SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sun Yang podyumda çıldırdı: Ben kazandım, sen kaybedensin!

Güney Kore’nin Gwangju kentinin ev sahipliği yaptığı 18. FINA Dünya Şampiyonası’nda gerginlik devam ediyor! Çinli yüzücü Sun Yang'ın başrolünü oynadığı bu gerginlikler zincirinde yaşanan son olayda Yang sinirlerine hakim olmadı! Mack Horton'ın ardından Duncan Scott da Çinli yüzücüyü protesto etti!

FINA Dünya Şampiyonası 200 metre serbest yarışı sonrasında gergin anlar yaşandı. Britanyalı yüzücü Duncan Scott, yarışı birinci tamamlayarak altın madalya kazanan Çinli Sun Yang’ı protesto ettiği için podyuma çıkmadı.
Yüzme dünyasında doping yaptığı ancak yeterli ceza almadığı gerekçesiyle sevilmeyen Yang, ödül seranomisi sonrasında İngiliz Scott’a dönerek, “Ben kazandım, sen kaybedensin!” şeklinde çıkıştı.
Ödül kazanan diğer yüzücüler podyuma çıkarken, bronz madalya kazanan Martin Malyutin’in Sun Yang’ın elini sıkıp tebrik etti.
Üst üste dördüncü kez 400 metre serbestte dünya şampiyonu olan Sun Yang'ın şüpheli olarak görülmesi ve zaman zaman diğer yüzücüler tarafından suçlanmasının sebebi 2014'te aldığı yasaklı madde kullanımı cezasına dayanıyor.
MACK HORTON PODYUMA ÇIKMAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerdeki erkekler 400 metre serbest yarışında Çinli yüzücü Sun Yang, üst üste dördüncü kez dünya şampiyonu oldu. Yang’a 2016’dan bu yana “sahtekar dopingci” diyen Avustralyalı yüzücü Mack Horton yarışta ikinci olurken podyuma çıkmamıştı.
ORTON-YANG GERGİNLİĞİ 2016 YILINDA BAŞLADI

Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda erkekler 400 metre serbest yarışı öncesinde Horton ve Yang arasındaki sürtüşme başladı! Horton; Yang'ın ısınma bölümünde konsantrasyonunu bozmak için kendisine su attığını iddia etti. Yang iddiaları kabul etmedi ancak Horton, 2014'ten bu yana Avustralya basını tarafından doping cezası süreciyle ilgili ağır bir dille eleştirilen Yang'a o günden itibaren “sahtekar dopingci” demeye başladı.
DOPİNGTEN 3 AY CEZA ALDI, ARDINDAN ŞİŞELERİ PARÇALADI

2014 yılında doping kullandığı için 3 ay ceza alan Sun Yang, 2018 yılının Eylül ayında ise bu kez kan örneklerinin yer aldığı ufak cam şişeleri parçaladığı, ardından görevlilere kan vermek istemediği için tartışma çıkardığı The Sunday Times tarafından iddia edilmişti. WADA, FINA’nın doping testi yapmamasını CAS’a taşımıştı.
Avustrulyalı yüzücü Mack Horton’un 2016 yılından bu yana “sahtekar dopingci” dediği Çinli Sun Yang için karar Eylül ayında verilecek. Yang’ın 2020 Tokyo Olimpiyat hayallerinin yanı sıra kariyeri de ömür boyu men cezasıyla sona erebilir.