SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Beşiktaş Aytemiz Alanyaspor maçı için ne dedi?

Süper Lig'in 7.haftasında Beşiktaş sahasında Aytemiz Alanyaspor'u 2-0 mağlup etti. Spor yazarları haftalar sonra kazanan siyah beyazlıları değerlendirdi.

Ali Ece - Avcı kendini sorgulamış! ---------- Abdullah Avcı’nın teknik direktörlüğünün değil, bu maç öncesi teknik direktörlük “PERFORMANSI”nın sorgulanması büyük bir camiada kaçınılmazdı. Avcı da kendisini sorgulamış belli ki daha önceki maçlarda sahaya ezbere 4-1-4-1 dizilen takım yerine daha mücadele odaklı pragmatik bir taktiği tercih etmiş.
Ljajiç, Alanyaspor karşılaşması öncesindeki maçlarda hocanın oyun planında kötü oynayabilir ama Alanyaspor maçındaki gibi bir gram dahi mücadele etmezse geçen sezon göz dolduran yetenekleri çöpe gider, oyundan alınır! Ljajiç’in mevkidaşı olmasa da Diaby hem mücadele etti, hem de Beşiktaş’ın bu sezon attığı en organize golün mimarı ve son vuruşunu yapan isimdi. Beşiktaş ilk golü yemek yerine atan taraf olunca, öndeki oyuncularının hızı boş alanlarda işe yaradı. Yine de N’Koudou’nun hızını daha kontrollü kullanması hem kendisi hem de Beşiktaş için daha verimli olabilir.
Gecenin sorusu ----- Dorukhan’a çok geçmiş olsun. Fedakâr mücadele gücünü sahaya koyarken yaşadığı sakatlığı izleyen bazı takım arkadaşları da artık Dorukhan’a saygısından mücadele etmeye başlarlar mı?
Deniz Çoban- Penaltı doğru Burak atılmalıydı ------- Hakemler genel manada lige formsuz başlayınca, MHK de zora girdi. Performansı vasatı aşamayan hakemleri ardı ardına büyüklerin maçına atamak durumunda kalıyorlar. Böyle olunca her maç hatalı hakem kararlarını tartışmak zorunda kalıyoruz.
Maçın 19. dakikasında Burak Yılmaz’ın rakibinin yüzüne gelen dirseğinin yaralayıcı bir hareket olduğunu düşünüyorum. Dirseğini araç olarak değil, silah olarak kullandığı fikrindeyim. Sarı yerine, kırmızı kart daha doğru olurdu.
Lemi Çelik- Gerçek Burak dönünce ------- BEŞIKTAŞ, lider Alanyaspor karşısında çok iyi bir performans ortaya koydu. İyi futbolunu atmış olduğu iki golle sonuçlandırarak galibiyeti hak etti. Bu müsabakanın en önemli farkı Burak Yılmaz’ın formunu bulması ve Beşiktaş’ın gerçek ve hazır bir forvetle maça çıkmasıydı. Abdullah hoca da Oğuzhan’ı Atiba ile ön liberoda oynatarak oldukça doğru bir karar verdi. BEŞIKTAŞ’TA diğer bir fark ise Lens’in çok basit oynaması ve kolektif oyuna uyum sağlamasıydı.
Bireysel olarak bu performanslar takım performansına çok olumlu katkı yaptı. Çok daha iyi pas yapan, oyunun yönünü çok çabuk değiştiren ve Burak’ın yapmış olduğu derin koşulara iyi paslar atan Beşiktaş, taraftarını da mutlu eden bir futbol ortaya koydu. Gelecek haftalar için de umut verdi.
Beşiktaş’ta hâlâ bireysel performansını, takım performansıyla birleştiremeyen çok oyuncu var. Gol atmasına ve penaltı yaptırmasına rağmen Diaby ve N’Koudou daha çok koşup, mücadele etmelerinin yanında oyun disiplinine sadık kalmalılar.
ADEM Ljajic takımını sonuca taşımaktan çok uzak ve yetersiz bir futbol ortaya koydu. Ljajic denince aklımıza gol atan ve gol attıran, takımını sonuca taşıyan bir futbolcu gelir. Ama maalesef Alanyaspor önünde çok etkisiz ve yetersizdi. Haliyle de hoca onu değiştirmek zorunda kaldı.
Sağ bekte Dorukhan, sol bekte Caner ve stoper Vida görevlerini başarıyla ortaya koydu. Ancak Ruiz’in Beşiktaş için yeterli olduğunu söylemek iyimserlik olur. Buraya kumaşı daha iyi bir stoper şart gözüküyor.
Beşiktaş’ın zamana ihtiyacı olduğu kesin. Taraftarlar takımına güveniyor; yeter ki sahadaki futbolcular böyle istekli ve mücadeleci oynasınlar.