SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ABD’li boksörden acı haber! Yaşam savaşını kaybetti

ABD'li boksör Patrick Day, Charles Conwell ile yaptığı karşılaşmadan dört gün sonra hayata gözlerini yumdu. Patrick Day, son dört ayda hayatını kaybeden dördüncü boksör oldu. Convey, Patrick Day'in hayatını kaybetmesi üzerine bir mesaj yayınladı.

ABD'nin Chicago eyaletinde Wintrust Arena'da Patrick Day ile Charles Conwell arasında maç acı bir habere neden oldu. Rakibine 10'uncu rauntta nakavt olarak kaybeden 27 yaşındaki Patrick Day, beyninde oluşan hasar nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Patrick Day, karşılaşmadan sonra dört gün komada kalmıştı.
Charles Conwell ile yaptığı maçta iki kez yere düşen, üçüncüsünde ise kalkamayan ve nakavt olan Patrick Day, aldığı darbeler nedeniyle komaya girdi. Dört gün hastanede kalan Patrick Day, yaşam savaşını kaybetti.
Organizatör Lou DiBella, ailesi, yakın arkadaşları ve boks takımı heyetinin yalnız bırakmadığı Patrick Day'in hayatını kaybettiğini duyurdu. DiBella, Patrick Day'i "Kibar, pozitif ve cömert bir insan" olarak tanımladı.
Patrick Day, 2019 yılında ölen dördüncü boksör oldu. Rus Maxim Dadashev ve Arjantinli Hugo Alfredo Santillan, temmuz ayında yaptıkları maç sonrasında hayatlarını kaybetmişlerdi. Son olarak ise Bulgar boksör Boris Stanchov Eylül ayında yaşamını yitirmişti.
Charles Conwell, rakibi Patrick Day'in kendisi ile yaptığı maçtan sonra hayatını kaybetmesi üzerine acılı bir mesaj yayınladı. Bu olayın yaşanacağını aklının ucuna bile getirmediğini belirten Conwell, boksu bırakmayı bile düşündüğünü söyledi.
Sosyal medyada paylaştığı mesajda çok üzgün olduğunu söyleyen Conwell, şu ifadeleri kullandı:
"Bu konu hakkında son kez açıklama yapıyorum. Eğer zamanı geri alabilseydim alırdım. Kimse böyle bir şeyi hak etmiyor. Maçı aklımda tekrar tekrar oynattım. Bunun olabileceği aklımın ucundan bile geçmedi. Bunu düşünmeden edemiyorum. Senin için çok dua ettim ve çok gözyaşı döktüm. Seninle ilgili gittiğim her her yerde, herkesten hep olumlu şeyler duyuyorum. Büyük bir keder içindeyim. Boksu bırakmayı bile düşündüm ama bunu yapmamı istemeyeceğini biliyorum."
Karşılaşmanın 10. raundunda aldığı darbeyle düşen ve bir süre yerde tedavi gören ABD'li boksör Day, ringden sedyeyle çıkarıldıktan sonra hastaneye kaldırılmış ve travmatik beyin hasarıyla komaya girmişti.
Haziran 2019'da Dünya Boks Konseyi (WBC) ve Uluslararası Boks Federasyonu (IBF) klasmanlarında ilk 10'a girmeyi başaran Day, kariyerinde 22 maça çıktı ve 17 galibiyet, 4 mağlubiyet, bir beraberlik aldı.