SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fortnite Dünya Kupası sona erdi! 16 yaşındaki Amerikalı çocuk 3 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu…

ABD'nin New York kentinde gerçekleştirilen Fortnite Dünya Kupası finallerinde, 16 yaşındaki Amerikalı Kyle Giersdorf, 3 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu...

Fortnite Dünya Kupası'nın toplam 30 milyon dolarlık ödülü, bir e-spor etkinliğinde dağıtılan en yüksek tutar olarak kayıtlara geçti. Dünya Kupası'nda toplam 30 milyon dolar ödül dağıtıldı. Turnuvaya katılan 100 oyuncu en az 50 bin dolar kazandı.
Rekor ödülü kazanan 16 yaşındaki Giersdorf, turnuvanın bireysel yarışma birincisi oldu. Giersdorf'un ödülü 3 milyon dolar, aynı stadyumda birkaç hafta sonra oynanacak Amerika Açık Tenis Turnuvası'nın büyük ödülünden sadece 800 bin dolar daha az.
Turnuvanın finali, New York kentinde, ABD Açık Tenis Turnuvasının da oynandığı 23 bin kişi kapasiteli Arthur Ashe Stadyumu'nda yapıldı.E-spor ekonomisi kısa sürede geleneksel sporların önüne geçmeyi başardı. Mesela, Wimbledon kazananı Fortnite şampiyonundan daha az kazanırken, Masters'ı kazanan Tiger Woods 2 milyon dolar ile ödüllendiriliyor.
New York'taki Dünya Kupası finalleri, 2019'da milyar dolarlık sektörler arasına gireceği hesaplanan e-spor dünyası için bir mihenk taşı olarak kabul ediliyor.
Ağustos ayı içinde yapılacak 'Uluslararası' isimli turnuvada dağıtılacak para ödülü miktarının, bu finallerin de üzerine çıkması bekleniyor.
Fortnite Finalleri'nde toplam 100 oyuncu, büyük bilgisayar ekranlarında birbirleriyle mücadele etti. Ancak elemelere toplam 40 milyon oyuncu katıldı ve her biri, 10 hafta süresince finallere kalmaya çalıştı. Turnuvanın final günü sadece Youtube üzerinde 9 milyon izleyciye ulaştı.
Toplam 30 ülkenin temsil edildiği turnuvada, 70 oyuncu ABD, 14 Fransa, 11'de İngiltere adına yarıştı.
Giersdorf, oyun dünyasında, 'Bugha' ismiyle tanınıyor.
Finalde 100 oyuncunun karakterleri, bırakıldıkları bir adada birbirleriyle savaştılar ve en son kalan oyuncu turnuvayı kazandı.
200 milyon kayıtlı oyuncusu olan Fortnite ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak oyuncular, oyun içinde para harcayabiliyor.
Fortnite'ın yapımcısı Epic Games tarafından organize edilen Dünya Kupası'nda bütün finalistler eve en azından 50 bin dolarla dönüyor. Oyun İngiltere'de de tartışma konusu oldu.