SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İrem Yaman’ı şoke eden karar: ‘Biraz komik’

Dünya ve Avrupa şampiyonu tekvandocu İrem Yaman, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na puan veren G4 Avrupa Tekvando Şampiyonası için kendisine milli takım seçmesine katılacağının söylendiğini, bu durum karşısında şaşırdığını ifade etti. Federasyon konuyla ilgili açıklama yaparken Yaman bu duyuruya da yanıt verdi.

Güncellenme: 13:51, 21/10/2019
İrem Yaman’ı şoke eden karar: ‘Biraz komik’

2015’te Rusya, 2019’da ise İngiltere’de düzenlenen organizasyonlarda 62 kiloda altın madalya kazanarak “iki kez dünya şampiyonu olan ilk Türk kadın tekvandocu” unvanını alan İrem Yaman, sakatlıktan dolayı yaşadığı sıkıntılı süreci atlatmaya çalışıyor.

İrem, sakatlığı sonrası katıldığı ilk organizasyon Sofya Grand Prix’sinde olimpik sıklet olan kadınlar 57 kiloda 2. turda elendi.

Milli sporcu İrem Yaman, yaptığı açıklamada, olimpiyatlara kota almak için yarıştıklarını belirterek, “Bu yıl Dünya Şampiyonası ve Üniversite Oyunları’nda altın madalya kazandım. Sonrasında sakatlık geçirdim. İki Grand Prix’ye katılamadım. Grand Prix’ler olimpiyatlara katılım için önemli, dünya sıralamasını etkiliyor. Sakatlık sonrası katıldığım Sofya Grand Prix’sinde ise 2. turda elendim. Sakatlıktan yeni çıktım ve 3 aydır müsabaka yapmıyordum. Tabii ki bunun psikolojisini de atlatmak zordu.” ifadelerini kullandı.

2020 Tokyo Olimpiyatları için puan veren G4 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nın 1-3 Kasım tarihlerinde İtalya’nın Bari kentinde düzenleneceğini hatırlatan İrem, “Avrupa Oyunları’nda tekvando yoktu. Onun için ekstra G4 Avrupa Şampiyonası yapıyorlar. G4 Avrupa Tekvando Şampiyonası için Türkiye seçmesine gireceğim söylendi. Bu ayki olimpik sıralamada benim üstte olmama rağmen bir altımdaki arkadaşımla seçme yapılacağını söylediler.” diye konuştu.

Dünya Tekvando Federasyonu (WT) tarafından 2018 yılının kadın sporcusu seçilen İrem, “Üç maçlık performansımın iyi olmadığı söylendi ancak ben iki müsabakaya çıkmadım. Üçüncü müsabakaya daha yeni Bulgaristan’da çıktım. Orada da yenildiğim için Türkiye seçmesine katılacağım söylendi. Sakatlıktan yeni çıkmamdan dolayı bunun benim için zorlukları var. Olimpiyat madalyasını hedefliyorum. Bunun için yarışırken Türkiye’de seçmeye girmek biraz komik. Sonuç ne olursa olsun bir sakatlıktan çıktım. Teknik direktörümüz de sakatlandığımı ve olimpiyatlarda daha iyi olabilmek için tedavi gördüğümü biliyor. Bana da biraz sürpriz oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

ŞOKE OLDU

“İki dünya şampiyonluğu bulunan tek Türk kadın tekvandocuyum.” diyen İrem, seçmeye çağrılması konusunda yaşadığı şaşkınlığı şu cümlelerle anlattı:

“Tekvandoda dünya sıralamasında ilk 5, olimpiyatlara katılıyor. Rakiplerimin G4 turnuvasına gidip puan alması tabii ki beni etkileyecek. Sıralamada düşmeme yol açacak. Onları durdurmak için bu turnuvaya katılmak istiyorum. İki kez dünya şampiyonu olup rekorlara imza atarken, olimpiyat şampiyonluğuna kendimi yakın görüyorum ve bu rekora ben imza atmak istiyorum. Performansımı gün geçtikçe iyileştirmeye çalışıyorum. Sonuçta olimpiyatlarda altın madalyayı düşünüyorum. Seçme psikolojisi tabii ki çok farklı. Futbol gibi düşünecek olursak en üst ligde oynarken, bir anda alt ligde maça çıkıyorsunuz. Bu, onun kadar komik. Ne olacağını kesinlikle bilmiyorum. Elimden gelenin en iyisini yapacağım ama bu karar beni şoke etmedi değil.”

FEDERASYONDAN YAMAN’A CEVAP

Türkiye Tekvando Federasyonu, milli takım seçmesine çağrıldığı için şaşırdığını söyleyen dünya ve Avrupa şampiyonu İrem Yaman’a cevaben açıklamada bulundu.

Federasyon tarafından yapılan açıklamada, “Başarılarıyla her zaman bizleri gururlandıran milli sporcumuz İrem Yaman’ın kamuoyuna yaptığı değerlendirmeleri yakından takip ettik. Bir yanlış anlamaya sebebiyet vermemek adına bir açıklama yapma zaruriyeti oluştu. Kadınlar 57 kiloda iki Türk sporcumuz olimpiyatlar için başa baş bir mücadele vermekte ve bu mücadele sporcuların performansını arttıracağı için bizleri memnun etmektedir. İrem Yaman ve Hatice Kübra İlgün, tüm sporcularımız gibi çok değer verdiğimiz iki sporcumuzdur. Hafta sonunda Bulgaristan’da yapılan Grand Prix müsabakası öncesinde olimpik puan sıralamasında İrem Yaman, ufak bir farkla Hatice Kübra İlgün’ün önündeydi. Yapılan müsabakada İrem Yaman, ikinci turda Hırvat sporcuya mağlup olmuş, Hatice Kübra İlgün ise İrem Yaman’ı mağlup eden Hırvat sporcuyu da yendikten sonra bronz madalya kazanmıştır. Bu sonuçların ardından olimpik puan sıralamasında bu kez Hatice Kübra İlgün, ufak bir farkla İrem Yaman'ın önüne geçmiştir.” denildi.

İrem’in, dünya şampiyonluklarını olimpik sıklet olmayan 62 kiloda kazandığı hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

“İrem Yaman, kadınlar 62 kiloda 2015 ve 2019 yıllarında 2 kez dünya şampiyonu olarak bu kilonun en iyi ismi olduğunu kanıtlamıştır. Olimpiyatlarda ise 62 kiloda müsabakalar yapılmamakta, sporcular 57 kiloda mücadele etmektedirler. Bu kilonun başarı göstergesi olarak Grand Prix müsabakaları örnek alınabilir. Hem İrem Yaman hem de Hatice Kübra İlgün, grand prix müsabakalarında 57 kiloda yarışmaktadır. İrem Yaman, grand prix müsabakalarında 57 kiloda bugüne kadar 2 altın madalya kazanmıştır. Hatice Kübra İlgün ise 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya elde etmiştir. İki sporcu bu kiloda bugüne kadar resmi olarak bir kez karşılaşmış ve o müsabakada Hatice Kübra İlgün, İrem Yaman’ı farklı bir şekilde mağlup etmiştir. İki sporcunun son dönemdeki performanslarını takip ettiğimizde ise Hatice Kübra İlgün çıkış, İrem Yaman ise düşüş trendindedir. Her sporcunun iniş ve çıkış dönemlerinin olabileceğinin bilincindeyiz. Tüm bu bilgiler ışığında teknik ekibimiz, 1-3 Kasım 2019 tarihlerinde İtalya’da düzenlenecek ve Tokyo 2020 için puan verecek Ekstra Avrupa Şampiyonası için 57 kiloda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek sporcuyu belirlemek adına iki sporcu arasında bir seçme müsabakası yapılması kararı almıştır.”

Olimpiyata katılım sürecinin İtalya’daki şampiyonanın ardından da devam edeceği belirtilerek, “Federasyonumuz, her iki sporcumuzu da bundan önce olduğu gibi bundan sonra da eşit şartlar altında desteklemeye devam edecektir. İki sporcumuzun bu mücadelesinden Türk sporunun kazançlı çıkacağına inanıyoruz.” yorumu yapıldı.

İREM YAMAN’DAN BİR AÇIKLAMA DAHA GELDİ

Federasyonun yaptığı bu açıklamanın ardından milli sporcu İrem Yaman konuyla ilgili olarak bir açıklama daha yayınladı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

İrem Yaman (@iremyamany)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yayınlanma Tarihi:11:24,