SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Ankaragücü Beşiktaş maçı için ne dedi?

Süper Lig'in 8.haftasında Beşiktaş deplasmanda Ankaragücü ile 0-0 berabere kalarak bir yara daha aldı. Spor yazarları siyah beyazlıların son durumu ve deplasmandaki kayıp 2 puan için çarpıcı ifadeler kullandı.

BELİNİ BÜKTÜ, TRAVMA YARATTI(ŞANSAL BÜYÜKA) ------- Beşiktaş son dört yılında, şampiyonluğu kaçırdığı iki yıl da dahil “yüksek kalite“ kadrolarla oynamıştı... İster “ahh bu paranın gözü kör olsun“ deyin, isterseniz “gelenler gidenleri arattı“ deyin, kabul edelim ki artık Beşiktaş‘ta o “yüksek kalite“ kadro yok... Beşiktaş’ta “yüksek kalite“ kadro olsa, koşmaktan başka futbol adına bir iş yapmayan, özellikle savunma yaparken geniş boşluklar bırakan Ankaragücü karşısında bu kadar zorlanmazdı... Allahı var, sakatlıklar da Beşiktaş‘ın belini fena büktü... Hatta travma yarattı. Bu ligde sekizinci maç, Vida‘ya sorsanız şimdiye kadar kaç stoperle birlikte oynadığını, belki hatırlamaz bile... Resmen “yedi kocalı Hürmüz“e döndü Vida...
BAŞKA BEŞİKTAŞ YOK(ŞANSAL BÜYÜKA) ------ Beşiktaş bundan önce üç deplasman oynadı. Sivas‘la başladı, kaybetti. Gaziantep‘e gitti kaybetti, Trabzon’a gitti, adeta teslim oldu. İlk deplasman puanını Ankaragücü karşısında aldı. Bu istatistik Beşiktaş‘ın doğasına aykırı. Bu sonuçlar Beşiktaş seyircisinin alışkanlıklarına aykırı. Uymaz; camiaya, seyirciye bunu kabul ettiremezsiniz. Ya düzeleceksiniz, ya düzeleceksiniz... Başka Beşiktaş yok...
BU KADRO HAYAL ETTİRMEZ(TÜMER METİN) ------- Beşiktaş'ın bu kadrosu hayal ettirmez. Bu kadro altı maç üst üste kazanmaz. Bu kadro senin bildiğin, gözü kapalı yaptığın, ezbere bildiğin oyunu oynamaz. Çünkü, bu kadronun en temel sorunlarından bir tanesi, performans eşiği çok dalgalı olan oyuncuların fazlalığı. Vakti zamanında Quaresma mı Lens mi diye konuşurken, Lens'ten yana kullanmıştım oyumu. Fenerbahçe'de oynayan, o ilk senesindeki Lens'ten yana. Quaresma'dan şimdi herkesin önünde özür diliyorum. Ben bir hata yapmışım. O görüntü beni yanıltmış.
İYİ OYUN MU? 3 PUAN MI?(LEMİ ÇELİK) ---------- Beşiktaş çok iyi oynadığı bir maçta farklı galip gelmesi gerekirken Burak'ın henüz istenilen düzeyde olmaması, Güven'in kaleye uzak oynaması, Diaby'nin gol vuruşundaki başarısızlığı galibiyeti engelledi. Galatasaray derbisi öncesinde Beşiktaş'ın futbol kalitesi olarak rakibinden daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.
ANAHTAR OLABİLİRDİ(GÜNTEKİN ONAY) -------- Beşiktaş, Galatasaray derbisi öncesi 2 önemli puanı kaybetti. Dün oyuna girdikten sonra maçın seyrini değiştiren Ljajic, 11’de başlasaydı Beşiktaş bu maçı kazanabilir miydi? Bence “Evet”... Ne Lens, ne Güven ne de Diaby.. Beşiktaş’ın kadrosunda yaratıcı oyuncu yok. Kabul etmek gerekir ki Ljajic formsuzdu ancak hafta içinde milli takımda 2 asist yaparak kendini bulup morallenmişti. Dün 11’de başlasa Ankaragücü kilidini açan anahtar olabilirdi.
PUAN FARKI SADECE 6! (YASİN YILDIRIM) ------- Beşiktaş’ın en büyük sorunu oyuncu kalitesi. Zaten sistem olarak sorunlu siyah-beyazlılar, Sosa, Gomez, Talisca'lardan, Douglas, Elneny, Diaby'lere gerileyince, oyunu ve kilidi çözecek yıldızınız da olmuyor ve böyle sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Burak Yılmaz çıkıyor yerine giren oyuncu Umut Nayir! Bu kadro yapısı en ciddi ve kalıcı sorun. 37'sinden gün alan Atiba hâlâ takımın en iyisiyse söylenecek başka bir şey de yok aslında.
ŞANSSIZLIK DEĞİL, BECERİKSİZLİK(BİLAL MEŞE) -------- Beşiktaş rakibin on kişi kalmasıyla birlikte Kartal, baskısını üst seviyeye çıkardı. Çıkarsa ne olur kardeşim, altı pas içinde net pozisyonu Diaby gole çeviremiyorsa, Avcı ne yapsın arkadaş? Umut Nayır’a ne demeli? Ne güzel savunmayı çizgi halinde yakalamışsın, niye panik yapıyorsun, biraz topu sürsen, ya penaltı olur, ya da gol! Nerdeee? Maçın özeti, sen doksan dakika tek kale oyna, üret, atama. Yazık, hem de çok yazık! Şanssızlık falan değil, beceriksizliktir beyler!
KADRO ZAFİYETİ GERÇEĞİ VAR(RIDVAN DİLMEN) -------- Beşiktaş'ın şampiyonluk kadrosuyla şu anki kadro arasında 1 gömlek fark var. Şu anda kurtarıcı olarak oyuna soktuğunuz oyuncu Orkan Çınar. Kadro zafiyeti gerçeğini görelim. Abdullah Avcı çok farklı bir şey oynatmak istiyor Beşiktaş'a. Madem farklı oynatmak istiyorsun, o farklılığı sürekli hale getirmen lazım.
EN İYİ BEŞİKTAŞ'TI(ÖNDER ÖZEN) ------ Bu kadar koşucu oyuncu varken onları koşturacak, ayakları iyi, yaratıcı bir oyuncuya ihtiyaç vardı. Ljajic'in oynaması daha faydalı olurdu. Beşiktaş bu sezon en iyi deplasman maçını oynadı. Buna kesinlikle katılıyorum. Ortada bir şey yok ve en iyi maç bu. Bu kadar koşucu oyuncu varken onları koşturacak, ayakları iyi, yaratıcı bir oyuncuya ihtiyaç vardı. Ljajic'in oynaması daha faydalı olurdu.