SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NBA açıklama yayınladı, Çin daha çok öfkelendi! Kriz büyüyor…

NBA takımı Houston Rockets ile Çin arasında bir tweet sonrası esen soğuk rüzgarlar NBA'in yaptığı açıklama sonrası kasırgaya dönüştü. Greg Popovich, 'Bunları söylemek kolay değildi' diyerek Adam Silver'a destek verdi. İşte NBA ve Çin arasındaki krizde son gelişmeler...

NBA ile Çin arasındaki 'tweet' gerilimi her geçen gün daha da artıyor.
Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey'nin birkaç gün önce Hong Kong’taki göstericileri destekleyen ‘Özgürlük için savaş. Hong Kong’un yanında ol’ yazılı mesajı paylaşması NBA gelir pastasında önemli bir yeri bulunan Çin'i çok kızdırmıştı.
Daryl Morey tweet’ini hızlıca silip, “Niyetim Rockets taraftarları ve Çin’deki dostlarımı gücendirmek değildi. Karmaşık bir konuda sadece bir yoruma dayanan bir görüş seslendirdim. Tweet’i attığımdan beri farklı bakış açılarını duyma ve değerlendirme şansım oldu” şeklinde bir özür yayınlasa da Çinli yetkililerin tepkisi azalmamış Li Ning ve Shanghai Pudong Development Bank Card gibi şirketler Houston Rockets ile yaptıkları sponsorluk anlaşmasını sonlandırmıştı.
Ayrıca NBA’in Çin’deki yayın hakları için 1,5 milyarlık anlaşmaya imza atan Tencent Holdings, Rockets karşılaşmalarını yayımlamayacaklarını açıklamıştı.
Bu gelişmelerin ardından NBA Komisyoneri Adam Silver bir açıklama yayınladı: “Değerler üzerine kurulan organizasyon olarak şuna açıklık getirmek isterim. Daryl Morey'nin ifade özgürlüğünü destekliyoruz."
"Eşitlik, saygı ve ifade özgürlüğü uzun zamandır NBA'i ifade eden kavramlar. Ve bu böyle olmaya devam edecek. Global hizmet veren bir Lig olarak bunlar oyuna verdiğimiz en büyük katkılar. Dünyanın 4 bir yanındaki insanların farklı konularda farklı bakış açıları olması kaçınılmaz. Ancak NBA kendisini; oyuncular, çalışanlar ve takım sahiplerinin bu gibi konularda ne söylediğini düzenleyecek bir konuma sokmayacak. NBA için ifade özgürlüğü paradan daha büyük motivasyon."
Bu açıklamalar Çin'de daha da büyük bir öfkeye neden oldu. Silver'ın sözlerinin ardından tepkiler Houston Rockets'tan tüm NBA yönetimine çevrildi.
NBA maçlarını yayınlayan Çin devlet kanalı CCTV, NBa takımlarının bugünlerde oynanan hazırlık maçlarını da yayımlamama kararı aldı. Daha önce Rockets maçlarını yayımlamayacağını açıklayan Tencent de hazırlık karşılaşma yayınlarını askıya aldı. Bu tavrın normal sezona yansıyıp yansımadığını zaman gösterecek.
CCTV yaptığı açıklamada, "Silver'ın açıklamalarından hiç tatmin olmadık ve Morey'nin ifade özgürlüğü ile ilgili iddialarına katılmıyoruz. Biz ulusal egemenlik ve sosyal istikrar konularının ifade özgürlüğü kapsamında olmadığına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
Tencent 2009 yılından bu yana NBA'in resmi dijital yayın partneri olarak hizmet veriyor. Taraflar yakın zamanda 2024-2025 sezonunu da kapsayan 1,5 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı.
NBA kulüp yöneticileri ve oyuncuları konu hakkında sessizliğini korurken, beklendik bir isim San Antonio Spurs'ün koçu Greg Popovich, Adam Siver'a destek verdi: "İnanılmaz bir liderlik ve cesaret gösterdi. Son 3 yılda maruz kaldıklarımıza kıyasla liderlik ve cesaret konusunda büyük bir fark yarattı. Bunları söylemek onun için kolay değildi. Hepimizin göz bebeği olan değerlerin tarafında durdu."
Yüz milyonlarca NBA taraftarının bulunduğu Çin’de basketbol birinci spor. Çin ve NBA arasındaki ticari ilişkinin boyutu da milyar dolarlarla ifade ediliyor.
Çin pazarını sürekli daha da genişletmek isteyen NBA takımları hazırlık dönemlerinde sıklıkla Çin’de maçlar yapıyor. Bu hafta Çin’de Lakers ile iki maç yapacak olan New Jersey Nets’in yeni sahibi ise Çin e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Joseph Tsai.
Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki protestolar ise her geçen gün hızını artırarak devam ediyor. Ülkedeki protestolara neden olan ‘zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran’ yasa tasarısının iptali de gösterilerin hızını kesmedi. Protestocular, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını, protestoların “ayaklanma” olarak adlandırılmasına son verilmesini ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.