SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Dünya Değişim Günü çok sayıda ilde kutlanacak

Dünya Değişim Günü çok sayıda ilde kutlanacak

Dünya Değişim Günü 7 Temmuz Pazar günü yurt genelinde ve yurtdışında çok sayıda ilde kutlanacak.

Uluslararası Değişim Federasyonu (ULUDEF) tarafından 2018 yılında ilan edilen ve her sene 7 Temmuz tarihinde kutlanmaya başlanan Dünya Değişim Günü, pazar günü yurtdışında 30'a yakın şehirde ve yurt genelinde kutlanacak. Kutlamalara isteyen herkes katılabilecek.

2019 yılı kutlamalarının teması “Çevre Bilincinde Değişim” olarak seçilen bu çok özel günün UNESCO Uluslararası Günler listesine alınması için ortak çalışmalar da devam ediyor.

ULUDEF yetkilileri, her sene 7 Temmuz gününün Dünya Değişim Günü olarak ilan edilmesindeki amacı şöyle açıklıyor:

“Bireyin, toplumun ve dünyanın bilinçli değişimi için farkındalık yaratmak, bunun için 7 Temmuzda halka açık, bilinçlendirici etkinlikler düzenlemek, kutlamaların yurt içi ve yurt dışında, tüm dünyada yaygınlaşarak gerçekleşmesini sağlamak. Geçen yıl “Değişim Nefesle Başlar” demiştik, Türkiye geneli ve yurtdışında halka açık nefes çalışmaları düzenlemiştik.

Bu yıl ise kutlamanın teması “Çevre Bilincinde Değişim.” Müzik, dans, değişim ve çevre bilincinde değişimin önemini anlatan konuşmalar yapılacak ve pek çok yerde fidan dağıtılacak. Etkinlikler yurtdışında 30'a yakın şehirde gerçekleşecek. Paris, Prag, Londra, Las Vegas, New Jersey, California, Chikago, Tokyo, Meksika, Arjantin/Cordoba, Bosna Hersek, Hindistan, Bulgaristan, İspanya, Rusya, Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya, İsviçre, Kazakistan ve Azerbaycan da kutlamaların gerçekleşeceği yerler arasında…

Yurt içinde ise belediyeler işbirliği ile İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Denizli, Bursa, Tekirdağ, Çorlu, Samsun, Marmaris, Bodrum dahil yurt genelinde yapılacak.”

2019 KUTLAMALARININ TEMASI: ÇEVRE BİLİNCİNDE DEĞİŞİM

ULUDEF, 2019 Dünya Değişim Günü’nün temasını şu ifadelerle anlattı:

İnsan olarak tüm canlıların yaşamından sorumluyuz. İnsan nasıl bir çevrede yaşıyorsa ona doğru değişir. Doğal ve sağlıklı bir çevrede var olan insan doğal ve sağlıklı bir yaşam sürer.

Canlı yaşamının 4 temel elementi olan toprak, su, ateş (güneş) ve hava yaşamın devamlılığının da garantisidir. Canlıya hayat veren bu elementler, değişimin negatif yönde hareketi ile can alan elementlere dönüşmeye başlamıştır. Toprak ya kirlenmekte ya da

kaymalarla denize doğru sürüklenmekte ve yok olmaktadır. Denizlerimizde kirlilik o kadar yükseldi ki artık deniz yaşamı yok olma ile yüz yüze. Yer altı içme suları küresel ısınmanın tehdidi altında. Ozon tabakasının delinmesi ile güneş ışınları artık yaşam kaynağı değil ölüm kaynağı olmaya doğru ilerliyor. Soluduğumuz hava, salınan zehirli gazlar nedeniyle bizleri her nefesimizde zehirliyor.

İnsanın doğal yaşam alanı beton ve teknoloji ile çevrelenmiş şehirler değil, doğanın kucağıdır. Ya kendi doğal ortamımıza geri döneceğiz ya da yok olacağız!

Bu yüzden çevre bilincini değiştirme zamanı gelmiştir. Doğal yaşama geri dönmek canlı türünün son çaresidir. “

7 Temmuz Dünya Değişim Günü etkinliklerinin yapılacağı iller:

– İstanbul, Şişli Belediyesi – Nişantaşı Sanat Parkı , saat: 17:00 – 19:00

– İzmir, Büyük Şehir Belediyesi- Bostanlı Seyir Terasları, saat: 19:30 – 21:30

– Ankara, Çankaya Belediyesi

– Adana, Büyükşehir Belediyesi – M1 Adana AVM, saat: 19:00 – 21:00

– Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi – Haller Gençlik Merkezi Parkı, saat: 18:00 – 20:00

– Denizli, Büyükşehir Belediyesi – Çamlık Parkı, saat: 19:00 – 20:30

– Bursa, Nilüfer 3 Fidan Gençlik Parkı, saat: 17:00 – 19:00

– Tekirdağ, Sahil Anfi Tiyatro, saat: 20:00 – 22:00

– Marmaris, Saman İskelesi, saat: 20:30 – 21:30

– Antalya, Samsun, Bodrum – Bodrum Belediyesi, ve Çorlu etkinlikleri de saat 17.00'den sonra gerçekleşecektir.