SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Premier Lig VAR’da kendi kurallarını uygulayacak!

Belli bir kesim tarafından futbolun doğasını bozduğu, belli bir kesim tarafından ise adil oyun olarak görülen VAR, İngiltere Premier Ligi'ne de geliyor... 9 Ağustos'ta başlayacak olan dünyanın takip ettiği ligde, VAR diğer ülkelere göre farklı kullanılacak.

SKOR DIŞ HABER
Güncellenme: 12:04, 02/08/2019
Premier Lig VAR’da kendi kurallarını uygulayacak!

Ligimizde ve birçok Avrupa liglerinde kullanılan VAR uygulaması, 9 Ağustos’ta başlayacak olan İngiltere Premier Lig’de de kullanılacak. Ancak İngilizler, diğer liglerin aksine VAR protokolünü esneterek kendi kurallarını da uygulamaya ekliyor.

Bu farklılıklardan en önemlisi hakemlerin VAR ekranında geçirdiği süreyle ilgili. Zaman zaman Süper Lig’de kullanılım süresi eleştirilen VAR için ekrana gelen hakemler pozisyonları sadece 3 tekrar izleyebilecek. Bu kural ile maçın çok uzun sürelerle durmasını engellemek amaçlanıyor. Lig yetkilileri VAR’ın maçların 10 dakikaya yakın uzatma süresine neden olmasını istemiyor.

Kurala göre VAR hakemi pozisyonu gerçek hızda 3 kere izleyecek. Hakem gerek görürse pozisyona ağır çekimde de bakabilecek. Buradaki sınır da 3.

İLGİLİ HABER Türkiye`de belirsizlik hakim! Peki ya Avrupa`da nasıl? Türkiye`de belirsizlik hakim! Peki ya Avrupa`da nasıl?

Bu kararda Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda bir hakemin 4,5 dakika boyunca 29 kere aynı pozisyonu izlemesi gibi örnekler etkili oldu.

Premier Lig yetkililerinin ulaştığı verilere göre bir hakemin saha kenarındaki ekrana gittiği her pozisyon ortalama 90 saniye maçın durmasına neden oluyor. PL’nin VAR uygulamaları ile oyunun doğal hızının teknolojiye yenik düşmemesi amaçlanıyor.

VAR İPTAL EDERSE TEKRAR İZLEME YOK

Uygulamadaki bir başka farklılık da baş hakem ve VAR hakem ilişkisinde mevcut. Hakemler sadece sahada görmedikleri pozisyonlar için VAR ekranında olayı izleyebilecek. Eğer hakem penaltı verirse ve VAR bunu iptal ederse hakem kulaklıktan gelen kararı kabul edecek ve ekrandan pozisyonu izlemeyecek.

Şu anki VAR protokolünde hakemler pozisyonları istediği kadar izleyebiliyor. Ayrıca hakemler oyun içerisinde görüp verdiği bir karar sonrasında da VAR’a gidip bakabiliyor. Yine diğer liglerde VAR hakemi bir pozisyonu iptal ederse, orta hakem kararı yeniden incelemek için ekrandan tekrara bakabiliyor.

Yayınlanma Tarihi:11:55,