SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli güreşçilerden Olimpiyat kotası

Kazakistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda yoluna devam eden iki sporcumuz, Rıza Kayaalp ve Cenk İldem, 2020 Tokyo Olimpiyatı için kota kazanmayı başardı.

Güncellenme: 16:44, 16/09/2019
Milli güreşçilerden Olimpiyat kotası

Dünya Güreş Şampiyonası Kazakistan’da devam ediyor. Milli sporcularımız kazandıkları başarılarla Olimpiyat kotası kazanarak Tokyo 2020’de kendilerine yer buluyorlar.

Olimpiyat madalyalı sporcumuz Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kg çeyrek final mücadelesinde Gürcistan adına yarışan Iakobi Kajaia’yı 5-1 mağlup ederek Dünya Şampiyonası’nda yarı finale yükseldi. Bu galibiyetle yoluna devam eden Kayaalp, aynı zamanda Olimpiyat kotası kazanarak Tokyo 2020 için yerini ayırttı. Ardından yarı finalde Alman Eduard Popp ile karşılaşan Milli güreşçimiz 4-1’lik skorla minderden ayrıldı ve adını finale yazdırdı. Finalde Kübalı Oscar Pino Hinds ile karşılaşacak Rıza Kayaalp, müsabakayı kazandığı takdirdi tarihte 4 kez dünya şampiyonu olan ilk Türk sporcu olacak.

Bir başka güreşçimiz Cenk İldem grekoromen stil 97 kg repesajda İranlı Mohammadhadi Saravi’yi 7-5’le geçti ve bronz madalya maçına kalmayı başardı. İldem, bu galibiyetle 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gitme hakkı kazanan bir başka Milli güreşçimiz oldu. Cenk İldem madalya müsabakasında ise Gürcü rakibi Giorgi Melia’yı mağlup ederek dünya 3. oldu.

Kazankistan’da düzenlenen şampiyona 22 Eylül’de sona erecek.

Yayınlanma Tarihi:13:42,