SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ersun Yanal: Hem yetiştirip, hem yarışıp hem de sonuç almak zorundayız

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, "Büyük hedefleri olan bir camiayız. Hem yetiştirip, hem yarışıp hem de sonuç almak zorundayız" dedi. Transfer süreci hakkında da konuşan Yanal, en kısa zamanda yeni transferlerle buluşup, hazırlıkları tamamlayarak, sezon sonunda arzu ettikleri hedefe ulaşacaklarını söyledi.

Güncellenme: 15:13, 06/07/2019
Ersun Yanal: Hem yetiştirip, hem yarışıp hem de sonuç almak zorundayız

Yeni sezon hazırlıklarını Topuk Yaylası´nda sürdüren Fenerbahçe´de teknik direktör Ersun Yanal, yeni sezon hazırlık süreciyle ilgili amaçları ve hedeflerine dair açıklamalar yaptı. “Genç oyunculardan kurulu bir kadro ile bu sezon hazırlıklara erken başladık” diyen deneyimli teknik adam, “U-19 takımı kampta bizlerle. Bu sene kapatılan U-21 takımından da oyuncularımız var. Bu oyuncularımızın tamamı da U-19 takımında oynayacak durumda. Genç oyuncularımıza, A Takım´ın ne olduğu, kim olduğuyla ilgili bir süreç yaşatıyoruz. Genç oyuncularımızla birlikte çalışıyoruz. Yine onların antrenmanlarını izliyoruz, gözlemliyoruz. Bazı antrenmanları onlarla yapıyoruz. A Takım için şans doğabilecek oyuncuların da tespitini yaptığımız bir kamp dönemi yaşıyoruz” diye konuştu.

“UZUN ZAMANDIR TÜRK FUTBOLUNA ALTYAPIDAN OYUNCU KAZANDIRAMADIK”

Uzun zamandır altyapıdan Türk futboluna oyuncu kazandıramadıklarını ve bunu kabul etmeleri gerektiğinin altını çizen Yanal, “Gönül isterdi ki bir anda yıldız olarak parlatacağımız bir oyuncumuz olsun. Elbette yetenekli oyuncularımız var. İsim isim gitmektense onların belli bir zaman geçirmeleri ve hazırlık yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

“HEM BAŞARILI OLUP, HEM DE GENÇLER YETİŞTİRECEĞİZ”

Yanal, hedeflerle ilgili de “Fenerbahçe´nin hedefi başarılı olmak, zirvede olmak, zirvenin takımı olmak ve her oynadığı kulvarda birinci olarak bitirmektir. Büyük hedefleri olan bir camiayız. Hem yetiştirip, hem yarışıp hem de sonuç almak zorundayız. Bugünkü gerçek bu” dedi.

“SON 20 YILDA BİRÇOK GENÇ OYUNCUYA DOKUNDUM”

“Geçen sene U-21 takımı ile 58 antrenman yaptık” diyen Yanal, “Biz U-21 takımındaki oyuncularımızı antrenmanlarda fazlasıyla değerlendirdik. Geçen sene yaşadığımız olağanüstü sezonun stresi ve gerginliğiyle genç oyuncularımızla ilgili zaman zaman medya ve taraftardan talep doğdu. Son 20 yılda birçok genç oyuncuya dokundum. Hem yarışıp, hem de genç oyuncu oynatan bir teknik direktörüm. Bakıldığında rahatlıkla görülecek isimler de var. Genç oyuncuların yetiştirilip, kazandırılması bir süreç işi. Takımımızın pozisyon alma işi” ifadelerini kullandı.

“ALTYAPI TÜRK FUTBOLUNUN SORUNU”

Altyapı sorunuyla ilgili de konuşan deneyimli çalıştırıcı, “Sayın başkan ve yönetim kurulunun vizyonu önemli. Uzun yıllardır altyapıya yatırımın ne kadar eksik ve yetersiz olduğu ortadadır. Bu sadece Fenerbahçe´nin değil, Türk futbolunun bir sorunudur. Bunun da bir anda düzelecek bir mesela olmadığını biliyorum. Derin soluklu bir iş. Altyapıdaki oyuncuların oryantasyonlarına katkıda bulunmak ve onların rekabeti öğrenmeleri açısından önemli bir kamp yaşıyorlar. Bütün genç oyuncularımız takımda yer alacak diye bir durum yok. Şu anda elimizde hazır veya yıldız genç oyuncu var diye sorarsanız, biraz zaman ihtiyacımız var diyebilirim. Öncelikle iyi bir takım kurmak ve genç oyuncularımızı da adım adım o kadroya dahil etmek en doğru çözüm. Biz Türkiye´de ilkleri gerçekleştiriyoruz. Devre arası ve hazırlık kamplarına gençleri dahil ediyoruz. Altyapıya değer veriyoruz, yönetimiyle teknik heyetiyle bir ekip anlayışı ile çalışıyoruz” diye konuştu.

“GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Transferler hakkında ise Yanal, “Milli takımlarda olanlar var. Ve transfer yapmak istediğimiz oyuncular var, görüşmeler sürüyor. Biz de biliyoruz en kısa zamanda onlarla burada buluşup, hazırlıklarımızı tamamlayarak, sezon sonunda arzu ettiğimiz hedefe ulaşacak bir birikimle sahaya çıkacağız” dedi.