SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan önemli açıklamalar

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, beIN Sports ekranlarında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ali Koç Ülker Sports Arena'nın iskanını aldıklarını açıkladı. Koç VAR uygulamasını değerlendirirken, ''Benim çılgın bir önerim var. Teniste, basketbolda, voleybolda, her sporda var. Her takımın 2 kez itiraz hakkı olmalı hakem VAR'a gitmiyorsa bile'' ifadelerini kullandı.

Güncellenme: 07:28, 01/11/2019
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan önemli açıklamalar

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, beIN Sports’ta katıldığı özel programda sarı lacivertli kulübün son durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Ali Koç’un açıklamaları: 

“Futbolda yaşadığımız sıkıntılar bizi üzdü. Sadece futbol değil, basketbolda da. Hem şans, hem üstümüzdeki kara bulutlar… Zor bir seneydi. Orta ve uzun vadede hedeflerimiz vardı. Bunların hiçbiri değişmedi. Yola çıkıyorsun, trafiğe rastlıyorsun, güzargahını değiştirip gideceğin adresine farklı şekilde gidiyorsun. Biz hedefimizi kesinlikle değiştirmedik. Bugün geldiğimiz noktada Türk futbolunun mali durumu ortada. Bizim aldığımız yük diğer kulüplere göre biraz fazla. Mali konuları aylardır, geldiğimizden beri anlatıyoruz. Zaman zaman camiamızın içinde ve sosyal medyada arkadaşlar gösteriyorlar. Bu konulardan bıktık diyorlar ama camia olarak içinde olduğumuz mali sıkıntıların tam olarak farkında değiller.”

“Ben seçildiğimizde Türk futbolunun ciddi mali sıkıntılar içinde olduğunu söylediğimde sadece milletvekilimiz Saffet Sancaklı konuşuyordu. Bizim devraldığımız mali yük diğer kulüplerimizden kat kat fazla. Bizim ve diğer kulüplerin mali sıkıntıları geride bırakmamız bir dönemlik iş değil. Bizim ilk yıldaki amacımız nefes almak, yük almamak, orta vadede gemiyi yüzdürmek, orta-uzun vadede de gemiyi limana getirmek, başarılı ve sürdürülebilir mali yapı.”

‘1.2 MİLYAR TL NAKDE İHTİYACIMIZ VAR’

“Yükü büyütmemeyi, ihtiyaçları, finansal sorumlulukları yeni borç almadan yerine getirmeyi ve sürekliliği iyi sağladığımızı düşünüyordum. Geçen sene bizi mart-nisana kadar götürür diyordum bizi. Öyle de oldu. Bu ağır finansal yük devam etmekte. 120-130 milyon Euro kadar girdimiz oldu ama yarattığımız gelirleri hala kullanamıyoruz, %80-90’ı gidiyor. Devraldığımız 2.8 milyar TL borç var. Kurlarla bu değişebiliyor ama bugün 674 milyon TL faiz yükümüz var. Her sene de 1.2 milyar TL nakde ihtiyacımız var.”

“Fenerbahçe SK olarak yeniden yapılandırmaya imza atmadık değil, atamadık. Atmaya ihtiyacımız var. Devletimize ve bankalara, bu sorunu giderme adımı attıkları ve kulüplerin kendi imkanlarıyla dönemeyeceğini gördükleri ve yapılandırmaya girdikleri için teşekkür ediyorum. Futbol sektörü şu an belli bankalara ciddi borçları olan bir sektör. Ne yazık ki bu konu siyasi malzeme haline getirildi. Yok çiftçinin parasını topçuya veriyorsunuz vs vs, ben buna hiç katılmıyorum. Bu konu kamuoyu ve siyasi partilere doğru şekilde anlatılmadı.”

“Mevcut düzende herkese aynı şartlar uygulanıyor. Büyük kulüplerimizden 1 tanesinin sorununu çözüyor mevcut şartlar. 5, 20, 60 yaşında insanlara aynı elbiseyi dikmek gibi. 2 yıl faiz ödemesi, 2 yıldan sonra ana para ödemesi yapılıyor. Bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. Parayı alalım da yolda kervanı düzeriz demiyoruz. Bankacıların gözüne baktığımızda samimi olmamak demek bu. Bu borç yapılandırmasından çok borç tasfiyesi. Buna imza atınca yöneticilerin ve kulüplerin manevraları azaltıyor. Vade, bu borçların ödenmesini sağlamıyor.”

‘KULÜP YÖNETENLERİN SUÇU’

“Bu modelin Fenerbahçe özelinde işlemeyeceği aşikar. Bize yapılan yardımın ve desteğin farkındayız, buna itiraz etmiyoruz ama kulübümüzün de işine yarayacak bir modele gitmek istiyoruz. Bizim istediğimiz 10 yıllık, mümkünse ilk 2-3 yıl faiz ve ana para ödemesiz bir model. Bankalara teşekkür ediyorum, sonuçta onların suçu değil bu, bizlerin, kulüp yönetenlerin suçu.”

“1. günden temettüye düşeceğimizi biliyoruz, bile bile lades durumu. Şu an teşekkür edip Fenerbahçe’ye uyan bir modeli sağlamalıyız. UEFA’ya verdiğimiz sürede de uzatma istedik. Bu bir sektördür nihayetinde, bunun siyasi malzemeye dönüşmemesi lazım. Tüm kulüplerin sorunları farklı. Tek model herkese uymuyor. Diyelim bir Abramoviç, FB başkanı oldu. Çeki yazdı, tüm borçları kapattı diyelim, buna rağmen FFP sıkıntısı var.”

‘FENERBAHÇE EN SON KAYRILAN KULÜPTÜR’

“Fener Ol’u temmuz sonuna doğru yavaşlattık. Taraftarımız devam etsinler. 150 milyon civarı kaynağı sağladık, hedef 200 milyondu, kalan aylarda bu açığı kapatırız. Büyük kulüplerimize ciddi bir gayrimenkul projesi tarzı şeyler yapılmalı. Kanamayı durduracak bir hamle gerek.”

”Büyük bir mega proje gerekiyor. Elimizde büyük gayrimenkuller var. Kenan Evren Lisesi konusunda adım atıldı en son. Cumhurbaşkanımız Fenerbahçe’yi ziyaret etti. Herkes küçükken bir takım tutup gelecekte ne olacağını bilemiyor. Fenerbahçe kayrılıyor deniyor, öyle bir şey yok, Fenerbahçe en son kayrılan kulüptür.”

‘ÜLKER SPORTS ARENA’NIN İSKANINI ALDIK’

”Biz başka kulüpler gibi malımız olmayan bir şeyin karşılığında bir şeyler almak istemedik. Spor salonu yaptık, derslik yaptık, dolayısıyla biz hakkımızı aldık. İnsanlar yıllar geçtikçe unutuyor, Fenerbahçe burayı alabilmek için çok büyük fedakarlıklar yaptı. Birkaç arsamız daha var, onlara bakıyoruz. Fenerbahçelilere güzel haberim var, 2012’de inşa ettiğimiz Ülker Sports Arena’nın iskanını alamamıştık, 6.5 yılın sonunda buranın iskanını aldık. Başta Aziz Yıldırım olmak üzere emeği geçen herkese ve Ülker’e teşekkürler.”

Stadı taşıyacak mısınız deniyor, öyle bir şey söz konusu değil. Semtimizin stadıdır, Fenerbahçe kurulduğundan beri orada maçlarını yapmaktadır, belli bir süre dışında 100 küsur senedir. Bu pek çok kulübe nasip olmayacak bir şeydir. Fenerbahçe, sıfır devlet katkısıyla, hiçbir dış destek almadan, o dönemin parasıyla 85 milyon Dolar maliyetle ve hiç başka yerde maç yapmadan stadını yaptı. Bu stadın her metrekaresinde Fenerbahçe yönetimlerinin, başkanlarının emeği vardır.”

‘DAHA GİDİLECEK ÇOK YOLUMUZ VAR’

“Biz 85 milyon dolar maliyetle yaptığımız stada her yıl 1 milyon dolar kira ödüyorduk, Anadolu kulüplerine sorduk komik rakamlar ödüyorlar. Geçen yıl kur sabitlendi 4 milyon TL ödedik. Diğer statlara bakarsak çok adil bir rekabet ortamı yok. Daha gidilecek çok yolumuz var, o yüzden seçim döneminde 2 döneme yani 6 seneye ihtiyacımız var dedik. Şu an batak durumdayız. Avrupa’nın en yaşlı 3. ligiyiz. Böyle olunca haftada 3 maç yapıp Avrupa’da oynama konusunda sıkıntı yaşıyorsunuz.”

‘BENFİCA’YI ÖRNEK ALIRIM’

“Altyapıdan en az oyuncu çıkaran ülkeyiz. Altyapıya yatırım yapmıyorsan doğal bir sonuç bu. En az gençlere süre veren ülkeyiz. Bizim kafamızda bir vizyon ve hayal var. Altyapı, tesisleşme, teknoloji kullanımı, altyapıdan oyuncu yetiştirme gibi şeyler olsun henüz yolun başındayız, yolumuz daha uzun. Bize kimi örnek aldığımız soruluyor. Tek bir kulüp örnek al deseniz Benfica’yı alırım. Yapısı Fenerbahçe’ye çok benziyor. Dernek, üyeleri var, 160 bin küsur, birden çok branşı var, televizyonu çok önemli, kendi maçlarını yayınlıyordu.”

‘FENERBAHÇE’NİN GERÇEK SAHİBİ TARAFTAR’

“Çok kısa süre önce borç batağındaydı Benfica. Bugün sürekli işleyen, sportif başarı sağlayan, Avrupa’da belirli noktaya gelen, süper bir akademisi olan ve sattığı oyuncularla borçlarını kapatmış bir kulüp. Fenerbahçe’nin gerçek sahibi 10 binlerce kongre üyesi ve milyonlarca taraftarıdır. Fenerbahçe kimsenin mülkü olmamalıdır. Dernek yapısını doğru yürütürseniz model doğru işliyor, Barcelona ve Benfica’ya bakın. En büyük sorun süreler, bizde 2 seneydi sonra 3’e çıktı.”

‘AZİZ YILDIRIM İLE EN SON 3 HAZİRAN’DA GÖRÜŞTÜK’

“Yönetenlerin mevcut tabloda hiçbir sorumluluğu yok. Bıraktığınızda, devralan gelip yükümlülükleri üstleniyor. Süreye gelince, FFP dolayısıyla UEFA’ya çok gittik geldik, onlara göre ülkedeki en büyük sıkıntı 3 yıllık başkanlık süreleri. 3 yıllık süreyle uzun süreli plan yapılamıyor, hemen şampiyon olma odaklı çalışılıyor. Doğrusu 4-6 yıl arası. En az 4 yıl olmalı süre. Barcelona’da 6 yıl. Tüzük çalışmamızda 3 dönem sınırı olmalı ve süre en az 4 yıl olmalı. 3×4 veya 3×5 yıl makuldür.”

“Seçim döneminde 2×3’ten 6 yıl başkanlığa ihtiyacım var dedim ama ne kadar görev yapacağımı Fenerbahçe kongresi belirler. Ben istediğim zaman bırakmak istiyorum, istenmediğim zaman değil. Aziz Yıldırım ile tek taraflı olarak ilişkimiz harika. 3 Haziran sabahı el sıkıştık en son. Devir teslim törenine katılmadı. Sonraki süreçte iki kez telefonundan ve ofisinden ulaşmaya çalıştım. Can Bartu’nun vefatında çok istedim gelsin konuşma yapsın diye, olmadı.”

‘SPOR MEDYASI SIKINTILI, YAPICI DEĞİL YIKICI TUTUMLARI VAR’

“Son divan kuruluna gelsin çok istedim, hayattaki tüm eski başkanlarımız bir arada olsun istedim. Cumhurbaşkanımızın 25 yıllık üyeliğinin 20 yılında o başkandı. İkisinde de asistanı mazeret bildirip katılamayacağını söyledi. Allah her kulübe böyle bir taraftar kitlesi nasip etmez. Seçimde söyledim bu kulübün esas sahibi taraftardır, kongre üyeleri kızmasın, onlar da taraftar oldukları için kongre üyesi olmuşlardır dedim.”

“Taraftar her dakika dönebilir ama geçen sene çok destek oldular, bizi büyük resimde hiç yalnız bırakmadılar. Mahcubuz, bunu gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Müteşekkiriz kendilerine yönetim kurulu olarak. Beni buraya küçüklüğümden beri olan taraftar ruhum getirdi. İnşallah onların hak ettikleri başarıları getirebiliriz. Bence Türkiye’deki spor medyası sıkıntılı. Yapıcı değil yıkıcı bir tutumları var, işlerin bu hale gelmesinde payları var. Hakemlerden de rahatsız değiliz ama bazen niyetten kaynaklı sıkıntıları oluyor, bundan rahatsız olabiliyoruz. Bazı eski hakem olan yorumcular bazı kulüpler tarafından oraya getirildikleri için o kulüpleri koruyabiliyorlar.”

‘BUNU TARTIŞMAK BİLE ABESLE İŞTİGAL’

“İletişim konusunda bazı eksiklerimiz var. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bazı muhabirlerimizi yeteri kadar bilgilendiremiyoruz. Bu arkadaşlarımıza sahip çıkmamız lazım, yeri geliyor aç susuz deplasmanları takip ediyorlar, onlara ben çok değer veriyorum. Yayıncı kuruluşun başarısı, dönüp bize katkı sağlayacaktır. Bunu tartışmak bile abesle iştigal. Biz Fenerbahçe olarak bu konuda beIN SPORTS’a her türlü desteği vermeye hazırız. 4 hafta önce bunu konuştuk, fikirler bize geldi. Biz de bunun üstüne çalışacağız.”

“Siz ne kadar çok dekoder satarsanız, yatırımınızın geri dönüşü o kadar yüksek olur. Bir sonraki ihalede de o kadar iştahlı olursunuz. O yüzden bütün kulüpler ortak bir şeyler yapmalı, sizin pastanızı büyütebilmek için. Korsan yayıncılık sadece sizin için değil, Avrupa Kulüpler Birliği’nde de bu konu öncelikli konulardan biri. Lütfen sahte forma almayın, Fenerium ürünlerini alın diyorsak, korsan yayın yapan yerlerde de maçları izlemeyin.”

‘GOL YEDİĞİMİZ KORNER DEĞİLDİ ONU HİÇ GÖSTERMEDİNİZ’

“Türk futbolunun kalkınmasının önündeki önemli engellerden biri taraf tutmak, adil rekabet ortamı sağlanamaması. Biz Fenerbahçe olarak size çok kızdık. Nerede kızdık? 3-4 dakikalık özetlerde. Kızınca sosyal medyada troll tutup üstünüze gelmiyoruz. 3-4 dakikalık sürede en doğru görüntüleri göstermelisiniz. Geçen sene Galatasaray deplasmanında bir taç atışı bize verildi, iki pas sonra gol bulduk, haftalarda konuşuldu. Bizim gol yediğimiz korner, korner değildi ama onu göstermediniz hiç.”

 

‘PASTAYI BÜYÜTMEK ADINA ORTAK ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ’

“Size futboldaki adaleti sağlamak ve gerginliği gidermek için çok önemli görev düşüyor. Kalan 3 sene içinde yaptığınız büyük yatırımların en iyi şekilde dönüşünü alın ki sonraki ihalede daha iştahlı olmanız için elimizden gelenleri yerine getirelim hepimiz. Bizim çok büyük sorunlarımız ve ortak çıkarlarımız var. Kulüpler olarak bir masanın etrafında buluşup sorunları gidermek, pastayı büyütmek ve ligi cazip hale getirmek, yayın ihalesinde daha fazla gelirler getirip tribünleri doldurmak adına ortak çalışmak zorundayız.”

“Birlikte iş yapma kültürünü geliştirdiğimiz durumda Türk futboluna büyük hizmetlerimiz olur. Bu Türk futbolu dışında taraftarlara, bu ülkenin gençlerine ve toplumuna karşı bir sorumluluğumuz. Avrupa Kulüpler Birliği’nde görüyorum, adamlar inanılmaz adımlar atıyorlar. Sahada rakipler ama 3-4 sene içinde gerçekleştirilecek devrim niteliğinde konuları gerçekleştiriyorlar.”

‘EN BÜYÜK 2 KULÜBÜN GERGİNLİK İÇİNDE OLMAMASI LAZIM’

“Çok iyi yöneticilerimiz var. Rakip taraftardan tepki görmüyoruz. Trabzon’da tepki görmedik, sokakta yürüdük, full kadro maça gittik, çok iyi ağırlandık. Bu ortamı tesis edebilmemiz lazım. Fenerbahçe Başkanı olarak Galatasaray dışındaki kulüplerle ilişkimiz çok çok iyi. Ezeli rakip, ebedi dost diyorsunuz ama ebedi dost kavramı 3 Temmuz süresi sonrası büyük darbe yedi. Bir nebze yeni sayfa açmak için, bardağı yarı dolu görmek için ‘hala yarı dolu görüyorum’ yaklaşımıma devam ediyorum. En büyük 2 kulübün gerginlik içinde olmaması lazım.”

“Geçen seneden bu yıla bazı şeyler yaşandı. Ben ne 6 sene yöneticiyken ne de başkan olduğumdan beri hiçbir kulübe saygısızlık etmedim. Şunu dedin, bunu dedin diyebilirsiniz ama benim neye söylediğime bakılmalı. Hep başka yere çekiliyor, sistemsel konuşuyorum ben. Bu gerginlikten fayda sağlayan gruplar, tahrik edici yaklaşımlar ne yazık ki ilişkilerin arzu ettiğimiz seviyeye gelmesini engelliyor.”

‘DEVLET OLARAK ALTYAPIYA YÖNELMEMİZ LAZIM’

“Ben Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı olarak buradayım. Galatasaray’ın catering hizmeti aldığı firma ile ilişkisi beni ilgilendirmez. O iş benim ilgilendiğim bir iş değil. Tüm kulüplerle olduğu gibi Galatasaray’la da iyi ilişkiye mecburuz. Geldiğimiz noktada finansal olarak ara açılmadı Avrupa’yla. Her anlamda açıldı. Puan olarak da kötü durumdayız.”

“6-11 arası bizlerle yarışan Rusya, Portekiz, Hollanda, Belçika, Ukrayna var. Rusya ekonomik açıdan bizi geçti. Portekiz, Hollanda, Belçika, müthiş gençler keşfediyorlar. Paraları yok ama akademiye yatırım yapıyorlar, genç oyuncuları satıyorlar. Benfica’yı konuştuk, Joao Felix’i gördük 120’ye sattılar. Mayısta ziyaret ettiğimde başkanları ‘120’ye mi satsam 1 yıl bekleyip daha fazla mı satsam?’ diyordu bana. Bize karşı oynarken 90 bin Euro alıyordu yıllık, sonra değeri artınca ayıp olmasın diye 500 bin Euro yaptılar.”

“Sportif olarak en önemli alan futbol. Devlet olarak altyapıya yönelmemiz lazım. Son 2 maçta milli takımın 13 oyuncusu yurt dışında oynuyorlar. Onlar gelip keşfediyorlar burada. Türk futbolunun geleceği için hangisi en iyi model bilmiyorum. Yabancıyı artırmışız, eksiltmişiz, bir yılda iki kez bile değiştirmişiz. Garip garip sistemler. Çok kısa sürede 10 kez değiştirmişiz. Dönüp bakmak lazım hangisi katkı sağladı hangisi sağlamadı. Bir grup diyebilir ki yabancı sınırı yok, birçok oyuncuyu ihraç ettik. Anadolu daha fazla mücadele ediyor büyüklerle, şampiyonlar 80 değil 70’le çıkıyor, Türk oyunculara yüksek maaş ve bonservis ödenmiyor diyebilirsiniz. Diğer yandan Türkler oynayamıyor da denebilir. Biz Türk oyuncuların daha fazla olması prensibini geliştirdik. İleride eksiltilebilir diye buna göre planı yaptık. En iyisi ne olacaksa sağlıklı bir geçiş dönemi olmalı eğer azaltılacaksa. Sayıdan ziyade önemli olan şey yabancıların kalitesi, burası son durak olmamalı.”

‘700 BİN EURO’YA İMZA ATTI AVRUPA’YA’

“İsim vermeyeceğim bir oyuncumuz var. Şampiyon olursa prim önerdik, zam yaptık, daha çok şey istedi ve vermedik, sonra gitti 700 bin Euro’ya imza attı Avrupa’ya. Bizim en iyi modelin ne olduğunu hep beraber belirleyip birlikte masaya oturmamız lazım. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak federasyonumuzun getirdiği, hepimizin mantıklı bulup karar vereceği şeyi destekleriz. Buna göre de adımlarımızı attık zaten.”

“Futbolu daha güzelleştiren ve adil olmasını sağlayan bir teknoloji VAR ama insan kullanıyor. Olmazsa olmaz, alıştık, alışmaya devam ediyoruz ama ne yazık ki sistem oturdu diyemiyorum. Bu yıl ilk 4 hafta çok gidildi, sonra gidilmez oldu, bu da mantıksız. VAR varken Beşiktaş-Başakşehir maçının 45. dakikasında kullanılmaması akıl alır gibi değil. Kendi maçlarımızdan da önemli örnekler bulabilirim buna. MHK ne dedi bilmiyorum ama daha fazla gidilmesi gerekiyor VAR’a.”

‘ÇILGIN BİR ÖNERİM VAR’

“Benim çılgın bir önerim var. Teniste, basketbolda, voleybolda, her sporda var. Her takımın 2 kez itiraz hakkı olmalı hakem VAR’a gitmiyorsa bile. O zaman VAR’ın başındaki hakemler de iki kere düşünürler, yanılıyor da olabilirim ama her halükarda VAR kalmalı.”

“Federasyonumuz çok yeni, yarım sezon bile dolmadı daha. Ben bugünkü TFF’nin başarılı olmasını önemsiyorum, neden önemsiyorum çünkü son duraktayız. Bugüne dek doğru yöntemler kullanılmadı, eyyamcılık yapıldı, altyapıydı, yatırımlardı gibi konulara daha çok eğilmelilerdi. TFF’de görev yapan kişiler formalarını üzerlerinden çıkaramıyorlar. Tuttuğu takımın mensubu gibi davranıyorlar. Bugün Nihat Özdemir yönetimi son dönemeç. Birkaç ayda şu anki TFF’nin performansını ölçmek mümkün değildir. Zaman zaman eleştirimiz olunca açıkça söylüyoruz.”

‘ZEKERİYA ALP ÇOK BÜYÜK HATA YAPTI’

“MHK Başkanımız Zekeriya Alp çok büyük hata yaptı. Sizin raporu oluşturmadan IFAB kurallarıyla görüş belirtmeniz hataydı. Hakem camiası dışında bir başkan olmasını önemsiyorum. 1 kişiye kalmış bir durum değil, yönetimi var oranın da. Zekeriya Alp rapor hazırlanmadan açıklama yapmamalıydı. Yapacaksa da nihai kararın açıklanmasına müdahil olmaması gerekiyordu. Olup olmadığını bilemiyorum ama olduğunu düşünüyorum. Biz savunmamızda IFAB raporunu istedik, olmadığını söylediler. Öyle bir rapor yok dediler, bence var. Bizim lehimize olsa verirlerdi. Yönetim kurulu kararını da göremedik. Rapor yok deniyor, var, bize göre raporun birinde kural hatası olduğu söyleniyor. Karara saygı duymaktan başka hiçbir çaremiz yok ama ben bu karara katılmıyorum. Biz sürecin yönetiminden rahatsızız.”

‘MECBUR OLMADIKÇA KONUŞMUYORUZ’

“Takımın durumundan memnunuz ama gidecek çok yolumuz var. 100 metre değil bu, bir maraton koşuyoruz. Geçen seneye göre çok daha iyi bir sezon geçiriyoruz. Geçen sezonu 6. bitirdik, en kötü sıralamamız değil ama yaşadıklarımız çok çok üzücüydü. Biz mütevazı bir kulüp ve takımız yapı, kişiler, karakterler olarak. Dikkat ederseniz mecbur olmadıkça konuşmuyoruz, oyuncularımız kibirli değiller. Bizim bir duruşumuz var. O mütevazılık bize çok şey katıyor.”

‘SON 7 SEZONDAKİ EN GENÇ TAKIM’

“Bu kulüpte herkes kendi işini yapıyor, uyum içindeyiz. En memnun olduğum konulardan biri Ersun Hoca ile Comolli’nin yetiştirdiği ilişki. Taraftarımızla müthiş bir uyum sağladık. Hiçbir zaman iddialı konuşmayız şampiyon olacağız diye, inşallah oluruz. İlk 11 oynayan ve sonradan giren oyuncuların yaş ortalamasına baktığımızda 4. sıradayız en gençler arasında. Geçen sene Avrupa’nın en yaşlı 3. takımıydık. Son 7 sezondaki en genç takımımızla oynuyormuşuz, Ersun Hoca verdi raporunu”

‘AFERİN SANA EMRE DİYORUM’

“Başarımızın parçalarından biri olarak yerli oyuncuları görüyorum. En çok Türk oynatan takım Fenerbahçe. 8 oyuncumuz yerli. Bu sıralama gidiyor, 2’ye kadar iniyor. Bu da bizim için önemli. Aidiyet duygusu, sahiplenme, o ruhu yabancılara aşılama konusunda geçen sene en büyük eksiğimizin Türk oyuncular olduğunu tespit ettik. Bu sene bu Fenerbahçe’de var. Emre’yi bu yüzden getirdik, aferin sana Emre diyorum.”

‘VEDAT’I TRANSFER EDEMESEK YAZIK OLACAKTI’

“Geçen sene beğenmediğimiz Slimani, Monaco’da harikalar yaratıyor. Olmadı, yapamadık geçen sene. Taraftarımızın beklediği tarza futbol oynuyoruz. Daha atletik, daha etkili, daha ucuz oyuncular hedefledik. Birden fazla pozisyonda oynayabilecek oyuncular hedefledik, sakatlıklara bakınca etkili oldu bu. Luiz Gustavo gibi bir lideri getirdik. Vedat Muriqi başka bir takıma gitti derken buraya getirdik. Yazık olacaktı başka yere gitse. Küçüklüğünden beri kalbinde Fenerbahçe. Altay çok önemli bir genç kaleci. Harun’umuz var, geçmiş olsun enfeksiyon kaptı o da. Tolga’ya hangi takım bu kadar sahip çıkar? Tedavisi için Avrupa ve ABD’ye yolladık, sabrettik, destek olduk. Ozan için Sergen Yalçın’a teşekkür ederim ama inandık ve güvendik Ozan’a. Büyük sakatlıklar olmadıkça bu futbolun üzerine koyacağız biz.”

‘2-3 İSİM ALABİLİRİZ’

Olumluların yanında hem Avrupa’da hem Türkiye’de bireysel hatadan en fazla gol yiyen takımız. İnşallah taraftarımızın istediği şampiyonluğa ulaşacağız, kesin demiyorum ben, inşallah diyorum. Hala takviye ihtiyacımız var, mali imkan olursa 2-3 isim alabiliriz. Takımımız bence doğru yolda. Tabii bir takım şampiyon oluyor, kesin olacağız diye de bir şey yok. İstiyoruz, inanıyoruz, dua ediyoruz, taraftarımız da ediyor, inşallah mayıs sonunda şampiyon oluruz.”

‘TRABZONSPOR’A BRAVO DEMEK LAZIM’

“Trabzonspor’a bravo demek lazım. Hem genç hem de ekonomik açıdan çok uygun bir takım kurdular. Kalite değil maliyet açısından söylüyorum, çok kaliteli oyuncuları var. Anadolu takımlarından ligde puan alabilmek her geçen sezon çok daha zorlaşıyor. Rakipler hakkında yorum yapmam doğru olmaz, haddim de değil. Sezonun dörtte biri oynanmışken medyada büyük takımları yerden yere vurmak doğru değil. Köprünün altından çok sular akacak, iki takım da(GS ve BJK) sonuna kadar iddialı olup şampiyonluğu kovalayacak. Volkan Demirel, Fenerbahçe’nin çok önemli bir değeridir, yıllarca hizmet etmiştir. Bu kadar uzun süre, tuttuğun takımda hizmet etmek herkese nasip olmaz. İyi de kötü de günleri olmuştur. Verdiğimiz karar kolay değildi ama kulübümüz için hayırlı olmuştur.”

‘ALEX İLERİDE BURADA OLACAKTIR’

Volkan yeni görevini benimsemektedir. Uzun yıllar bu alanda Fenerbahçe’ye katkılar vermesini bekliyorum. Kendi kariyer gelişimi için kulüp ve şahsım olarak her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz de. Alex’le son dönemde çok görüştük. Fenerbahçe’nin dünyasının yörüngesinde veya bir yerinde değil içinde olması gerekiyor. Bizi Brezilya’da temsil mi eder, oyuncu mu bulur, çok zeki biri, ileride sportif direktörümüz mü olur, teknik direktörümüz mü olur, burada olacaktır. Benim gönlümde hem Alex’e hem de Volkan Demirel’e yakışan bir jübile yapmak var. Emre birçok konuda kendisini geliştiriyor. İleride bize çok iyi bir sportif direktör olabilir. Nerede kendini geliştirmesi gerektiğini biliyor, eksiklerini biliyor, Emre bu sene çok daha sakin biri. Anelka, van Hooijdonk, Appiah gibi birçok eski oyuncumuz dışarıda bizim elçimiz olmalıdır.”

‘TOHUMLARI EKİYORUZ MEYVE VERMESİ ZAMAN ALACAK’

Benfica diyoruz de ben oradayken 5 scout’ları vardı 9’a çıkaracaklardı. Öyle söylendiği gibi yüzlerce kişi var diye bir durum söz konusu değil. Scouting doğru yapıldığı zaman sayı önemli değil. İki türlü scouting var, biri altyapı biri A takım için. Türkiye içi için 6 tane scout var. 172 maçı canlı izledik, 504 oyuncu raporlandı. U21, Toulon turnuvalarında maçlar izlendi. Böyle baktığımız zaman mesai harcıyoruz ama tohumları ekiyoruz, meyve vermesi zaman alacak.”

Hayal ettiğimiz modeli, kurguladık, işletmeye başladık ama 4. veya 5. viteste değiliz, zaman alacak bu. Merih’i nasıl kaçırdık dediğim tabii ki oluyor ama nasıl kaçırdığımızı da incelettik. 2 sene önce şampiyon olan U21 takımımızın kadrosunda. Sorunca o dönem, ‘A takıma önerdik beğenmediler’ deniyor, A takıma sorunca o dönem ‘Oyunculardan bir şey olmaz dediler’ deniyor. Ne olduğunu bilmiyoruz ama burnumuzun dibindeki oyuncuları kaçırdık. 5 oyuncudan birine satın alma maddesi koyduk, Yasir’i aldık, Kayseri’ye verdik, umarım başarılı olur ve kulübümüze hizmet eder. Biz her oyuncumuzu şu kadar süre alacak, oynayacak diye maddelerle veriyoruz, bazılarında cezai şartlar var. Meyvesini toplayacağız bu tohumların.”

‘3 TEMMUZ’DA YAPAYALNIZDIK’

“Kumpasla ilgili manevi kayıpları asla telafi edemeyeceğiz. 3 Temmuz’a dönersek o dönem yapayalnızdık, kimse yoktu yanımızda. Alçak örgüt bize saldırdı, mücadele ettik, başkanımız dimdik durdu, boyun eğmedik bir başımıza. Devleti devirmeye çalışan, başbakanı, cumhurbaşkanını hedef almış örgüte karşı ilk direnişi Fenerbahçe başlatmıştır. Çok büyük zarar oldu, asla telafi edemeyiz bunu. Sportif ve mali açıdan rakiplerimizin fersah fersah önündeydik, belimizi kırdılar sonra. Zaman ilerledi, Fenerbahçe’nin haklılığı ortaya çıktı. Helal olsun Fenerbahçe’ye diyenler oldu, hala da var. Objektif bakan ve vicdanlı olan kimse Fenerbahçe’nin hakkı yenmedi diyemez. Yapayalnızdık, bundan faydalananlar oldu. Bugün örgüte karşı ters konuşanlar, o gün bize yapılanları öve öve bitiremiyorlardı, keyif alıyorlardı. TV’de bakıyorum, o övenler başkalarıymış gibi hala konuşuyorlar.”

Yayınlanma Tarihi:20:50,