SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pavel Nedved: ‘Bizim etik kurallarımıza göre…’

Barış Pınarı Hakeratı'nın gölgesinde yapılan Fransa - Türkiye maçında verdiği asker selamıyla İtalya'da istenmeyen adam (persona non grata) ilan edilen Juventuslu milli futbolcu Merih Demiral'a kendisi de eski bir futbolcu olan kulübün başkan yardımcısı Pavel Nedved sahip çıktı...

Güncellenme: 17:00, 24/10/2019

İtalya Serie A ekiplerinden Juventus’un başkan yardımcısı Pavel Nedved, takımlarında forma giyen Merih Demiral’ın milli maçlarda yaptığı asker selamının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve kulübün etik kurallarını ihlal etmediğini söyledi.

Nedved, kulüp hissedarları ve yönetimin bir araya geldiği toplantıda sorulan bir soru üzerine, Merih Demiral’ın, milli takımın 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde Arnavutluk ve Fransa ile oynadığı maçlardaki gol sevinçleri sırasında, Barış Pınarı Harekatı’na katılan askerlere destek maksadıyla yaptığı asker selamına değindi.

* Latince’de ‘Persona non grata’ istenmeyen kişi anlamı taşımaktadır.

 

Tüm bu yaşanılanların üzerine UEFA, yapılan asker selamı sevinci ile ilgili soruşturma başlatmaya karar verdi.

Milli futbolcu ile bu konuyu görüştüğünü belirten başkan yardımcısı Nedved, “Herkesin ifade özgürlüğü var. Onunla görüşerek, düşüncelerini anlamaya çalıştık” dedi.

Nedved, Türk Milli Takımı’nın bu jesti takım halinde yaptığını ifade ederek, “Biz ilgili kurumların bu konuda söyleyeceği ve vereceği kararlara uymalıyız. Kendisinin yaptığı bu hareket, bizim etik kurallarımızı ihlal etmiyor” diye konuştu.

İtalyan basını ve sosyal medyada, Barış Pınarı Harekatı’na yönelik yer alan çok sayıda dezenformasyon nedeniyle bazı Juventus taraftarları, sosyal paylaşım sitelerinde asker selamı veren Merih Demiral aleyhinde kampanya başlatmıştı. Bu sevinç ve yürütülen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Juventus’un efsanevi oyuncularından Claudio Marchisio, sosyal medya hesabı üzerinden tepki göstermişti.

Yayınlanma Tarihi:14:04,