SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul Maratonu sona erdi! Muhteşem görüntüler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul'un düzenlediği Vodafone 41. İstanbul Maratonu ‘İstanbul senin, durma koş’ sloganıyla gerçekleştirildi. Yaklaşık 140 bin kişinin katıldığı İstanbul Maratonu, renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul'un düzenlediği Vodafone 41. İstanbul Maratonu sona erdi.
106 ülkeden yaklaşık 140 bin kişinin katıldığı İstanbul Maratonu'nda 58 elit atlet yarıştı.
Organizasyonda 42,195 kilometrelik çipli koşuda yaklaşık 4 bin, 15 kilometrelik koşuda ise yaklaşık 33 bin sporcu koştu. 8 kilometrelik halk koşusuna ise 100 bin civarında vatandaş katılım gösterdi.
"İstanbul senin, durma koş" sloganıyla koşulan İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore, kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu kazandı.
Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nda 15 kilometre koşusunu erkeklerde Kenyalı Mathew Kimeli, kadınlarda ise Etiyopyalı Tsigie Gebreselama kazandı.
Maratonda 15 kilometre koşusunda atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indi ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaştı.
Galata Köprüsü'nden sonra Sirkeci yönüne sapan sporcular, sahil yolunu takip ederek Yenikapı Miting Alanı karşı caddesinde yer alan alt geçit civarında bulunan bitiş noktasına vardı.
Maratonu tekerlekli sandalye kategorisinde erkeklerde milli atlet Birol Kamar, 2 saat 40 dakika 42 saniyelik derecesiyle, kadınlarda ise Nurşah Usta 3 saat 21 dakika 8 saniyelik süresiyle ilk sırada bitirdi.
Start öncesi bir konuşma yapan  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir coğrafya olmadığını belirterek, "Bu sadece bu güzel memleketimize, şehrimize nasip olmuş ve birazdan Anadolu’dan Trakya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçişi yapacağız. İçi sevgi dolu, barış dolu, huzur dolu, keyif dolu bir koşu ruhu var burada" değerlendirmesinde bulundu.
Koşunun hem İstanbul'a hem ülkeye hem de bütün dünyaya barış getirmesini dileyen Ekrem İmamoğlu, “Bu zaten aynı zamanda bir iyilik koşusu. Bütün iyilikler sporun, sportmen ruhuyla, centilmenliğiyle atacağınız her adımda karşılık bulmasını diliyorum. Hepinize başarılar dilerim" şeklinde konuştu.
Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyon, maraton (42 kilometre 195 metre), 15 kilometre koşusu ile 8 kilometrelik halk koşusu kategorilerinde gerçekleştirildi.
İstanbul Maratonu, 2012 yılından bu yana Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından açıklanan "altın maratonlar" listesinde bulunuyor.
Maratonun 15 kilometre parkuru, "Türkiye’nin en çok sporcu ile koşulan yol yarışı" unvanını aldı.
41. Vodafone İstanbul Maratonu’nda gerçekleştirilen halk koşusuna İstanbullular yoğun ilgi gösterdi. Saat 09.45’te start alan halk koşusuna yaklaşık 100 bin kişi katıldı.
Sabah erken saatlerinde start noktasında toplanan vatandaşlar, hem köprünün hem de İstanbul’un zevkini yaşadı. Günün en mutlu olanları ise çocuklar oldu.
İşte İstanbul Maratonu'ndan öne çıkan kareler: