SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alejandro Bedoya’dan ABD’deki silahlanmaya protesto!

ABD'de durmayan silahlı katliamların son ikisi aynı güne geldi ve 29 kişi hayatını kaybetti. Birçok Amerikan vatandaşının tepkisinin çeken bireysel silahlanma konusunda bir çağrı da futbol maçı oynanırken geldi. Philadelphia Union'ın kaptanı Alejandro Bedoya, ulusal kanaldan yayınlanan maçta hükümete çağrıda bulundu!

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 10:08, 05/08/2019
Alejandro Bedoya’dan ABD’deki silahlanmaya protesto!

Amerika Futbol Ligi (MLS) ekiplerinden Philadelphia Union’ın kaptanı Alejandro Bedoya, DC United ile deplasmanda oynadıkları karşılaşmada hükümete bireysel silahlanma konusunda çağrı yaptı.

Gol sevinci sonrasında saha kenarındaki mikrofona giderek, “Hey Kongre, bir şeyler yap! Silah şiddetini sonlandır” diyerek tüm stada ve maçı izleyen herkese seslendi. Ohio ve Teksas’ta yaşanan bireysel silahlanmanın doğurduğu katliamlara dikkat çeken Bedoya’nın bu çağrısı tüm dünyada haber oldu.

Kolombiya asıllı olan New Jersey doğumlu Alejandro Bedoya, karşılaşma sonrasında da tepkisini ortaya koydu. “Daha fazla düşünce ve dua görmek saçmalık” diyen 32 yaşındaki futbolcu, “Kelimeler hareket geçmedikten sonra sadece değersiz olur. Görüşüne göre Amerika artık distopik bir toplum halina geliyor! Bir şey yap! Yeter!” şeklinde tweet attı.

ABD’de bu hafta sonu yaşanan olaylarda 29 kişi hayatını kaydetti…

3 Ağustos Cumartesi sabahı en az 20 kişinin öldürüldüğü Texas Walmart saldırısının ardından yine aynı gün Ohio’da bir bara yapılan saldırıda da en az 9 kişi öldürülmüştü.

Silahlı saldırıların yarattığı tepki ABD’de büyük ölçüde tartışmalara neden olmaya devam eden “bireysel silahlanmaya” dönük.

Yayınlanma Tarihi:10:07,