SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal’dan Ali Koç itirafı: ‘Söz verdi’

Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, Fenerbahçe'ye sattıkları Vedat Muriç'in parasının 3-4 ay içerisinde yatacağını söylerken Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan 500 bin Euro civarında bir sponsorluk sözü de aldıklarını söyledi. Karadeniz ekibi, Hasan Kartal'ın açıklamalarının kamuoyunda tartışma yaratması üzerine bir açıklama yayınladı

Güncellenme: 00:00, 04/08/2019

Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal, transferde 3-4 oyuncu daha almayı planladıklarını, kulübün transfere 10 ile 12 milyon euro para ayrıdığını belirterek, “3 veya 4 oyuncu daha aldıktan sonra takımımız tamam olacak. Onu da kısa sürede alarak takımımızı tamamlamayı düşünüyoruz” dedi.

Mehmet Cengiz Tesisleri’nde yönetim kurulu üyeleriyle basın toplantısı düzenleyen Hasan Kartal, takımlarının transfer planlarına ilişkin açıklamada bulundu. Transferleri sırayla yaptıklarını söyleyen Kartal, “3 veya 4 oyuncuya daha ihtiyacımız olduğu bilgisini teknik direktörümüz ve sportif direktörümüzden aldım. Bu oyuncuların da gelmesiyle iyi bir takım kurduğumuzu düşünüyorum. Bu sezon içimiz rahat maçlar izleyeceğiz. İnşallah bir sıkıntı çıkmaz. Forvet, stoper, yerli forvet ve on numaraya ihtiyacımız var. Bu sporcuları da aldıktan sonra da diğerleri ile beraber düşündüğümüzde iyi bir takım yaptığımızı düşünüyoruz. Transfer rahat ve kolay olan bir şey değil, zor bir süreç. Futbolcuyla anlaşmak ve kulübüyle anlaşmak zor. Boldrin için uğraşıyoruz. Geçen yıl oyuncumuz olmasına rağmen diğer kulüpten almakta sıkıntı çekiyorsun. Onların isteği farklı oluyor. Sporcu biraz parladı mı biraz fazla istiyor. Ekonomiyi düşünmek zorundasın. Bunların hepsini yan yana getirdiğimiz zaman yine de bayağı bir yol aldık. 3 veya 4 oyuncu daha aldıktan sonra takımımız tamam olacak. Onu da kısa sürede alarak takımımızı tamamlamayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“MURİÇ’İN PARASI 3-4 AY İÇERİSİNDE ÖDENECEK”

Transfer bütçe konusunda sorun yaşamayacaklarını da aktaran Kartal, “Diğer kulüplere nazaran biz biraz daha dikkatliyiz. Çok fazla para vermekle transfer yapmaktan yana değiliz. İyi, ucuz, kaliteli olacak ve bütçemizi sarsmayacak oyuncuları alıyoruz. Biz önümüzü görüyoruz ve bütçemizi ona göre ayarlıyoruz. Bu yıl 10-12 milyon avro civarında bir bütçe ortaya koyduk. Vedat Muriç’in satışından alacağımız bedel periyodik olarak 3-4 ay içinde ödenecek. Fenerbahçe’den aldığımız sporcuları biliyorsunuz. Bir de sponsorluk sözü verdiler. Bu sponsorluğu satışın içinde mi yoksa dışında mı düşünüyoruz bilmiyorum ama bir söz aldık Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan. 500 bin Euro civarında bir sponsorluk. Bu da centilmenlik anlaşmasıdır. Çünkü anlaşmanın içerisinde yazmayan bir şeydi. Bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum” diye konuştu.

Bu açıklamaların ardından kamuoyunda yaşanan tartışmalar nedeniyle Karadeniz ekibinden bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Başkanımız Hasan Kartal’ın bugün düzenlediği basın toplantısında dile getirdiği sponsorluk ve reklam beklentisine yönelik sözlerinin amacı dışında kullanıldığı görülmektedir. Gerçek mecrasından saptırılmaya çalışılan açıklamanın özü sadece bir beklentinin telaffuz edilmesinden ibarettir. Malum Koç Holding bünyesinde yer alan çok sayıda marka birçok kulübe sponsorluk ve reklam desteği vermektedir. Çaykur Rizespor'un da bunlardan biri olabilme girişiminin tartışmaya açılması iyi niyetten uzak bir davranıştır.  Çaykur Rizespor Kulübü tüm markalar gibi, Koç Holding bünyesindeki şirketleri de reklam verenler arasında görmeyi arzulamaktadır. ” 

“BİZDEN GÜÇLÜ BAŞKA HİÇ BİR TAKIMI GÖRMÜYORUM”

Kartal, bir gazetecinin sosyal medyada Trabzonspor’un 52’nci kuruluş yıl dönümünü dolasıyla bir Çaykur Rizesporlu çocuğun fotoğraf paylaşımı ile ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:

“Yönetimdeki arkadaşlarla aldığımız bir karardır. Doğrusu da budur. O fotoğrafa baktığınız zaman bir şeyler almanız gerekiyor. O aldığımız şey bu şekilde davranmamızı gerektiriyordu. Taraftarların yüzde sekseni bizi takdir ediyor, ancak yüzde yirmisinde bir problem var. Onlarda bu konuyu anlamadığı için problem var. ‘Bizi şu takım düşürdü, bizi bu takım şampiyon yaptı’ öyle bir şey yok. Biz Çaykur Rizesporuz. Biz ne yapıyorsak kendimiz yapacağız. Biz düştüysek kendimiz düştük. Kendimiz öz eleştiri yapacağız. Biz neyi yanlış yaptık da düştük? Bizi başka bir takım düşürebilir mi? Bizden daha güçlü bir takım görmüyorum. Bu yönetim kurulu güçlü bir yönetim kuruludur ve takımın arkasındadır. Bu yönetim kurulu bu takımı düşürüyorsa sorun yönetim kurulundadır. Bizi sorgulayın. Çünkü bunu biz yönetiyoruz. Yoksa bir başka takım bizi düşürecek… Biz veya Çaykur Rizespor bu kadar mı aciz. Ben bunu kabullenemiyorum. Bazı yerlerde söylüyorlar, bu takım sizi düşürdü diye. Öyle bir şey var mı. Beni başka biri düşürecek. Kimin gücü var. Güç bizde. Eğer gücümüzü kaybedersek o zaman bizi Ahmet veya Mehmet düşürmüş. Onun suçu değil ki. Biz düşüyoruz. Biz Çaykur Rizesporuz. Her kulüple iyi olacağız. Trabzonspor dibimizde. Komşumuz. Bir başkasıyla niye kötü olacağız? Biz hiç bir takımla kötü olmayacağız. Spor birleştiricidir, kaynaştırmaktır. Bu yönetim takımı en iyi seviyeye getirmek için elinden geleni yapacak. Yapamıyorsa bırakacak. Rize’nin milliyetçileri gelecek ve onlar yönetecek. Sizi şu kulüp düşürdü diye. İnanın bu zoruma gidiyor. Bizi kimse düşüremez.”

Yayınlanma Tarihi:17:42,