SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarları Fenerbahçe Antalyaspor maçı için ne dedi?

Süper Lig'in 7.haftasında Fenerbahçe seyircisi önünde Antalyaspor'a 1-0 mağlup oldu. Sezonun ilk iç saha mağlubiyetini alan Fenerbahçe'yi değerlendiren spor yazarları teknik direktör Ersun Yanal'ı eleştirdi.

Mehmet Demirkol- Korku Kaynaklı kalite eksikliği ------------- Top yüzde 75 Fenerbahçe’deydi ancak oyun yüzde 75 Antalya’nın istediği gibi oynandı. Fenerbahçe’nin pas ve pres kalitesi düşüktü. Pas hatasından bahsetmiyorum: Belki de hata korkusundan da kaynaklanan kalite eksikliği konu... Gerçek kenar oyuncularının yokluğu da bunda etkili oldu. Üçgenleri kurup Antalya savunmasını kenarlara çekemediler. Üstüne kapalı savunmaya karşı yapılan ortalarda da dikkat çekici bir eksiklik dikkat çekti.
Kimse ön direk koşusu yapmadı. Halbuki çapraz koşularla biraz kafa ve alan karıştırmak gerekir. Bülent Korkmaz’ın analizini yanlışlayamadılar. Yanal’ın Galatasaray planının çözüldüğü yer de ilginç. Ufuk’un, pres kalitesinin eksikliğini de net bir şekilde gösteren golünde herkes ortadayken yenen gol Galatasaray adına neyin eksik olduğunu da gösteriyor; Sürat..
Erman Özgür-Eksik olan bitirici vuruşlar ------------- Fenerbahçe maça baskılı, önde oynamaya çalışan bir görüntüyle başladı. Oyunu kenarlardan İsla ve Dirar’ı da devreye sokarak oynadı. Göbekten duvar pasları ile geldi, ceza sahasına çok sayıda girmeyi başardı. Ancak eksik olan şey final pasları ya da bitirici vuruşlardı, Kruse ve Muriç etkisiz kalınca olmadı. Antalyaspor ise bu baskıya hazırlıklı sakin görüntüsünü, Fenerbahçe’nin en büyük zaafı Jailson’un ilk yarıda yaptığı hatayı yakalayarak Ufuk’la attığı golle süsledi.
Fenerbahçe 2. yarıya da baskılı başlamak istedi fakat Tolga-Zajc hamlesi ile gelen diziliş değişikliği, Emre’nin yorulması ve en önemlisi Antalyaspor’un Fenerbahçe’nin bıraktığı boş alanları değerlendirmesi ile istenen baskı ve pozisyon zenginliği gelmedi.
Son vuruş ve final paslarında yaşanan beceriksizliğe Antalyaspor da ayak uydurunca başka gol göremedik. Fakat Altay’ın hakkını vererek, net pozisyonlar kaçırsalar da işin savunma kısmını disiplinli ve yüksek konsantrasyonla yapmayı sürdürerek attıkları golün karşılığını altın gibi bir 3 puanla aldılar.
Uğur Meleke- Ufuk Akyol: 1 - Emre Belözoğlu: 0 ---------- Maçın genelinde Antalyaspor’un Fenerbahçe’ye yarattığı iki temel sıkıntı ise şuydu: 1-Emre, bulunduğu kabın şeklini alan değil, kaba şeklini veren bir baskın karakter. Fenerbahçeliler de o gelir gelmez, her topu ona oynamaya o kadar alıştılar ki, dün Ufuk Emre’ye yakın oynayıp kaptanı kilitleyince sarı lacivertliler afalladılar.
2- Jailson süper bir profesyonel. Ancak esas işi, stoperlik değil. Kendisi geçildiği zaman arkasında dublaj olmamasına alışık değil. Golde Ufuk’tan yediği çalım evlere şenlik. Zanka’nın 50’de Mukairu’ya yandan gereksiz gözüken bir faul yaparak sarı kart görme sebebi de o.
Mukairu’nun tam karşısında Jailson vardı ama Zanka muhtemelen partnerine güvenemedi. Dün Fenerbahçe’nin aslında kazanımları da var: Tempolu bir ilk yarı oynadılar. Gustavo’nun öne oyunu ve tam 5 şutu dikkat çekici. Birçok farklı oyuncuyla, Muriqi, Kruse, Ozan, Dirar, Zajc’la pozisyonlar yakaladılar, olmadı.
Yanal, 80’den sonra 2014’ü anımsatan stopersiz, 4 forvetli çılgın formasyonuna döndüyse de yetmedi. Gol gelmedi... Ancak Fenerbahçe için dünün önemli iki dersi şu: Jailson stoper değil. Ve Emre’yi durduran Fenerbahçe’yi durduruyor.
İlker Yasin- Yanal eskisi gibi cesur ve formda değil ----------- Dün Fenerbahçe, çok daha farklı bir yenilgi alabilirdi. Bu farkı önleyen en toy sarı lacivertli ; kaleci Altay Bayındır’dı. Hem açık alanda hem karambollerde verilen pozisyonlarda, kritik kurtarışlar yaptı. Ersun Yanal, bu pozisyonları nasıl açıklayacak? “Risk aldık ve pozisyon verdik” diyerek mi? Hayır, bunu kabul edemem.
Yanal, risk alsaydı evindeki bir maçta orta alanı Gustavo-Emre-Ozan-Tolga gibi savunma karakteri baskın 4’lüyle çıkmazdı. Antalya’nın 1puan için bile kapanacağı aşikârken F.Bahçe’nin kanatlardan oyunu kuramaması, rakibin savunma bloğunu parçalayamaması anlaşılır değildi.
İstatistiklere bakıyorsunuz, Fenerbahçe, rakibini sahadan silmiş. Rakibine topu göstermemiş. Bir çok hücum aksiyonu geliştirmiş ama 1 tek gol bile atamamış. Bu görüntüsüyle de yazının başında adını andığım Abdullah Avcı’nın Beşiktaş’ını hatırlattı.
Bahadır Çokişler- Mağlubiyet Yanal'a yazar ------------- ERSUN Yanal’ın, Zanka-Jailson ısrarını anlamak zor. Fenerbahçe’nin rakipleri artık işi çözmüş, sezon başından bu yana hep merkezden yaptıkları ani ataklarla şansını deniyor. Golü bulursa kapanıp Fenerbahçe’ye top oynatmıyor.
Teknik adamların oyuncu tercihleri işler iyi giderken önemsenmez ama orijinal stoperlerin yedek kulübesinde oturuyorsa... 1- OYUNU Antalya kalesine yıkıp, rakibin tek bir atağıyla gol yersen, şaşırmayacaksın!
2- GOL ararken gol yiyip sonrasında şoku da atlatamazsan, kaleye giden top kendi oyuncuna çarpar, şanssızlık yaşarsın.
3- GÜCÜNÜ 90 dakikaya yayamazsan, rakip beton gibi defans yapar. Katlanacaksın.
4-RAHAT kazanabileceğin maçta hesaplamadığın bir puan kaybı yaşarsın, moralin bozulur!
YARATICI oyuncu deyince aklıma Alex geliyor. Eskiden Fenerbahçe, delici koşularla pres yaptığı anlarda faul alır, duran toplarla sonuca gider, Antalya gibi katı defans yapan takımları da pişman ederdi. YAŞAR Kemal Uğurlu, adeta Fenerbahçe’nin korkulu rüyası haline geldi. Geçen sezon içerideki Kasımpaşa maçında ‘kural ihlali’ yaptığı iddia edilmişti. Sonra hakem raporu kitabına uyduruldu...
1-ANTALYALI oyuncuların sert oyununa göz yumdu, kartları geç çıkardı. 2-DIEGO’NUN ceza alanı içinde eli açık olmasına rağmen penaltı kararını ver(e)medi (Kural böyle). 3-MURIQI’I çift sarı karttan ihraç edebilirdi, etmedi!
KALECİ Altay’ı tebrik etmek lazım. Oyunun hâkimi F.Bahçe iken kalesinde 5 net pozisyon çıkardı. YANAL’IN milli arada yedek kulübesinde oturttuğu stoperleri hazırlaması gerekiyor.