SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karşınızda tenisin yeni kötü çocuğu: Medvedev

Amerika Açık Tenis Turnuvası'nda yarı finale kadar çıkmayı başaran 23 yaşındaki Rus raket Daniil Medvedev, tenis dünyasının yeni kötü çocuğu.

Tenis dünyası Federer ve Nadal gibi örnek rol modeller kadar zaman zaman 'kötü çocuklara' da ihtiyaç duyuyor. Bu anti-kahraman açığını bir süredir Nick Kyrgios'un asabiyeti ile kapatmaya çalışan tenis evreninin yeni kötü çocuğu Daniil Medvedev.
Medvedev'in kortta aykırı tavırlara girmesi çok eskiye dayanmıyor. Her şey ABD Açık'ın ikinci turunda Daniil'in bir havluyu top toplayıcı çocuğun elinden büyük bir hışımla çekmesiyle başladı. Bu olayın ardından New York seyircisi Medvedev'i maç içinde sürekli protesto etti. Rus tenisçinin buna reaksiyonu elleriyle seyirciye 'daha fazla yuhlayın' şeklinde bir jest yapmak oldu. Maçın sonunda da söyledikleri hareketlerini destekliyordu:
"Bugün kaybediyordum, o kadar çok ağrı kesici aldım ki oynayamayacağım sandım... Ama şunu söylemem gerek, sizin bana karşı olmanız bana kazanmak için gerekli enerjiyi verdi. Teşekkür ederim. Bu akşam uyurken bilin ki, sizin sayenizde kazandım."  Medvedev, birkaç maç üst üste yaptığı benzer konuşmalarla kötü çocukluğa resmen terfi etti.
Rus tenisçi sadece korttaki aykırı hareketlerinden ibaret de değil. Genç oyuncu harika bir form da yakalamış durumda. Medvedev Amerika Açık'ta 3 Grand Slam şampiyonu Stan Wawrinka'yı 7-6, 6-3, 3-6 ve 6-1 mağlup ederek kariyerindeki ilk Grand Slam yarı finaline çıktı ve 2010'dan beri bir Grand Slam'de yarı final gören ilk Rus oldu.
Cincinnati'de zafere ulaştıktan sonra Djokovic onun için "O özel bir oyuncu ve çok formda. Cincinnati'yi kazanmayı hakketti ancak bir Grand Slam'de zafere ulaşmak için daha fazlasına ihtiyacı olacak" demişti. Aslında Sırp süper yıldız haksız sayılmazdı. Kendisi gibi bir potansiyelin bile ilk Grand Slam'ini kazanması ancak 21 yaşında gerçekleşmişti.
23 yaşındaki Rus raketin bu başarısı kesinlikle tesadüf değil. ATP Tour'da oynadığı son 21 müsabakada tam 19 galibiyet alan Medvedev, toplamda 3 final ve 1 yarı final oynamayı başardı. Müthiş geçen bu süreçte Cincinnati yarı finalinde Novak Djokovic'i eleyerek kariyerindeki ilk ATP 1000 kupasına uzandı, hala devam eden Amerika Açık'ta yarı final gördü. Kazanamadığı iki kupanın ilkini Citi'de çok iyi bir turnuva geçiren Nick Kyrgios'a, diğerini de Coupe'da daha önce tam 4 kez zafere ulaşmış Rafael Nadal'a kaybetmişti.
Ancak 23 yaşındaki yıldız adayı -en azından şu ana kadar- bu baskının üstesinden gelmiş gibi gözüküyor. Bunu geleneksel yöntemlerle yapmasa da...
Daniil Medvedev yarı finalde bu akşam Grigor Dimitrov ile karşılaşacak. TSİ 23.00'da başlayacak müsabaka Eurosport üzerinden yayınlanacak.