SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2 milli sporcu 2 benzer hikaye! Ahmet Akkaya ve Emre Çınar Uğuzlar’ın hayatı…

İnternette arama motoruna 'işitme engelli' yazdığında ekranda gördüğü milli takımın başarısını anlatan haberle heveslenip başladığı teniste şampiyonluk kazanan işitme engelli milli tenisçi Emre Çınar Uğuzlar (27) ve Ampute Futbol Milli Takımı'nın 2017'de İngiltere'yi yenerek Avrupa şampiyonluğu kazandığı maçı televizyonda izleyip gurur duyan doğuştan engelli Ahmet Akkaya'nın (20) kariyer hikayeleri neredeyse aynı.

Güncellenme: 12:14, 25/10/2019
2 milli sporcu 2 benzer hikaye! Ahmet Akkaya ve Emre Çınar Uğuzlar’ın hayatı…

Antalya’da oturan Emre Çınar Uğuzlar, internette arama motoruna ‘işitme engelli’ yazdığında ekranda gördüğü Tenis Milli Takımı’nın başarısını anlatan haberle bu spora özendi. 2 yıl önce tenis antrenmanlarına başlayan Uğuzlar, katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü oldu. Bu yıl da Mersin’de düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katılan Uğuzlar, teklerde üçüncülük, çift erkeklerde ise birincilik madalyası kazandı.

Bir firmada eğitim ve kalite biriminde görev yapan Emre Çınar Uğuzlar, haftanın 6 günü mesai saatinden sonra tenis antrenmanı yaparak müsabakalara hazırlanıyor. Teniste kazandığı başarılarla özgüveninin arttığını vurgulayan Uğuzlar, “Gelecek yıl Almanya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na ve 2021’de yapılacak İşitme Engeliler Olimpiyat Oyunları’na katılmayı hedefliyorum. Hayalim Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat’ta madalya kazanmak” diye konuştu.

‘FUTBOL OYNAMAK İSTİYORUM’ MESAJIYLA HAYATI DEĞİŞTİ

Ampute Futbol Milli Takımı’nın 2017’de İngiltere’yi yenerek Avrupa şampiyonluğu kazandığı maçı televizyonda izleyip gurur duyan doğuştan engelli Ahmet Akkaya’nın (20) hayatı, o dönem takım kaptanı olan Osman Çakmak’a sosyal medyadan gönderdiği ‘Futbol oynamak istiyorum’ mesajıyla değişti.

Doğuştan engelli Ahmet Akkaya, Ampute Futbol Milli Takımı'nın 2017'de İngiltere'yi yenerek Avrupa şampiyonluğu kazandığı maçı televizyonda izleyip, gurur duydu.

Sağ ayağı gelişimini tamamlamayan Ahmet Akkaya, bu karşılaşma sonrası yaşadığı heyecanla futbol oynamaya karar verdi. Akkaya, futbola ilgisini o dönem takımın kaptanı olan Osman Çakmak'a sosyal medyadan gönderdiği mesajla anlattı. Çakmak da Ankara'ya davet ettiği Ahmet Akkaya'nın, hayatında önemli bir değişikliğe adım atmasına yardımcı oldu.

Ampute futbola başlama isteği olduğu dönemde milli takımın Avrupa şampiyonluğu kazanmasının kendisini heyecanlandırdığını anlatan Ahmet Akkaya, “Futbola başlamak için bir kıvılcım bekliyordum. Takımımız şampiyon oldu, çok sevindim. Sosyal medyadan ulaşmak istedim. Osman kaptana direkt mesaj attım, geri dönüş yaptı. 1,5 yılda milli takım aday kadrosuna girdim. Sosyal medyadan kaptana ‘Doğuştan amputasyonum var. Ampute futbol oynamak istiyorum, futbolu çok seviyorum' yazdım. Osman kaptan da beni izlemek için Ankara'ya çağırdı. Sağ olsun beni ampute futbola başlattı ve bugünlere gelmeme katkı sağladı. Hedefim Ampute Futbol Milli Takımı'nda uzun yıllar ay yıldızlı formayı giymek. 2020'de Avrupa şampiyonasında, şampiyonluk kazanmak istiyoruz” diye konuştu.

Takım kaptanlığı sonrası milli takımda teknik direktörlük koltuğuna oturan Osman Çakmak da Ahmet Akkaya'nın gönderdiği mesajı ve sonrasında yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Ahmet kardeşim o gün mesaj gönderdiğinde, beden eğitim öğretmeni de futbol oynadığı görüntüyü gönderdi. Ahmet'in futbola yatkınlığını ve futbol zekasını fark ettim. Ahmet kardeşimi Ankara'ya çağırdım. ‘Nasıl olacak' diye sorduğunda, sonrasını gelince konuşacağımızı söyledim. Ahmet istekliydi. Ahmet gibi bize ulaşan 6 kardeşimiz daha var. Biz engelli sayısını çoğaltmadık, var olan engelli kardeşlerimizi sahaya sürdük. Ahmet çok istekli, futbol oynamayı seviyor. Ahmet milli takımın kampında ve futbolu hızla gelişiyor. 10-15 yıl milli takım formasını giymesini istiyoruz.”