelik Cenk'in de yokluğunda bence ideal bir 11 çıkardı.
Merih-Çağlar tandemi önünde Okay hem boyu uzattı hem de aslında 3 stoperli bir güvenlik önlemiydi. Önlerinde bence bu takımın vazgeçilmezi olması gereken Mahmut ve Ozan da eldeki imkanlar içinde doğru başlangıç 11'indeki isimlerdi. İleri 3'lünün en ucu Burak sağ dışı Cengiz tamam. Bir tek Çalhanoğlu yerine Yusuf oynayabilir miydi o tartışılır.