SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Süper Lig'in 6. haftasında Trabzonspor sahasında Beşiktaş'ı 4-1 mağlup etti. Dev mücadelede yaşananları spor yazarları yorumladı.

Süper Lig'de 6. hafta maçında Beşiktaş deplasmanda Trabzonspor'a 4-1 mağlup oldu.Gecenin maçıyla ilgili başlıca kaleme alınan yazılardan derlemeler şöyle ...
Yönetmek ve yönetememek | Ali Ece (Fanatik) Berbat mali durumun nedenlerini ve sahaya yansıyan kötü etkilerini açıklamak yerine kendi kendisine “plastik destek” oluşturmaya çalışan “gelgit”li başkan bir tarafta... Diğer tarafta ise belki de ülkenin en zenginlerinden birisi olmasına rağmen kulübün mali bekası için sadece gerçekleri söyleyip kuruşun hesabını yapan Ahmet Ağaoğlu.
Ahmet beyin erkenden akılcı bir planla oluşturduğu bir takım, çalışmak yerine getirdiği yeni teknik direktörle ilgili şarkı söylemeyi tercih eden Fikret beyin günü kurtarmak adına geleceği daha fazla ipotek ettirirken kuramadığı bir takım.
Trabzon yönetimi kadar en zor zamanda güvendikleri Ünal Karaman’ın da başarısıdır bu sonuç: Abdülkadir ve Ekuban gibi sezona süper başlayan iki yetenek yokken Beşiktaş’ı farklı mağlup etmek. Beşiktaş’a da gerçekleri söyleyecek, taraftar desteğini mobilize edecek akılcı ve gerçekçi bir yönetim gerek önce. Avcı ile ilgili kararı da yeni yönetim akılcı şekilde vermelidir.
Hepiniz suçlusunuz | Bilal Meşe (Milliyet) Yahu arkadaş, Beşiktaş’ın Süper Lig’deki durumu negatif, altı maçta beş puan! Böylesi tabloya bir de başkanlık sorunu eklendi, olacak iş mi? Peki, şimdi Başkan Fikret Orman’a sormak gerekir, tamam hakaret ediyorlar, durup dururken görevi bırakmak neyin nesi? Haaa istifa etmedi, olağanüstü kongrede yeniden adaylığı söz konusuymuş, hoppala! Bu tabloda mı?
Aklım-havsalam almıyor, takımın böylesi kritik bir durumuna başkanlık krizini eklemek nereden çıktı arkadaş? Quaresma’yı gönderen arkadaşlar, sorarım size, şu aldığınız yabancılara bir bakın, onun kramponu bile olamaz! Sevsinler sizin transfer politikanızı! Takımın bu durumundan, futbolcular kadar sizler de suçlusunuz, bilesiniz!
Bordo-Mavili ekibin, farklı galibiyetini küçümsemiyoruz, aksine eksik kadroya karşın, disiplinden uzaklaşmadılar, takım savunmasını ön plana çıkardılar, haklı bir galibiyet elde ettiler. Vida’nın oyundan alınmasıyla, üçlü savunmaya dönen Kartal’ın yoğun baskısı gol getirdi, Güven farkı bire indirdi, indirmesine de son sözü Nwakaeme söyledi. Müthiş bir depar, harika bir gol, yabancı dediğin böyle olur, anlatabildim mi?***Evet, görünen köy kılavuz istemez! Kartal, artık görünen köydür, karanlığa kanat çırpıyor, yere çakıldı, çakılacak! Sokaktaki Beşiktaşlının sabrı kalmadı, bilesiniz, eserinizle övünebilirsiniz, nokta!
Olmadı | Ercan Taner (Sözcü) Yazıya Oğuzhan ile başlayacağım. Bu sezon 2 maçta 11 olmak üzere, 4 maçta sahada yer aldı. Ama sisin arasından çıkmaya çalışan hayalet bir gemi gibi. Ne oldu bu çocuğa? Kendine güveni yok, içinde hangi fırtınalar kopuyor acaba? Beşiktaş orta sahasında Atiba ve Dorukhan üretici oyuncu değiller.
Bu yüzden Burak'ın yaptığı topsuz koşular sadece onun yorulmasına yol açıyor o kadar. N'Koudou ve Boyd ile defansif oynayıp ani atak ararsanız belki sonuç alabilirsiniz. Yoksa kanatları kırık bir kartal izleriz sezon boyunca! Beşiktaş'ın saha içi oyun disiplini sıfır, takımın savunması sıfırın altında. Bu iş böyle gider mi?
15 yıldır Beşiktaş'ı bu kadar kötü gördüğümü hatırlamıyorum. Trabzonspor bile Beşiktaş'ın direncini bu kadar çabuk kıracağını tahmin etmezdi herhalde ama bir anda maçı ellerine aldılar. Hem de onca eksiğe rağmen!
Peki, nereye gidiyor Beşiktaş? Yönetimin durumu belli. Abdullah Avcı sisteminde ısrar ediyor ama bu kadro yapamıyor! Futbolcular ürkek, çekingen ama gerçek olan puan cetveli. Haftalar geçiyor ve Beşiktaş alt sıralarda debeleniyor. Radikal kararlar gerekiyor ama kim yapacak? Daha kongre var!
Fırtına sonuna kadar hak etti | Erman Özgür (Fanatik) Abdullah Avcı’nın geçtiğimiz haftasında bahsettiği iyi sinyaller nedir? Bu sorunun cevabını henüz Abdullah Avcı’dan başka bilen biri yok. Çünkü Beşiktaş ne top rakipte ne de kendindeyken iyi bir görüntü vermiyor.
Abdullah Avcı’nın Necip, Boyd seçimleri, Beşiktaş’ın 3. deplasmanında mağlup olmasını bir kenara bırakıyorum doğru dürüst pozisyon bulamadığı dağınık görüntüsü gecenin olayıydı.
Ünal Karaman’ın Trabzonspor’u Avrupa Kupası oynamasaydı bu kısıtlı kadroya rağmen formsuz şampiyonluk adayları arasından sıyrılması sürpriz olmazdı.
Bu kadroyla şansı yok | Lemi Çelik (Sözcü) Beşiktaş kan kaybetmeye devam ediyor. Kendi kalesinde gördüğü gol motivasyonu ve kazanma azmi düşük olan Beşiktaşlı oyuncuların motivasyonunu daha da düşürdü. Beşiktaş'ın en büyük sorunu kalecinin formsuzluğu, defansta Necip ile Vida'nın uyumsuzluğu, orta sahada Oğuzhan, Atiba ve Dorukhan gibi aynı özellikte 3 oyuncunun olmasıdır.
Bu 3 oyuncu asist yapamıyor, gol atamıyor, adam eksiltemiyor, Beşiktaş'ın hızını ve temposunu düşürüyor. Adam eksilten, öne doğru hızlı oynayan ve gol yapabilen Güven mutlaka orta sahanın sağına ya da soluna monte edilmeli. Zaten Güven oyuna girdikten sonra golünü attı. Oğuzhan da oyun kurucu olmaz. Bu kadroyla Beşiktaş'ın başarılı olma şansı yok, Burak olmasaydı Beşiktaş rakip kaleye gidemeyecekti.
TRABZONSPOR'A gelince haklı bir galibiyet aldı. Müsabaka boyunca çok iyi pas yaptı, kanatları iyi kullandı ve hızlı öne oynayarak pozisyonlar üretti, kendi sahasında çok rahat bir galibiyet aldı. Sosa ve Abdulkadir mükemmel oynadı. Rakipten dönen topları kazanarak Obi Mikel ile hızlı atakları başlattılar, baskın hücumlar yaparak pozisyon bularak gol attılar, ayrıca rakibin kontratak yapmasına müsaade etmediler.
Palabıyık'ın kolay maçı | Deniz Çoban (Fanatik) Dün akşam oynanan maçta çok fazla kritik pozisyon yaşanmamış olsa bile hakem Ali Palabıyık açısından çok kolay bir maç olmadı. İkili mücadelelerin fazla olduğu ve fiziksel temasların çokça yaşandığı maçta, hakem çaldığı düdükler ve yerinde kullandığı kartlarla oyunu elinde tuttu. 90 dakika boyunca dikkatli tutumu sayesinde maçı başarılı bir şekilde tamamladı.
Türk işi tiki taka! | Serkan Akcan (Fanatik) La Liga’da izlemeye alışık olduğumuz Atletico Madrid-Barcelona maçının Türk versiyonunu izledik aslında. Trabzonspor çok net bir futbol oynuyor, akıcı ve anlaşılır. Bu eşleşmede Atletico Madrid rolü Kuzey’in çocuklarının oluyor. Bilinçli olarak biraz fazla faul yapıyorlar. Bu da Beşiktaş gibi topa yatkın olmaya çalışan takımlara karşı kaybedilen toplardan sonra geri koşuların sayısını azaltmak, tempoyu düşürmek adına yapılıyor.
Beşiktaş ise Güneş’ten sonra acayip bir bocalama sürecinde. Abdullah Avcı’nın Beşiktaş’ta oynatmaya çalıştığı oyunun tam adı olsa olsa ‘Türk işi tiki-taka’ olabilir. Rakip kaleden uzakta ilginç bir pas oyunu oynuyor Beşiktaş ve şut atmak öncelikleri değil. Koca ilk yarıda Trabzon kalesine tek bir isabetli şut atamadılar.
Sosa ve Nwakaeme Trabzonspor’u sahada ne oynadığını bilen bir takıma dönüştürüyor doğrusu. Sosa belki skora yaptığı katkıyla maçın en değerli oyuncusu olabilir ama Nwakaeme büyük kalite, çok büyük yetenek.
Beşiktaş anormal bir süreç yaşıyor. Geçen sezon Güneş’le parlayan Güven sıradan bir oyuncu haline geldi, Karius hatalarıyla her maça damga vuruyor! Beşiktaş tam bir vasatlar takımına dönüşüyor
Sonuç değil ancak skor şaşırtıcı! | Cem Dizdar (Fanatik) Görünürde işler Beşiktaş lehine işliyordu. Çünkü... ‘Görevli’ Hosseini yapışmaya kodlandırıldığı Burak’ı takip ediyor, Burak içeri döndükçe onu takip edip alanını boşaltıyordu. Yapılması gereken o alana birilerini göndermekti ama belli ki Beşiktaş golü Burak’a atmaya kurmuştu kendini. Ancak Trabzon bekledi, fırsatı kolladı, üretti.
Nwakaeme kenarı açtıkça, o beğenilmeyen ‘Parmak çocuk’ enerji koydukça maç git gide Trabzon’a döndü. Sonrası malum, Sosa vurdu Beşiktaşlılar gol yaptı! Oysa istatistik topla oynayan olarak Beşiktaş’ı gösteriyordu ama görünen o ki, topu sadece eveleyip geveliyorlardı! 60 dakika organize tek hücum kurgulayamayan bir takım rakibi de doğrudan hücuma çağırır.
Trabzon da bunu kullandı ve zorluk derecesi yüksek bir maçta istediğini elini kolunu sallayarak buldu. Bu elbette ilk olarak oyunun gücüyle doğrudan ilgili. Yine de ekleyelim, Beşiktaş’ın ‘iş yapacak’ halinin olmaması da ihmal edilemez bir parametredir.
Sonuçta, Trabzonspor için belki sonuç değil ama skor şaşırtıcı. Beşiktaş için hemen her şey şaşırtıcı olsa gerek!...