SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da seçim kaosu büyüyor!

Eski başkanlardan Duygun Yarsuvat, “Türkiye’de kanun varsa buna uyulacaktır”, Faruk Süren ise “Seçim yapmam’ demek tatsız bir şey” sözleriyle yönetime mesaj yolladı

G.SARAY Başkanı Mustafa Cengiz önceki gün yaptığı açıklamada, “Yapacağımız işler var. Buraya kazık çakmadık ama kulübün menfaatleri seçimi göstermiyor” diyerek sandığa gitmeyeceklerini ifade etmişti. SÖZCÜ, bu sözleri, eski başkan ve ikinci başkanlara sordu. Alp Yalman dışında camianın önemli isimleri, Cengiz ve yönetiminin tavrını eleştirdi. İşte duayenlerin çarpıcı sözleri:
Duygun Yarsuvat (Eski G.Saray Başkanı) 'Koltuğa yapışmışlar' | “MÜMKÜN mü mahkeme kararını yerine getirmemek? Olur mu? Ancak cahil cühelanın söyleyeceği bir şeydir. Türkiye’de kanun varsa, mahkemeler varsa ona uyacaktır. Saçma sapan bir şey söylemiş, ‘Yapacağımız çok şey var’ demiş. Varsa ne yapacaksın? Seçime git kazan, kaldığın yerden yapmaya devam et. Koltuğa yapışmış ancak yavaş yavaş ayrılıyor.”
Hamdi Yasaman (Eski G.Saray İkinci Başkanı) 'Daha çok tepki çektiler' | “CEZAI sonuçları göze alıyorlar herhalde! Camiadan daha çok tepki çektiler. Bu akıl tutulmasıdır. Başkan ‘İki kişi hakkında kaldırma kararı verildi, diğerleri için verilmedi’ diyor. Bu da doğru değil. Mahkeme, ‘seçime gidilecek ve aday olabilir’ dedi. Ama kazanma şanslarının olmadığını düşündükleri için bu yola gidiyorlar. Genel kurula da saygısızlık; bir skandal adeta.”
Faruk Süren (Eski G.Saray Başkanı) 'Tüzük anayasamızdır' | “GALATASARAYLILARIN mahkemeye düşmesi çok hoş değil. Zımnen ibra edilmemiş oldu. Bizim tüzüğümüz bizim anayasamızdır. Dernekler masasından geçerek onaylanmış ama bakan eden yok. Başkan, hukukçularına danışmadan veya daha önce danışarak ‘Ben seçim yapmam’ diyor. Tatsız bir şey bu. Seçim olsa da olmasa da tatsız. Bu tatsız olaylar yaşandığı için istenilen başarılara varılamıyor.”
Mehmet Helvacı (Eski G.Saray İkinci Başkanı) 'Israrda yarar yok' | “YÖNETIM, mahkemenin kararına karşı durdurma kararı için başvuru yapabilir. Bir insan istenmediği yerde neden oturur Bunun ne faydası var Galatasaray’a? İstenmiyorsan bunda ısrar etmenin anlamı yok. Sayının önemi yok, camianın verdiği bir karar var. Bunda sayı, rakam konusuna takılmamak gerekli. Bunun Galatasaray’a yararı yok.”
Alp Yalman (Eski G.Saray Başkanı) 'Takdir yönetimin' | “MAHKEME kararını görmedim. Takdir yönetimin. Bana göre seçime gidecek bir durum yok. Kanunlar seçime gidin demiyorsa seçimi zorlamanın bir anlamı yok. Tekrar ediyorum: Mahkemenin aldığı karar önemli ancak ben onu daha okumadım. Mahkeme, ‘Gideceksin’ diyorsa o zaman gitmeli.”