SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

383 milyon Sterlin’lik Ronaldo Nazario

İtalyan bir analiz şirketinin hazırladığı bilgisayar programı PlayRatings, başta Neymar'ın PSG transferini baz alarak hazırladığı derlemede tarihte yapılmış transferlerin bugünkü karşılıklarını çıkardı. Buna göre zirvede 383 milyon Sterlin'le Ronaldo Nazario var.

Bir bilgisayar programı en başta Neymar'ın Barcelona'dan PSG'ye 196 milyon Sterlin'lik transferini baz alarak birçok veriyle birlikte bir algoritma hazırladı.
Bu sayede tarihte yapılan transferlerin günümüzdeki karşılığını derleyen program, ilk sırada Barcelona'dan Inter'e transfer olan Ronhaldo Nazario'ya yer verdi. Ronaldo o dönemde 32 milyon Euro karşılığında İtalyan ekibinin yolunu tutarken, programa göre transfer şu anda yapılsaydı 383 milyon Sterlin'e mal olacaktı.
İtalyan analiz şirketinin hazırladığı program PlayRatings, bu eksende en pahalı transferler listesi hazırladı. Sırasıyla Ronaldo Nazario, Diego Maradona, Christian Vieri, Michel Platini, Marco van Basten ve Gabriel Batistuta'yı en pahalı transferler olarak belirledi.
Bu oyuncuların yaptıkları transfer ücretleri ise şu şekilde karşılık buldu: Maradona 305 milyon Sterlin, Christian Vieri 296 milyon Sterlin, Michel Platini 296 milyon Sterlin, Marco van Basten 291 milyon Sterlin ve Gabriel Batistuta 249 milyon Sterlin.
Örneğin yine benzer bir perspektifte İngiliz yıldız Alan Shearer'ın Blackburn'den Newcastle'a yaptığı 15 milyon Sterlin'lik transferi bugün, yani 2019'da, yapılsaydı 182 milyon Sterlin'e tekabül edecekti.
Şirketin kendi deyişiyle, bu güncellenmiş fiyatlar "Neymarlaştırılmış" olarak adlnadırılıyor.