SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İran’da gericiler kadınların tribüne girmesine izin verilmesini protesto etti

İran'ın başkenti Tahran'da meclis binası önünde toplanan bir grup, kadınların stadyumda maç izlemelerine izin verilmesini protesto etti.

Güncellenme: 22:14, 07/10/2019
İran’da gericiler kadınların tribüne girmesine izin verilmesini protesto etti

İran’da kadınların tribünde maç izlemelerine izin verilmesi ciddi yankı uyandırırken bir grup ise bu kararı protesto ediyor. Asriran haber sitesine göre, başkent Tahran’daki İran Meclisi önünde toplanan onlarca kişi karara tepki gösterdi. Söz konusu adımın “yasak” olduğu yönünde görüş belirten bazı din adamlarının posterlerinin yer aldığı gösteride, konuşmacılar “kadınların statlarda futbol maçı seyretmelerinin devrim değerleriyle çeliştiğine” yönelik açıklamalarda bulundu.

Kanuni düzenleme yok ama…

İran’da her ne kadar kanuni bir düzenleme bulunmasa da kadınların statlarda futbol maçı seyretmesi engelleniyor. Yasağı delerek maçlara erkek kılığında girmeye çalışan kadınlar gözaltına alınıyor.

Geçen günlerde Seher Hudayari isimli bir kadın, taraftarı olduğu İstiklal Futbol Kulübü’nün maçını seyretmek için Azadi Stadyumu’na girmeye çalışırken gözaltına alınmış ve hakkında kanuni işlem başlatılmıştı. 6 ay hapse mahkum edileceğini öğrenen Hudayari, Tahran’da Devrim Mahkemesi önünde kendisini ateşe vermiş ve hayatını kaybetmişti. Sosyal medyada “Mavi Kız” olarak adlandırılan Hudayari’nin ölümüne yönelik tepkilerin artması üzerine kadınlara, 10 Ekim’de Azadi Stadyumu’nda oynanacak İran-Kamboçya Dünya Kupası eleme maçını tribünden izleme izni verilmişti. İLGİLİ HABER Messi, Brexit sonrası İngiltere`ye giremeyecek! Messi, Brexit sonrası İngiltere`ye giremeyecek!

Yayınlanma Tarihi:19:21,