SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NBA’de yeni sezon kural değişiklikleri ile başlayacak! İşte yeni uygulamalar…

NBA'de yeni sezon iki yeni uygulama ile başlayacak. Tüm takımların desteklediği uygulamalara göre koçlar bir itiraz hakkına sahip olacak. Bununla beraber ligin Secaucus’taki görüntü tekrarı merkezi iki pozisyonda yeniden izleme talep edebilecek.

Güncellenme: 18:01, 12/07/2019
NBA’de yeni sezon kural değişiklikleri ile başlayacak! İşte yeni uygulamalar…

NBA’de yeni sezon öncesi Yaz Ligi devam ederken NBA Yönetim Kurulu da sezon öncesi kritik toplantılarından birini gerçekleştirdi. İki yeni uygulama NBA’a dahil edilirken NBA'in rekabet komitesinin önerdiği iki değişiklik de ligdeki 30 takımdan tam destek alarak kabul edildi. İşte o kararlar:

Toplantıda alınan karara göre iki sezondur NBA G-League’de, bu sezon da NBA Yaz Ligi’nde uygulanan itiraz hakkı 2019-2020 sezonunda deneme amaçlı olarak NBA’de kullanılacak. Buna göre takımlar maç boyunca bu itiraz hakkını yalnızca bir kez kullanabilecek ve bu hak bir koçun takımından bir oyuncunun yaptığı faul, bir çizgi ihlali düdüğü, inişteki top kararı gibi çeşitli durumlarda kullanılabilecek.

İLGİLİ HABER Russell ve Harden aynı takımda! Russell ve Harden aynı takımda!

Dördüncü çeyrekte ve uzatmalarda…

İtiraz hakkı bir istisna haricinde maçın herhangi bir anında kullanılabilecek. Dördüncü çeyreğin son iki dakikasında veya uzatma bölümünde topun saha dışına çıktığı veya topun inişte olduğu yönündeki her karar otomatik olarak yeniden izlenecek ve bu kararlara itiraz edilemeyecek.

İLGİLİ HABER NBA`de herkesin gözü Los Angeles Clippers`ta olacak! Aldattığı eski sevgilisinin babası yeni hocası oldu NBA`de herkesin gözü Los Angeles Clippers`ta olacak! Aldattığı eski sevgilisinin babası yeni hocası oldu

Pozisyona itiraz için takımların mola hakkına sahip olması ve o molayı pozisyonun ardından istemeleri, daha sonrasında da o takımın koçunun itiraz için hakemlere parmağıyla itirazı işaret etmesi gerekecek. Eğer bir takımın mola hakkı yoksa ve bir pozisyona itiraz etmeye çalışırsa bunun cezası teknik faul olacak ve itiraz geçerli olmayacak.

Bir değişiklik daha VAR!

NBA’deki bir diğer büyük yenilik de ligin Secaucus'taki görüntü tekrarı merkezinin iki tip pozisyonda anında yeniden izleme talep edebilecek olması. Merkez, bir şutun 2 sayılık mı 3 sayılık mı olduğu (hem giren şutlarda hem de şut esnasında yapılan faullerde) ve şut süresinin dolmuş olabileceği durumlarda pozisyon tekrarı talebinde bulunabilecek. Bu yeniliğin koordinasyonu adına NBA'de artık saha kenarında bir yönetici olacak. NBA tarafından denetlenecek bu yönetici, hakem masasının yanında yer alarak görüntü tekrarı merkezi ile saha içi hakemleri arasındaki iletişimi hızlandıracak.