SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
TFF Futbol Disiplin Talimatı’nda değişiklik

TFF Futbol Disiplin Talimatı’nda değişiklik

TFF Yönetim Kurulu, tekerrür eden disiplin ihlallerinde kurullara cezayı katlama yetkisi verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Futbol Disiplin Talimatı’nda değişikliğe giderek bazı ihlallerin cezasını arttırdı.

TFF’nin açıklamasına göre, talimatın 11. maddesinde yapılan değişiklikle, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun (PFDK) tekerrür eden ihlallerde cezayı yarısına kadar arttırma yetkisi korunurken, aynı ihlalin 3, 4 ve daha fazla kez tekrarlanması halinde kurullara cezayı katlayarak arttırma yetkisi tanındı.

Yapılan eklemeyle, sportmenliğe aykırı açıklama ile hakaret bu madde kapsamında aynı ihlal kabul edilecek ve tekerrür hükmü uygulanacak. Statlarda taraftar güvenliğini sağlamak ve kulüpleri bu konuda daha fazla önlem almaya teşvik etmek için talimatta yapılan değişiklikle, merdiven boşluklarının boş bırakılmaması ihlalinin tekerrürü halinde uygulanacak disiplin cezaları da arttırıldı.

25 Eylül 2019 FIFA`dan Gaziantepspor`a tarihi ceza! Üç sezon önce Süper Lig`de mücadele eden ve şimdilerde Bölgesel Amatör Lig`e kadar düşen Gaziantepspor`a bir darbe de FIFA`dan geldi. FIFA, kırmızı-siyahlılara eski oyuncularına olan borçları nedeniyle 21 puan silme cezası verdi. İlgili Haberi Oku

Talimata eklenen geçici maddeyle, değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarih olan 25 Eylül 2019’dan (bugün) sonra gerçekleşecek ilk ihlalin, bu düzenlemelerdeki tekerrüre esas birinci ihlal sayılması kararlaştırıldı. Böylelikle yapılan düzenlemelerin geçmiş ihlaller bakımından aleyhte bir sonuç doğurmaması sağlandı.

tff