SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alanyaspor Fenerbahçe maçını spor yazarları yorumladı

Spor yazarları, Alanyaspor'un Fenerbahçe ile sahasında oynadığı karşılaşmayı değerlendirdi.

Süper Lig'de 4. hafta maçında Fenerbahçe deplasmanda Alanyaspor'a 31 mağlup oldu.Gecenin maçıyla ilgili başlıca kaleme alınan yazılardan derlemeler şöyle ...
Bahadır Çokişler | Evlere şenlik defans (Sözcü) F.Bahçe golü attıktan sonra Ersun Hoca’nın hiç hesaplamadığı şeyler oldu. Taçtan gol yiyeceklerini, topu oyuna sokan stoperin ölümcül hata yapacağını, defansın göbeğine atılan topun ağlara gideceğini düşünememişti.
Ersun Hoca kusura bakmasın ama gerçek stoperler kulübede oturuyorsa ve maçı sadece izlemekle yetiniyorsa bu mağlubiyet kaçınılmaz olur.
Alanya'nın dünkü galibiyetinde teknik direktörün katkısı büyük... Erol Hoca, F.Bahçe’yi iyi analiz etmiş olacak ki kanatlar yerine merkezden hücumlarla daha önceden bildiği zaafı iyi değerlendirdi.
Halis Özkahya’nın F.Bahçe ile yıldızı bu gidişle hayatta barışmaz. Bence MHK’nın liderlik maçına onu ataması çok riskliydi. Alanyaspor’un kazandığı taç yerinden atılmadı diye Alanyaspor’a tekrarlattı ve beraberlik golü geldi. Kural; ‘Taç yerinden atılmazsa rakip takım yani Fenerbahçe atar’ diyor. Bu hata sarı-lacivertlilerin gol yemesine neden olurken Alanya’yı da cesaretlendirdi.
Ercan Güven | Emre’ye yaslanan Fener (Milliyet) Çivi gibi takım Alanyaspor, çekiç gibi golcü Cisse, daha dördüncü haftada Fenerbahçe’yi puan cetvelinde yerine çaktı... Kaplama döküldü foya meydana çıktı. Kırkına merdiven dayamış Emre’ye yaslanıyormuş meğer Fenerbahçe.
Eskiden insanı gençleştiren Anna Aslan vardı; bugün mutlaka daha gelişmişleri çıkmıştır... Fenerbahçe Emre’yi derhal onlardan birine göndersin. Vedat Muriç’i de orta sahası olmadığında oynatmasın, bari adamın fiyatı düşmesin.
Aslında Fenerbahçe’nin Alanya’dan bir galibiyet alıp ligin zirvesine yerleşmesini kimse beklemiyordu ama daha gerçekçi bir taktikle, daha sağlam bir orta saha ile ulaşılacak beraberlik hiç olmazsa moralleri bozmaz, ilk üç haftadaki başarılı çizginin ne kadar kırılgan olduğunu ortaya koymazdı.
Erman Özgür | Bireysel hataların kurbanı oldu (Fanatik) Alanyaspor ilk düdükle birlikte sahanın her alanında yakın ve müdahaleli oyunuyla Fenerbahçe’nin oyunu dikine oynamasına izin vermedi. Alanyaspor için en sevdiği iş olan yaslanarak oynarken çabuk çıkışlar yapma belgeseli bir klasik misali yine iş görmüştü.
Fenerbahçe’nin hamleleri, ürettiği 1-2 pozisyon dışında Alanyaspor’u çok da rahatsız edemedi. Sonuçta Fenerbahçe oyun üstünlüğünden ziyade bireysel hatalara kurban gittiği maçta ilk mağlubiyetini almış oldu.
Maçın olayı İlk 3 hafta iyi iş çıkaran geri dörtlü ve Altay’ın aynı maçta yaptıkları ölümcül hataların maçı kaybettirmesi gecenin olayıydı. Kısa mesaj Alanyaspor'un aldığı galibiyeti bireysel hatalar üzerinden değil yaptığı iyi savunma ve rakibini hataya zorlama becerisi üzerinden okursak maçı haketti diyebiliriz.
Deniz Çoban | İkinci golde kural hatası yok (Fanatik) Maçın 27. dakikasında Fenerbahçe ceza sahası içinde Gustavo’nun, Fernandes’in tendonuna bir müdahalesi var. Burada penaltı kararı verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
46.dakikada Cisse’nin golünde oyun kuralları açısından bir sorun yoktu. Jailson topu aldığında ona baskı yapan Alanyasporlu Bakasetas ceza sahası dışındaydı. Kural: “Ceza sahasından çıkmayan oyuncu; topa, rakibe müdahale edemez, top için mücadeleye giremez” diyor.
Cisse bunların hiç birini yapmıyor, dolayısıyla sorun yok!
Serdar Ali Çelikler | Virajı dönemeyen acemiler mangası (Habertürk) Tamamı bireysel hatalardan. Bu kadar çok hata yaparsanız kazanmanız imkansız. Ayrıca Alper - Ferdi ikilisinin girmesi de takımı daha da geriye attı.
Herkes Ferdi'nin 'büyük oyuncu' olduğunu düşünüyor ama bu genç yetenek bu ligde oynayacak sertlik ve fizikte değil. Bunu kabul etmek lazım. Gelelim artık cidden konuşulması gereken konulara.
Bir transfer döneminde bir sol bek alınamamasının sancıları sürüyor. Bugün bir sol bek olsa, Dirar sağ beke geçer, Ozan orta göbek alternatiflerinden biri olurdu.
Ersun Hoca'nın artık özellikle geriye düşülen maçlarda olmak üzere Ferdi'yi almaması gerektiğini düşünüyorum. Alper'i Garry'nin alternatifi dışında kullanmaması gerektiğini düşünüyorum.
Öte yandan hocanın en önemli problemi bence Kruse'nin hala tam olarak takıma yardımcı olmaması. Bu değerli ve karyerli oyuncu takımı savunmada eksik bırakıyor ama hücumda da etkisiz olunca hiç çekilmiyor. Kruse bu kadar etkisiz kalacaksa kesilmeli.
Mehmet Demirkol | Savunma sakarlıkları (Fanatik) Erol Bulut ikinci bölgede hiç bir açık bırakmayan 6’lı blokla Fenerbahçe’yi bekledi. Emre’siz Fenerbahçe’de Luis Gustavo ‘oyuna’ mesafe kat ettiren bir çapa görevinden ziyade al verlerle yetinince top dönüp dolaşıp Jailson’a geldi. Alanya da bunu istiyordu. Ersun Yanal ise geçişlerde yapılacak top kayıplarından çekindiğinden buna çok itiraz etmedi.
Gecenin sorusu Emre’siz bir oyun mümkün mü? Ersun Yanal bunu bulabilecek mi? Maçın olayı Fenerbahçe savunma ve kalecisinin 3 golde de yaptığı anormal sakarlıklar tabii ki. Dirar hariç 5 oyuncudan 4’ü rakibe asist denebilecek işler yapınca lig liderine karşı puan, olasılık dışıydı. Emre üzerine inşa edilmiş bir oyun Emre’siz olmuyor.