SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na damga vuran Megan Rapinoe, Donald Trump’a adeta sahada cevap verdi!

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'na damga vuran ve sosyal adalet konusunda farkındalık yaratmaya çalışan aktivist futbolcu Megan Rapinoe, sözlü tartışmaya girdiği Donald Trump'a adeta sahada cevap verdi!

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda zafere ABD ulaşırken, takımın 34 yaşındaki yıldızı Megan Rapinoe, finale de damgasını vurdu.
Maçın 61. dakikasında perdeyi açan penaltı golüne imza atan Megan Rapinoe, FIFA tarafından Maçın Oyuncusu seçildi.
Aynı zamanda kaydettiği 6 gol ve 3 asistle Altın Ayakkabı'nın da sahibi olan Rapinoe, turnuvanın en değerli oyuncusuna verilen Altın Top'un da sahibi oldu.
ABD'nin üst üste ikinci toplamda da dördüncü Dünya Kupası zaferinin mimarlarından olan Rapinoe, ödüle boğulurken akıllara Rapinoe'nun Donald Trump'la olan husumeti geldi. Rapinoe, ırkçı yaklaşımları nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump'ı hedef alan sözleriyle gündeme oturmayı başarmıştı.
Daha önce Afrikalı-Amerikalılara karşı sistematik ırkçılık nedeniyle, NFL maçları öncesinde söylenen ulusal marş sırasında diz çökerek protestoda bulunan Colin Kaepernick gibi, Rapinoe da milli marşı söylemeyerek ve takım arkadaşları gibi elini kalbine götürmeyerek tepkisini göstermişti.
34 yaşındaki eşcinsel futbolcu, "Sanırım artık bir daha asla milli marş okunduğu sırada elimi kalbime götürmeyeceğim. Eğer kupayı kazanırsak s..... Beyaz Saray'ına gitmeyeceğim" ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirmişti.
Trump ise "Konuşmadan önce kazanmalı. Önce işi bitir!" demiş ve takımı kazansalar da kaybetseler de Beyaz Saray'a çağıracağını ilan ederek "Megan ülkemize, bayrağımıza ve Beyaz Saray'a asla saygısızlık yapmamalı" ifadelerini kullanmıştı.
Trump'a adeta sahada da cevap veren Rapinoe, takımını zafere taşıyan önemli unsurlardan biri olmakla kalmadı ayrıca bireysel ödüllere de ambargo koydu!
Twitter'ı oldukça aktif kullanan Trump, tebrik mesajında "Dünya Kupası'nı kazandıkları için ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nı tebrik ederim. Harika ve heyecan verici bir oyundu. Amerika hepinizle gurur duyuyor!" ifadelerini kullandı.
Fotoğraflar: REUTERS