SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mesut Özil korkunç saldırıyı ilk kez anlattı: Eşimin kapısını zorladılar

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal'de forma giyen Mesut Özil, kontratı bitene kadar kulübünden ayrılmayacağını söyledi. Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çekildiği fotoğraf hakkında da konuştu. Mesut Özil, bıçaklı saldırıda yaşananları da ilk kez anlattı.

Güncellenme: 15:57, 17/10/2019
Mesut Özil korkunç saldırıyı ilk kez anlattı: Eşimin kapısını zorladılar

İngiliz basınına açıklamalarda bulunan Mesut Özil, kontratının sonuna kadar Arsenal’de kalmak istediğini söyledi. Mesut Özil, kulüpten ayrılmak isteyip istemediği sorusuna, “2021 yazına kadar sözleşmem var. Kontratım bitene kadar buradayım” yanıtını verdi. Mesut Özil, takım arkadaşı Sead Kolasinac ile Londra’da uğradıkları bıçaklı saldırının detayları hakkında da ilk kez konuştu.

Londra ekibine 2013’te katılan ve 2018 yılında sözleşmesini uzatan yıldız oyuncu, “Yeni anlaşmayı imzaladığımda çok dikkatli düşündüm. Futbol kariyerimdeki en önemli kararlardan biriydi. Burada 1-2 yıl kalmak için değil, geleceğimi Arsenal’e teslim etmek için sözleşme imzaladım. Kulüp de aynı şeyi istedi” açıklamasında bulundu.

Mesut, zor bir süreçten geçtiğini ancak bunu tersine çevireceğini vurguladı. Arsenal forması giydiği için gurur duyduğunu dile getiren 31 yaşındaki oyuncu, “Burada çok mutluyum. İnsanlar sokakta benle konuştuğu zaman, ‘Burası benim evim. Hiçbir yere gitmiyorum’ diyorum” şeklinde konuştu.

“KENDİMİ KORUMASIZ HİSSETTİM”

İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun’la birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Londra’da çektirdikleri fotoğraf sonrası maruz kaldığı ırkçılığa değinen Mesut Özil, şunları söyledi:

Kendisi Türkiye’nin mevcut Cumhurbaşkanı… İsim önemli olmaksızın o makama saygı gösteriyorum. Almanya’da doğup büyüdüm ama benim geçmişim Türkiye’den geliyor. Eğer Angela Merkel Londra’da olsaydı ve benimle görüşmek isteseydi, tabii ki onunla da bir araya gelirdim. Bu sadece ülkelerin en yüksek makamlarına duyduğum saygıyı gösterir. Fotoğraftan sonra korunmasız hissettim. Her gün ırkçı saldırılara maruz kalıyordum. Bu saldırıları yapanlar içinde politikacılar ve ünlü kişiler de vardı. Fakat milli takımdan hiçbir görevli çıkıp, ‘Yeter artık! Bu bizim oyuncumuz, ona bu şekilde hakaret edemezsiniz’ demedi. Herkes sustu ve yaşadıklarıma göz yumdu.

Fotoğraftan önce de birçok saldırıya maruz kaldığını söyleyen Mesut Özil, “Almanya’da ırkçılık genel bir problem. Geçen hafta Halle’de olanlara bakın, bir başka antisemitik saldırı. Almanya’da ırkçılık maalesef artık sadece bir sağ problemi değil. Irkçılık bütün toplumun sorunu haline geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinin Halle kentinde bir sinagog ve dönerci önünde düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetmişti. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, olayın “Yahudi düşmanı bir saldırı” olduğunu varsaydıklarını bildirmişti.

BIÇAKLI SALDIRI ANINI ANLATTI

Takım arkadaşı Sead Kolasinac ile birlikte gittikleri bir restoranın çıkışında bıçaklı saldırıya uğrayan Mesut Özil, o anları da detaylı bir şekilde anlattı.

Mesut Özil, yaşananlar ile ilgili şunları söyledi:

“Sead’in reaksiyonu gerçekten çok cesurcaydı çünkü saldırganlardan birine saldırdı. İkinci saldırgan aracımın önündeydi, bu yüzden aracı süremedim. Yeni evlenmiştik ve eşim için çok korktum. Sead için de korktum. Kendimi düşünmüyordum. Eşimin olduğu taraftaki kapıyı açmalarından endişelendim ve denediler. O tarafa uzanıp kilitledim. Bize bir şey olmadı, en önemlisi de o. Bu adamların bizi hedeflemiş olmalarından korktuk ancak polis onları buldu ve birkaç saat önce aynı şekilde başkalarına saldırdıklarını öğrendik.”

LONDRA’DA SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Mesut Özil ile takım arkadaşı Sead Kolasinac, Londra'da gittikleri Türk restoranının çıkışında bıçaklı soyguncunun saldırısına uğramıştı. Motorlu iki kişinin saldırısı sırasında Mesut Özil'in aracından inen Kolasinac, bıçaklı saldırganı savuşturmak için hamle yapmıştı.

Bosna Hersek asıllı Alman yıldız Kolasinac'tan çekinen saldırgan ne yapacağını bilemezken arabadan inen Mesut Özil yakınlardaki “Likya” adındaki Türk restoranına sığınmıştı.

Yaşananları izleyen esnaf olayın farkına varınca saldırganların peşinden koşarak yıldız futbolculara yardım ederken polis kısa süre içerisinde olay yerine gelmişti.

Yayınlanma Tarihi:13:50,