SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cristiano Ronaldo’dan iyi bir vücudun sırları! Sıska çocuktan, ‘makine’ gibi fiziğe…

Futbol sahalarının tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında yer alan Cristiano Ronaldo, yeşil sahadaki yeteneklerinin yanı sıra 'makine' gibi vücuduyla da gençlerin idolü oluyor. Manchester United'a transfer olduğunda 'sıska' bir genç olan Portekizli futbolcu, zaman içerisindeki dönüşümünü anlattı...

İtalya Serie A takımlarından Juventus'un 34 yaşındaki futbolcusu Cristiano Ronaldo, ilerleyen yaşına rağmen fizik-kondisyon açısından birçok gence taş çıkartmaya devam ediyor.
YouTube'da bir kanala özel röportaj veren ve formunu nasıl koruduğuna dair açıklamalar yapan Ronaldo, sırlarını anlattı.
Zaman zaman oğluyla pizza kaçamağı yaptığını itiraf eden Ronaldo, "Önemli olan vücudunuza dikkat etmeniz, antrenman yapmanız, kendinizi yenilemeniz ve uygun şekilde beslenmek. Ama bazen oğlumla pizza yiyorum yoksa çok sıkıcı olurdu" ifadelerini kullandı.
Portekizli futbolcu geçtiğimiz yıl biyolojik yaşının 23 olduğunu açıklamış ve 40 yaşına kadar futbol oynamak istediğini duyurmuştu.
Oğluyla yaptığı pizza kaçamaklarının dışında sıkı bir diyet uygulayan Ronaldo, pilates çalışmalarını rutin şekilde sürdürmeyi ihmal etmiyor ve direncini arttırmak için karın çalışmalarını düzenli olarak yapıyor.
Maçlardan sonra egzersizin ardından yüzme havuzuna giden Ronaldo için bu çalışma rejim yapmanın en önemli kısmı.
2003 yılında Manchester United'a transfer olduğunda henüz 18 yaşındaydı ve hakkında 'çok sıska' yorumları yapılıyordu. Ronaldo da bu yorumları kabul ederken "Evet bu doğru, çok zayıftım ve kasım yoktu" ifadelerini kullanıyor.
Çalışma azmine küçük yaşta kavuştuğunu söyleyen Ronaldo, "11 yaşında bir karar verdim. Yeteneğim olduğunu biliyordum ve herkesten çok çalışacağıma dair kendime söz verdim. Antrenman yapmak için geceleri evden kaçıyordum" şeklinde konuştu.
Şimdilerde yılda yaklaşık 82 milyon Pound'luk kazancıyla dünyanın en fazla kazanan futbolcuları arasında yer alan Ronaldo, 50 bin Pound değerindeki bir kit (Kriyoterapi) sayesinde formda kalmaya devam ediyor.
Portekizli futbolcu ilk olarak 2013'te Franck Ribery'nin kullandığı bu kitle birlikte, odada yaklaşık üç dakika bekletildiğinde Ronaldo'yu eksi 160 ile eksi 200 derece santigrat arasında donduruyor.
Kriyoterapi kas ağrısını ve şişlikleri yok edip iltihapları azaltır. Bu sayede Ronaldo, Juventus'un bir sonraki maçına veya antrenmanına daha erken hazır oluyor ve haftada 5 gün yapması gereken yüksek yoğunluklu egzersiz programından kurtuluyor.
Egzersiz yapmanın önemine dikkat çeken Portekizli, "Sabahları uyandığınızda veya yatmadan önce yatak odanızda bir abs egzersizi yapabilirsiniz. Yapmaya çalıştığınız her egzersizi deneyin ve yeni şeyler ekleyin. Mümkün olan her yerde egzersiz yapın. Bunu rutin hale getiriseniz alışkanlık haline geleceği için daha kolay olur" şeklinde konuştu.
Vejeteryan olmadığını söyleyen Ronaldo, buna rağmen yüksek protein diyeti uyguluyor. Kepekli karbonhidrat, meyve ve sebze ağırlıklı beslenen Portekizli, şekerli yiyeceklerden uzak durmaya çalışıyor ve ekliyor...
"Düzenli bir şekilde yiyin. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, daha iyi performans için vücudunuzun enerji seviyesini yükseltmek için önemlidir. Bazen her seansı en üst düzeyde gerçekleştirmek için yeterli enerjim olduğundan emin olmak için günde altı küçük öğün kadar yemek yerim."
Ronaldo'nun en iyi ipuçları ise şunlar;
1- Çok çalışmak: En iyi olmak için motivasyon en iyi anahtardır. Kazandığı 5 Ballon d'Or ödülü de bunun kanıtı.
2- Dünya senin spor salonun: Antrenman yapmak için kendinizi tek bir yerle sınırlamayın. Rutini sabah ve geceleri evde tamamla.
3- İçki yasağı: Heykel gibi olmak istiyorsan daha fazla gece hayatı yok!
4- Yediğin şeyden ibaretsin: Egzersizlerinizi beslemek için bol miktarda protein içeren dengeli bir diyet en iyisidir. Şekerli yiyecekler en kötüsüdür.
5- Rahatlayın: Evde aileniz ve arkadaşlarınızla dinlenerek vakit geçirin, en önemlisi ise bol miktarda uyku