SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Kasımpaşa maçını spor yazarları değerlendirdi

Süper Lig'in 11. haftasında Fenerbahçe evinde Kasımpaşa'yı 3-2 mağlup etti. Zorlu mücadelede yaşananları spor yazarları yorumladı.

Kasımpaşa fazla iş bırakmadı - Yasin Yıldırım, Sözcü Skor || Kayseri'de kaybederken oynadığı futbolla umut veren Fenerbahçe bir hafta sonra bu kez kazanırken tam tersi bir görüntü çizdi. Futbolda gelgitler var kabul ama bu kadar tutarsızlık fazla.
Kazanan her zaman haklı olsa da Fenerbahçe’nin dünkü futbolu kafalarda soru işaretleri bıraktı. Kasımpaşalı futbolcuların bireysel hataları Fenerbahçeli futbolculara fazla iş bırakmadı. Hatta maç 3-3 bitsin diye epey de uğraştılar hani! Maçın hemen başında Hajradinovic’in Ozan’a dengesiz girişiyle kazanılan penaltı sonrasında gelen gol sarı-lacivertlileri fazla rahatlatmış olacak ki rakibin topa sahip olmasına ve hücum etmesine izin verdiler.
Fener durdu Kasımpaşa oynamaya başladı. Gol de bağıra bağıra geldi. İlk yarı biterken bu kez Sadiku’nun eline çarpan top Fenerbahçe’nin imdadına yetişti. Üstüne Hafez’in Ali Palabıyık’a kendisini attırmak için yoğun çabası sonuç verince Kasımpaşa 10 kişi kaldı.
Bu nasıl futbol böyle? - Şansal Büyüka, Milliyet || Fenerbahçe, maç 11’e 11 devam ederken, bu sezonun en keyifsiz, en zevksiz, en etkisiz görüntüsünü verdi... Kasımpaşa bir eksik kalınca, sandık ki Fenerbahçe rahatlar, oyunun kontrolünü alır...
Her maç ne çıkarsa bahtına... Moses hiç oynamadı, bireysel oyun hevesiyle çok top kaybetti. Solda Rodrigues bir maç fırtına gibi esiyor, üç maç yan gelip yatıyor... Eee, sağın yok, solun yok, Vedat‘ı besleyecek tek ortan yok... Bu durumda Vedat ne yapsın; kanatsız kuşlar gibi tüm iyi niyetiyle çırpınıp durdu...
Penaltılar doğru - Deniz Çoban, Fanatik || Hakem açısından kritik kararların verildiği, zor bir maç oldu. Fenerbahçe lehine çalınan iki penaltı düdüğü de doğruydu. İlkinde savunma oyuncusu dikkatsiz davrandı ve topa temas edemedi ama diz darbesiyle Ozan’ı bozdu.
İkinci penaltı da ise Palabıyık, Sadiku’nun elle oynamasını görememişti ama VAR’ın gözünden bu ihlal kaçmadı. Sadiku kaleye giden topu vücudunun hiçbir yeriyle önleme şansı yokken; kolunu uzatıp, vücudunu hayli genişleterek topu eliyle önledi.
Hakemin monitörden izledikten sonra penaltı kararı vermesi doğruydu. Hafez’in penaltı kararına itirazdan atılması ise oyuncu adına tam bir sorumsuzluk.
Plansız oyun.. - Mehmet Demirkol, Fanatik || Maçı teknik olarak yorumlamak zor. Emre ve Kruse’den en azından birisi olmadan Fenerbahçe’nin nasıl oynayacağına, savunma ve hücum yapabileceğine dair elimizde veri yok.
Ozan’ın bundan önce hemen her maçta takımının en iyilerinden biri olduğu açık. Dün maçın başında aldığı penaltı sonrası sahadaki varlığı eriyip fark edilmez oldu. Çünkü onu idare eden saha içi teknik direktörü Emre yoktu. Fenerbahçe erken penaltıyla öne geçtikten sonra akan oyunda net bir pozisyon bulamadı. İki hızlı driplingci ve pasa/baskıya yatkın orta sahanın vaat ettiği oyundan uzak kaldılar.
2. penaltıda Kasımpaşa eksik kalınca da durum değişmedi. 73’te Isla oyundan atıldıktan sonra, Kasımpaşa Fenerbahçe yarı sahasına ilk geçtiğinde tribünlerden yükselen kuvvetli ıslık bunun bu oyunsuzluğu daha iyi anlatıyor. Fenerbahçe belki de bu sezon evindeki en plansız oyunlarından birini oynadı. Tribünlerin sahada güveneceği bir kimse ve bir plan yoktu.
Muriç'i kullanın - Ercan Güven, Milliyet || İlk devre bitti maç. Fenerbahçe iki penaltı, hakem bir Kasımpaşalı attı, sonrasında eksik rakibin Kadıköy’de Fenerbahçe’ye boyun eğmekten başka çaresi kalmadı.Penaltılar mı?..Birincisi apaçıktı...
İkincisini hakem göremedi. VAR devreye girdi ki, Kasımpaşalı Hafez’in atılması bu belirsizlik yüzündendi. O da pozisyonu görmemiş olmalı. Sağlam penaltıydı oysa.Kasımpaşa’yı mahfeden aşırı motivasyondu aslında.Kadıköy’e kazanmak için gelen bir rakibin yenilme ihtimali üçe katlanıyor sonuçta. Çünkü başka bir dünya orası. Sadece seyirci değil; Fenerbahçeli futbolcuların da performansı artıyor.
En azından kazanacak kadar! Takım olarak değilse bile bireysel olarak. Neleri varsa sahaya koyuyorlar.O kadar ki, Fenerbahçe’nin aklı, üstadı, anahtarı teslim ettiği Emre olmasa bile kurtarıyorlar maçı.Aslında takımı Emre’ye endekslemek Fenerbahçe’nin hatası. Sahada olamıyor bazen... Olamayacak zaten. Yaşı, sakatlığı, siniri yüzünden koskoca bir takımı Emre’ye emanet etmek kadar saçmalık olamaz.
Çok çalış, çok çalıştır Ersun Hocam - Serdar Ali Çelikler, HaberTürk || Fenerbahçe ilk defa kötü oynadığı br maçı kazanabildi. 11. haftada 20 puana ulaştı. Bu puan, maç başına 1.8 yapar ki şampiyonluk için yetmez.
Antalya ve Kayseri maçlarından geçtim 6'yı; 4 puan alabilseler 2.1 puan ortalaması tutturulmuş olurdu ki bu oran şampiyonluk oranıdır. Peki, F.Bahçe neden kötü oynadı, neden Antalya ile Kayseri maçlarından 4 puan yerine 0 çekti. Çünkü hocasının da takımının da çooook çalışması lazım.
Ersun Yanal, bir sistem-diziliş ve plan oturttu bu takıma. Beşiktaş ve G.Saray'da hala bir plan olmaması F.Bahçe'yi bir adım öne çıkardı. Ancak teknik adamlar sadece diziliş-taktik-plan dışında da bir şey yaparsa fark yaratabilir. Bu fark dediğimiz şey de ancak stratejidir. Strateji de sadece çalışılarak yapılacak bir şey.
Düşenin dostu Yanal - Serkan Akçan, Fanatik || Düşenin dostu Yanal Hız felakettir ama trafikte. Futbolda ise bir gerekliliktir. Rodrigues ve Moses ile ligin en hızlı kanatlarına sahip Ersun Yanal, Kasımpaşa’nın sol beki atılmışken Rodrigues- Dirar değişimiyle takımının fark yaratacağı kalemden feragat etti.
Fenerbahçe ligin topa en çok sahip olan takımı. Fakat bu sahiplik Kasımpaşa karşısında, rakibin eksik kaldığı neredeyse 30 dakikalık bölümde ve ikinci yarının genelinde işe yaramadı. Kemal Özdeş ise merkezden Khalili’yi çıkartıp Veigneau hamlesini yapmak zorunda kalmasına rağmen Koita’yı hızlı hücumun merkezine yerleştirerek ikinci yarıyı 1-1 bitirmeyi başardı.
Fenerbahçe 30 dakikaya yakın bir kişi fazla oynamasına rağmen ve topa sahip olmasına rağmen tümgollerini duran toptan attı. Ersun Yanal’ın bu maçtaki hamlelerini oturup bir kez daha düşünmesi önümüzdeki haftalar için Fenerbahçe’nin yararına olacak sanırım. Kasımpaşa’nın kornerde attığı golde 9’a 11 olduğunu atlamamak gerek. Fenerbahçe’nin 3 golü de duran toptan, maçtaki toplam 5 golün 4’ü duran toptan.