SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Arnavutluk maçını spor yazarları yorumladı

Spor yazarları, Türkiye'nin Arnavutluk'u mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendirdi.

UEFA EURO 2020 Elemeleri H Grubu'nda mücadele eden Türkiye'nin, gruptaki 7. maçında Kadıköy'de Arnavutluk'u 1-0 mağlup ettiği karşılaşmayı spor yazarları yorumladı.
Lemi Çelik (Sözcü): Pozisyon üretemeden alınan galibiyet ve 3 puan Milli Takımımız için büyük kazanç yarattı. Cenk'in bu golü Avrupa Futbol Şampiyonası'na gitmemizi sağlayacaktır. Türk Milli ruhu taraftarıyla, halkıyla bütünleşti. Her yerde kazanacağının mesajını verdi.
Yasin Yıldırım (SÖzcü): Şimdi müthiş bir avantajla Fransa'ya gidiyoruz. 1 puan bizi gruptan çıkarır. Kaybedersek Andorra ve Arnavutluk'a karşı bu kadar zorlanan takımımız, güçlü ve diri İzlanda ile önümüzdeki ay final maçına çıkar. Bu maça bırakmayalım. Çünkü zor oyun bizi bozuyor.
Şansal Büyüka (Milliyet): Çok uğraştık çok... Arnavutların inadını kırmak için özellikle ikinci yarıda çok uğraştık. Neyse bizim kıramadığımız inadı kendileri kırdı. Ama kim ne derse desin hak ettiğimiz bir maçtı. Şu da unutulmasın; Önceki yıllarda son dakika golleriyle çok yıkıldık, çok hayal kırıklıkları yaşadık. Şimdi son dakika golleriyle kazanıyoruz. Ne güzel; demek ki maçı son dakikaya kadar bırakmıyor, mücadele ediyoruz.
Ali Ece (Fanatik): Ortaya çok sıkışıp kanatlarda yeterince etkili olamayınca ilk yarıda topu taşımaktan çok topla kavga ettik, ilk 45’i heba ettik. 2. yarı oyuna alınan Çağlar, İrfan Can, Yusuf doğru tercihlerdi. En azından son çeyrekte kaleye yaklaşıp rakibi hataya zorlayınca ‘bir golden daha fazlası’nı bulduk çok şükür.
Serdar Ali Çelikler (Habertürk): Bizim için hayati bir maçtı. EURO 2020 Şampiyonası'na gidebilmek için bizim Arnavutluk'u yenmeniz şarttı. Fransa da İzlanda'yı yenerse işi büyük oranda bitirmiş olacaktık. Nihayet 90 dakikanın sonunda bu iki senaryo da gerçekleştir. EURO 2020'ye şimdiden 'Merhaba' diyelim.
Cem Dizdar (Fanatik): Çağlar oyuna alındıktan sonra öne doğru etki arttı. Ancak başta tutturulamayan ritm yükseltilmeyince çözüm de olamadı. Taa ki 90’a kadar... O ana kadar ortada görünmeyen herkes devreye girdi. Avrupa Şampiyonası’na gitmeyi büyük ölçüde garantiledik. Bu bile başlı başına övülesi bir durumdur.
Attila Gökçe (Milliyet): Ne var ki o şans bazen gerilime, baskıya, hayal kırıklığına da neden oluyor. Skor olarak hayal kırıklığına uğramadık ama, beklediğimiz oyunları oynayamıyoruz. Andorra’dan sonra Arnavutluk’u da 90’da yakalamamızın nedenlerinden biri de bu işte. Sırada Fransa var… İnanıyorum ki onca formsuzluğa ve yorgunluğa rağmen orada çok iyi bir oyun oynayacaklar.
Arif Kızılyalın (Cumhuriyet): Artık ya herro ya merro dakikalarıydı ve maç bitti derken, Arnavut kalecinin ilk ve tek hatasını Cenk affetmedi. Göz yaşartan goldü, ağlatan son düdüktü. Ne diyelim teşekkürler çocuklar...
Umut Eken (Fanatik): Fransa’da daha kötü oynamayacağımıza eminim. Mucizelere izin vermezsek finallere gidiyoruz. Mental olarak bu kadar rahatlamışken, bir dünya şampiyonuna ikinci kez meydan okumak tam da bizim yapacağımız türden bir iş. Dibi gördükten sonra tekrar sıçrayacağımız kıvamdayız. Paris’te hiçbir sonuç sürpriz değil.
İbrahim Yıldız (Habertürk): Bir bütün olarak ortak bilinç kazanmaya odaklıydı. Son anda gelen gol bunun en somut göstergesiydi. Burak ve Cenk'in baskısı, kaleciyle stoperin hata yapmasına neden oldu. Ağlara giden gol belki de, Türkiye'yi Avrupa Şampiyonası'na taşıyacaktır... Bu nedenle unutulmayacak tarihi bir gol olduğunun altını çizmekte fayda var.
Hilmi Türkay (Cumhuriyet): İlaç gibi geldi bize, deyim yerindeyse “Altın gol”le 3 puanı kaptık. Fransa’nın, İzlanda’yı yenmesi de bizim adımıza iyi skor. Artık İzlanda tamamen devre dışı kaldı diyebiliriz. Şimdi önümüzdeki Fransa maçına bakalım. Eminim Ay-Yıldızlı oyuncularımız son Dünya Şampiyonu karşısında iyi konsantre olup sahadan başarılı bir skor alacaktır.