SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rıdvan Dilmen’den Yeni Malatyaspor-Galatasaray değerlendirmesi

NTV'de BtcTurk Yeni Malatyaspor-Galatasaray maçını değerlendiren Rıdvan Dilmen, Galatasaray'ın saha içi konsantrasyonunun iyi olmadığını belirtirken gelecek hafta oynanacak Fenerbahçe derbisiyle ilgili yorumlarda bulundu. Dilmen, "Biraz sahaya dönmesi lazım Galatasaray'ın. Şu bir gerçek ki, Galatasaray'ın saha için konsantresi iyi değil" ifadelerini kullandı.

"Malatya 1-0 olduğu sürece ben seni yenebilirim diyor. Konya golü yiyene kadar demiyor belki ama 1-0'dan sonra da maçı kurtarabileceğini hesaplıyor. Kayseri aynı şekilde. Hatta Kasımpaşa. Yani rakip takımları Galatasaray oyun ortağı yapıyor. O da koruyamadığınız zaman sonuç ortağı getiriyor."
"Ndiaye agresif, sert, iki ceza sahası arasında topla gidiyor. Bu senin de savunmanı taşıyor. Şimdi rakibi koşturamıyorsun. Malatya, Konya, Kasımpaşa, Kayseri son bölüme daha diri girdi. Rakibi yıpratmıyor Galatasaray. İki tane yarıya 25'şer dakika tempo yapıyordu Galatsaaray, sonra skoru alıp oyunu tutuyordu. Şimdi o imkanı bulamıyor"
"Muslera-Uğurcan son maçlarına bakalım. Club Brugge 0-0 iyi top oynadı. Kasımpaşa'da iyi oynadı. Uğurcan Fenerbahçe, Getafe ve son maçta da muhteşem oynadı. En iyiler kaleciyse demek ki problem var."
"Fatih Terim Galatasaraylı, Ersun Yanal Fenerbahçeli. Bu işin bir gizliliği vardır. Aile içerisinde. Hoca da ister ki Onyekuru kalsın. Ama şartlar öyle olmayabilir. Yanal da muhtemelen "Zanka'yı alma" diyordur ama Başkan da "Durum bu" diyordur. Fatih Terim'in istediği orta saha yapısı değil bu"
"Orta sahaya baktığımızda Lemina daha hazır olmadığı için, bence iyi bir 4-3-3 oyuncusu. Nzonzi'nin iyi bir tek ön libero olduğunu düşünüyorum. Ama Seri iyi bir sol iç değil. Şu bir gerçek ki, Galatasaray'ın saha için konsantresi iyi değil."
"Saha dışındaki konuşmalar, hocaların cezası etkiliyordur. Şimdi oyuncu sporcusu görmüyoruz biz. Medyanın işine gelmiyor herhalde. Falcao'nun gelişi bile konsantrasyonun düşüşüne sebep olabilir. Oyuncu 'bizi şampiyon yapmak istemiyorlar' düşüncesine girebilir"
"Galatasaray yıllardır bunu avantaja çeviriyor ama dezavantaja dönebilir. Sadece kendi iyi değildi, rakipleri de kötüydü şampiyon olurken. İçerideki Galatasaray Tudor zamanında 9'da 8 yaptı. Deplasman oyununun geliştirilmesi için oyuncular ve sistem de farklı olabilir. Bir de hocanın da saha içinde olmaması etken. Biraz sahaya dönmesi lazım Galatasaray'ın. Başkanından sporcusuna kadar saha içinde değil diye düşünüyorum"
"Bugün Belhanda Galatasaray'da olursa farklı olur diyorsak Galatasaray'ın hiç iyi olmadığını görüyoruz. Rakip analiz yaparken Babel üzerinden gider. Bugün Adem'le Babel yer değiştirdi. Daha önümüzdeki haftaya 8 günlük süre var. Lemina üçüncü maçını oynadı. Nagatomo'nun durumunu bilmiyoruz."
"Fenerbahçe maçı çok daha farklı atmosferde oynanacak. Malatya takımının seremonide haline bak, konsantrasyon üst düzey. Aynı Malatya'ya iki hafta önce bak farklıdır. Galatasaraylı oyuncular da bu maçla Fenerbahçe maçındaki arzusu çok daha farklı olacaktır. Oyun kalitesini de arttırmak zorundadır."
"Fenerbahçe'de Rodrigues büyük ihtimalle yok. Çabuk oyuncusu bir tek Moses var 3-4 haftadır oynamıyor. Kontra atak şansı Fenerbahçe'nin olabilir mi zor. Yerleşik şekilde Vedat'la oynayıp Galatasaray'ın üstüne gitmek isteyecektir. Isla oynayacak olursa Ozan'ı öne atma şansı olacak Ersun Yanal'ın. Bu Cumartesi'ye kadar netleşmez. İki takımın da ne yapacağı netleşmez."