SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yunanistan’daki skandalın perde arkası! ‘Asker Selamı’ için siyasi baskı yapıldı…

Asker selamı verdiği için milli oyuncu Durmuş Ali Tınkır'ın sözleşmesini fesheden Olympiakos Kulübü'nün siyasi baskılardan etkilendiği ve gelen tepkiler nedeniyle böyle bir karar aldığı öğrenildi. Öte yandan yeni bir gelişme de AEK'da yaşandı. AEK da taraftar baskısına direnemeyerek Türk oyuncusu Yunus Özmusul'un sözleşmesini 3 ay dondurma kararı aldı.

SKOR ÖZEL | Ümit GENÇ
Güncellenme: 20:29, 30/10/2019
Yunanistan’daki skandalın perde arkası! ‘Asker Selamı’ için siyasi baskı yapıldı…

2021 Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri 4. Grup son maçında Türkiye’nin Belçika’yı 33-24 mağlup ettiği karşılaşma sonunda oyuncularımız asker selamı vererek Mehmetçiğe destek mesajı vermişti.

O görüntülerin ardından Olympiakos Hentbol Takımı, resmi siteden yaptığı açıklama ile Türk hentbolcu Durmuş Ali Tınkır’ın sözleşmesinin feshedildiğini açıklamıştı. Aynı şekilde bir başka Yunan takımında kalecilik yapan Yunus Özmusul için de bir resmi açıklama yapılmış ve konunun araştırıldığı ifade edilmişti.

YUNANİSTAN HENTBOL FEDERASYONU İLE İLETİŞİME GEÇİLDİ

Yunanistan’dan gelen tepkiler ve haberler üzerine Türkiye Hentbol Federasyonu konuyla ilgili Yunanistan Federasyonu ile iletişime geçti. Milli oyuncularımızın karşı karşıya kaldığı durum ile ilgili bilgi alınan Yunanistan Hentbol Federasyonu yetkilileri yaşananların ülkedeki siyasi baskıdan kaynaklandığını ifade etti.

SİYASİ MESAJ OLARAK ÇARPITILDI

Milli oyuncularımızın asker selamı verdiği Belçika maçının 28 Ekim tarihinde oynanması ve bu tarihin Yunanistan’da resmi bayram olarak kutlanması nedeniyle verilen selam bir siyasi mesaj olarak çarpıtıldı. Yunanlı siyasiler de görüntüler üzerine Yunan Federasyonu’na baskı yaparak yaptırım uygulanmasını istedi. Konuyla ilgili Olympiacos Kulübü’nden bilgi alan Yunanistan Hentbol Federasyonu yetkilileri gelen tepkiler nedeniyle Durmuş Ali Tınkır için yaptırım uygulanmasını talep etti.

AEK YUNUS ÖZMUSUL’A SAHİP ÇIKMIŞTI AMA…

Aynı baskı AEK takımında oynayan Yunus Özmusul için de yapıldı. Ancak Yunanistan’da bazı art niyetli kişilerce siyasi ve politik bir duruma çevrilmek istenen bu olay karşısında AEK kulübü Yunus’a ilk önce sahip çıktı. Teknik heyet, yönetim ve takım arkadaşlarının desteğini alan Yunus Özmusul için herhangi bir yaptırım uygulanmadı ve oyuncunun hassas durum ile ilgili sessiz kalması istendi. Ancak ilerleyen saatlerde AEK taraftar gruplarının baskısına dayanamadı. AEK, Yunus Özmusul’a milli maçta asker selamı verdiği için para cezası uyguladı ve oyuncunun sözleşmesini 3 aylığına dondurdu.

FEDERASYONDAN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye Hentbol Federasyonu resmi internet sitesinden bir açıklama yayınlayarak konuyu takip ettiklerini açıkladı. İşte federasyondan yapılan açıklama:

Yunanistan ligi takımlarında forma giyen Milli Hentbolcularımız Durmuş Ali Tınkır ve Yunus Özmusul ile ilgili basında geçen haberlerle ilgili kamuoyuna duyuru…

27 Ekim 2019 tarihinde Eskişehir'de oynanan ve galibiyetimizle sonuçlanan Türkiye- Belçika 2021 Dünya Hentbol Şampiyonası Eleme grubu maçı sonunda sporcularımız, Suriye'deki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen “Barış Pınarı Harekatı”nda görev yapan Mehmetçiklerimize moral olması için alınan galibiyeti “Asker Selamı” ile kahraman askerlerimize armağan etmiştir. Bu görüntülerin ardından Yunanistan ligi takımlarından Olympiacos SFP'de forma giyen sporcumuz Durmuş Ali Tınkır ile A.E.K Athens H.C forması giyen sporcumuz Yunus Özmusul hakkında medya sözleşmelerinin feshedildiğine dair haberler gündemi meşgul etmektedir.

Federasyon Başkanımız Bilal EYUBOĞLU, bizzat Yunanistan Hentbol Federasyon Başkanı Konstantinos GKANDIS ile görüşüp konuyla ilgili bilgi almıştır. Hem Olympiacos SFP Kulüp Başkanı hem de A.E.K Athens H.C kulübü başkanı ile yapılan görüşmeler sonrasında medyada söz edildiği gibi sözleşmelerin feshedilmesi ya da kadro dışı bırakılması konusunda net bir karar alınmamıştır. Sadece Olympiacos SFP kulüp yönetim kurulunun sporcumuz Durmuş Ali Tınkır ile almış olduğu karar paylaşılmış olup, sporcumuza resmi bir tebliğ yapılmamıştır. Her iki sporcumuza da takım antrenörleri ve arkadaşları destek vermiş olup, sporcularımız takımları ile antrenmanlarına devam etmektedir.

Süreç Federasyonumuz tarafından takip edilmekte olup, hem Yunanistan Hentbol Federasyonu hem de Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) ile görüşmeler devam etmektedir. Devam eden bu süreçte sporcularımıza zarar gelmemesi için her türlü girişim yapılmaktadır.

Federasyon olarak Milli Hentbolcularımız Yunus Özmusul ve Durmuş Ali Tınkır'ın sonuna kadar arkasında olduğumuzu, ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden sporcularımızı sonuna kadar desteklediğimizi bildirmek isteriz.

28 EKİM OHİ BAYRAMI NEDİR?

28 Ekim her yıl gerek Yunanistan'da gerekse de Güney Kıbrıs ve dünya üzerinde Yunan toplulukların bulunduğu bir çok yerde OHİ Bayramı olarak kutlanıyor. İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde Yunanistan toprakları Nazi ülkeleri başta olmak üzere tacize uğramaktaydı. Ve o dönemde İtalyan diktatör Benito Mussolini, Yunanistan'a göz dağı vererek karşı koymadan teslim olmalarını söylemekteydi. Ülkenin gerek mali gerekse de askeri donanım olarak fazla güçlü olmaması masadaki “teslim olma” seçeneğini güçlendiriyordu.

Fakat o dönem Yunanistan'ın diktatör lideri Giannis Metaksas 28 Ekim 1940 tarihinde İtalyan Büyükelçinin kendisine ilettiği Arnavutlukta’ki İtalyan askerlerinin Yunanistan’a girmesi konusundaki ültimatomuna karşı resmi bir dille bu teklifi reddetti. Bir diğer anlamda “Hayır” demiş oldu. İşte o günden bu yana her 28 Ekim, Yunanların resmi bayramı olarak kutlanmaktadır.

DURMUŞ ALİ TINKIR KİMDİR?

17 Mart 1994 yılında Konya’da dünya geldi. Konya Selçuk altyapısından yetişen Durmuş Ali daha sonra Selka Eskişehir hentbol takımına transfer oldu burada yaptığı çıkışla dikkatleri üzerine çeken Tınkır Ali milli takıma yükselme başarısı yakaladı. Milli takımdan ise Yurt dışına transfer oldu. Yunanistan’ın Olympiakos takıma transfer olan Durmuş Ali yaptığı asker selamından sonra takımdan ayrıldı. Şimdi ki durağı ise henüz açıklanmadı.

Yayınlanma Tarihi:13:40,