SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rafael Nadal ve Roger Federer’den tarihi randevu! | Wimbledon’da finalde Novak Djokovic’in rakibi belli oldu

Rafael Nadal Roger Federer maçı ile Wimbledon'da tek erkeklerde ikinci finalist belli oldu. 3 numaralı seribaşı Rafael Nadal ile iki numaralı seribaşı Roger Federer tarihte 40. kez bir araya geldi gülen taraf (7)7-6(3), 1-6, 6-3 ve 6-4'le Federer oldu. Federer pazar günü finalde Novak Djokovic'in rakibi oldu.

Güncellenme: 21:53, 12/07/2019
Rafael Nadal ve Roger Federer’den tarihi randevu! | Wimbledon’da finalde Novak Djokovic’in rakibi belli oldu

Wimbledon’da tek erkeklerde yarı final ikinci maçında iki efsane 3 numaralı seribaşı Rafael Nadal ile iki numaralı seribaşı Roger Federer, finalde Novak Djokovic’in rakibi olmak adına bir araya geldi. İkili tarihte 40. kez buluşurken gülen taraf (7)7-6(3), 1-6, 6-3 ve 6-4’le Federer oldu. Daha önce oynanan 39 maçta Nadal 24 galibiyet elde ederken, ikilinin aralarında oynanan son maç olan 2019 Roland Garros yarı finalinde gülen taraf Nadal olmuştu.

RAFAEL NADAL: 6(3) / 6 / 3 / 4

ROGER FEDERER: 7(7) / 1 / 6 / 6

Dördüncü set: Nadal 4-6 Federer*: İnanılmaz bir oyunla maç sona erdi. Maçın en keyifli oyunlarından birine şahit olduk ve Federer, nefes kesen bir sonla 12. kez Wimbledon’da finale yükseldi!

Dördüncü set: *Nadal 4-5 Federer: Nadal 5 kez berabere durumuna gelen, 2 kez Federer’in maç puanı fırsatı bulduğu oyunla maça tutundu. İnanılmaz bir oyun, inanılmaz anlar…

Dördüncü set: Nadal 3-5 Federer*: Federer maç ilerledikçe rahatlıyor ve inanılmaz sayılar alıyor. Bu oyunda gösterdiği file önü refleksi şaşılacak cinstendi. Şimdi Ekselansları’nın artık bir oyuna ihtiyacı var.

Dördüncü set: *Nadal 3-4 Federer: Nadal maça tutunmayı başardı. Federer büyük bir avantaj sahibi ancak Nadal da ezeli rakibine kolay bir galibiyet vermek niyetinde değil.

Dördüncü set: Nadal 2-4 Federer*: Federer zorlandığı servis oyununu kazandı. Bu oyunda sporseverler 26 vuruşluk maçın en uzun ‘rally’sine de tanıklık ettiler.

Dördüncü set: *Nadal 2-3 Federer: Federer’in yakaladığı ivme sonrası maça tutunmak için ve maçın bundan sonrasını düşünebilmek için Nadal’ın bu oyunu kazanması gerekiyordu. İspanyol raket tam da böyle yaptı ve adeta nefes aldı.

Dördüncü set: Nadal 1-3 Federer*: Servis kırmayı başaran Federer, kendi servis oyununu kazanarak ‘break’i perçinlemiş oldu.

Dördüncü set: *Nadal 1-2 Federer: Maçın kilit oyununa dönüşen Nadal’ın bu servis oyununda gülen Federer oldu ve çok çok kritik bir servis kırarak maçı kazanmak için kapıyı araladı. Oyunda üst üste Federer ve Nadal, baş hakemin verdiği karara itiraz etti. Maçın baş hakemi şahin gözü sornası iki kararda da haklı çıktı!

Dördüncü set: Nadal 1-1 Federer*: Federer de servis oyununu alarak dördüncü sete başladı. İki tenisçi de adeta oynadıkça açılıyor. Muhteşem puanlar izliyoruz…

Dördüncü set: *Nadal 1-0 Federer: Nadal kaybettiği setin ardından duygularını çokça ifade ettiği bir oyunu kazandı ve sete moralli girdi.

Üçüncü set sonu: Nadal 3-6 Federer*: Setin başında “birinci sete benzer bir set mi izleyeceğiz” dedik öyle olmadı. Federer adeta ikinci setin intikamını almış oldu. İsviçreli domine ettiği seti kazanmayı bildi.

Üçüncü set: *Nadal 3-5 Federer: İki tenisçi de geride kalan iki servis oyununda Merkez Kort’un bir bölümüne vuran güneşten faydalanıyor. Bir önceki oyunda Nadal, bu oyunda da Federer, gözlerine vuran güneş nedeniyle oldukça zorlandı.

Üçüncü set: Nadal 2-5 Federer*: Federer artık seti kazanmak üzere olduğunun güveniyle oynuyor. Bu servis oyununu da zorlanmadan kazanmayı başardı.

Üçüncü set: *Nadal 2-4 Federer: Nadal servis oyununa tutunarak sette kalmak ve mümkünse servis kırma pozsiyonunu yeniden kovalamak istiyor.

Üçüncü set: Nadal 1-4 Federer*: İki servis kırma puanından döndü Federer! Maçın belki de en iyi oyununda Nadal kırdırdığı servisi sonrası agresif bir dönüş yapmak istedi ama Federer izin vermedi. Oyun 23 ve daha sonra da 25 vuruşluk maçın en uzun iki ‘rally’sine sahne oldu.

Üçüncü set: *Nadal 1-3 Federer: Federer maçta ilk kez servis kırıyor! Bu sette de Ekselansları sazı eline aldı! Servis oyununun son puanı süper vuruşlara sahne oldu.

İki efsane 2005-2009 arasında kesintisiz olmak üzere toplamda 506 hafta dünyanın bir numarasında yer aldı.

Üçüncü set: Nadal 1-2 Federer*: Federer’in o ilk setteki servisleri yeniden devrede. İsviçreli efsane puan vermeden servis oyununu aldı. Çıkan kısmın istatistikleri:

Üçüncü set: *Nadal 1-1 Federer: Nadal da üçüncü sete etkili bir servis oyunuyla girdi. Birinci sete benzer bir set mi izleyeceğiz acaba?

Üçüncü set: Nadal 0-1 Federer*: Federer net bir şekilde servis oyununu aldı ve moral depoladı.

İkinci set sonu: *Nadal 6-1 Federer: Setlere eşitlik geldi. İlk sete nazaran çabuk çözülen setle heyecan dorukta. Nadal belki de kazandığı final de dahil olmak üzere Federer’e karşı -en azından skor olarak- en etkili çim setini oynadı.

İkinci set: Nadal 5-1 Federer*: Federer sette iyice dağıldı. Belki de şimdiden üçüncü seti düşünmeye başladı…

İkinci set: *Nadal 4-1 Federer: Nadal, kırdığı servisi perçinledi! Federer’in morali bozulmuş gibi…

İkinci set: Nadal 3-1 Federer*: Federer’in servis etkinliği ilk setteki kadar değil. Nadal ‘love-break’ ile Federer’in servisini kırdı. Maçta ilk kez servis kırıldı!

İkinci set: *Nadal 2-1 Federer: Bu kez de Federer, iki servis kırma puanı değerlendiremiyor. Nadal oyununa tutunmayı başardı.

İkinci set: Nadal 1-1 Federer*: İnanılmaz bir servis oyunu izledik. Federer maçın başından bu yana ilk kez bir servis oyununda bu kadar zorlandı. İki efsane de muhteşem vuruşlara imza atarken iki kez servis kırma şansı yakalayan Nadal, Federer’in etkili dönüşüne engel olamadı. Üç kez berabere noktasına gelen oyun Federer’in oldu.

O sırada…

İkinci set: *Nadal 1-0 Federer: İkinci sete Nadal’ın servis oyunuyla başladık. İspanyol raket biraz zorlansa da oyunu aldı.

Birinci set sonu: Nadal (3)6-7(7) Federer: Federer, dezavantajlı duruma düşmesine rağmen tie-break’te seti almayı başardı!

Birinci set: Nadal  6-6 Federer: Tie-break’te saha değişimi 3-3’le yapıldı. Federer, Nadal’ın servislerinde mini-break şansı vermedi ve dezavantajlı durumunu düzeltti.

Birinci set: Nadal 6-6 Federer: Tie-break’in ilk beş oyununda 3-2 Nadal önde. Nadal mini-break şansı elde etti!

Birinci set: *Nadal 6-6 Federer: Federer 40-0’dan durumu berabereye getirdi ancak Nadal servisini kırdırmadı ve ‘bu set uzayacak’ dedi!

Birinci set: Nadal 5-6 Federer*: Federer bu kez de servisinde puan vermedi… İşte geride kalan 11 oyunda istatistikler:

Birinci set: *Nadal 5-5 Federer: Değişen olmadı. Nadal da servis oyununu rahat kazandı. Bu oyunda iki oyuncu da birer itiraz hakkı kullandı ancak ikisi de haksız çıktı.

Birinci set: Nadal 4-5 Federer*: Federer de ilk kez servis oyununda zorlanır gibi oldu ancak 30-30 sonrası üst üste iki ‘ace’ ile öne geçmeyi başardı. Federer 32 dakikada 7. ‘ace’ini kaydetti!

Federer, Wimbledon’da bu yıl kendi servis oyununda rakibi 30 puan ve üzerindeyken attığı ‘baskı servisleri’ denen servislerin %72’sinden sayı çıkarmayı başarmış.

Birinci set: *Nadal 4-4 Federer: İki efsane de muhteşem servis atarlarken ilk zorlanan Nadal oldu. İlk servis kırma puanını şansı yakalayan Federer oldu. Bu arada maçın şu ana kadarki en keyifli ‘rally’sine de tanıklık ettik.

Birinci set: Nadal 3-4 Federer*: Yedi oyun yaklaşık 20 dakika sürdü! Federer yine ‘love game’ ile oyunu almayı başardı!

“Love game” elbette aşk oyunu anlamına gelmiyor. “Love” ile Fransızca’da yumurta anlamına gelen ‘l'oeuf’ sözcüğü fonetik olarak çok benziyor. Fransızlar teniste ‘0’ı yumurtaya benzetmiş ve böyle bir terim üretmiş. İngilizler de buna kendilerince uymuşlar…

Birinci set: *Nadal 3-3 Federer: İki oyuncu da inanılmaz servis atıyor.

Birinci set: Nadal 2-3 Federer*: Federer kullandığı 15 servisinde 12 puan çıkardı!

Birinci set: *Nadal 2-2 Federer: İki isim de ilk iki servis oyununda hata yapmadı.

Birinci set: Nadal 1-2 Federer*: Nadal, ilk servisinde puan vermemişti, Federer de ikinci servis oyununu puan vermeden alıyor.

Birinci set: *Nadal 1-1 Federer: Nadal, rakibine karşılık verdi ve maç eşitlikle başladı.

İkili 14. kez bir Grand Slam’de bir araya geliyor. Daha önce oynanan 13 Grand Slam maçında 10-3 Nadal (Fransa Açık: Nadal 6-0 Federer, Avustralya Açık: Nadal 3-1 Federer, Wimbledon: Nadal 1-2 Federer) üstünlüğü bulunuyor.

Birinci set: Nadal 0-1 Federer*: Federer maça servis oyununu alarak başlıyor.

Dev maç başladı! (* servis atan oyuncuyu gösterir)

RAFAEL NADAL ROGER FEDERER MAÇI CANLI İZLE BAĞLANTISI (ÜYELİK GEREKTİRMEKTEDİR)

İkili çim kortta daha önce sadece 3 kez karşılaştı. Bu üç maç da 2006-2008 arası üst üste üç Wimbledon finaliydi. 2006’da 6-0, 7-6(7-5), 6-7(2-7), 6-3 ile Federer, 2007’de 7-6(9-7), 4-6, 7-6(7-3), 2-6, 6-2 ile yine Federer, 2008’de ise  6-4, 6-4, 6-7(5-7), 6-7(8-10), 9-7 ile gülen bu kez Nadal olmuştu.

Dünya iki numarası Rafael Nadal’ın 18, dünya üç numarası Roger Federer’in ise 20 Grand Slam şampiyonluğu bulunuyor. Wimbledon’da ise açık ara Federer önde. Federer’in 8 Wimbledon şampiyonluğu bulunuyor. Nadal ise Wimbledon’da iki kez zafere ulaştı.

İLGİLİ HABER Wimbledon`da tek kadınlarda finalin adı belli oldu! Serena Williams ve Simona Halep finalde! Wimbledon`da tek kadınlarda finalin adı belli oldu! Serena Williams ve Simona Halep finalde!

Yayınlanma Tarihi:18:19,