SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ahmet Ağaoğlu’ndan transfer müjdesi: 4 futbolcu daha gelecek

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Nijeryalı John Obi Mikel'in 'nokta transfer' olduğunu belirterek, "Stoper ve forvet ile 2 genç oyuncu daha gelecek" dedi.

Güncellenme: 16:43, 01/07/2019
Ahmet Ağaoğlu’ndan transfer müjdesi: 4 futbolcu daha gelecek

Kulüpler Birliği Vakfı’nın Maslak’taki merkez ofisinde düzenlenen olağan toplantısı sonrası, basın toplantısı yapıldı. Ahmet Ağaoğlu, basın toplantısının ardından soruları yanıtladı. Transfer konusuna değinen Ağaoğlu, yeni futbolcuları Nijeryalı John Obi Mikel’i daha ucuz bir maliyetle kadrolarına katabilecekken çıkan haberler nedeniyle fazla para ödemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Ahmet Ağaoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

“Galiba bu kalibredeki oyuncuların transfer bedelleri bu kadarmış. Geldiğim zaman bunu gördüm. Abartılı rakamlarla, futbolcuların son durağı konumuna getirmek çok yanlış bir uygulama. Maliyet olarak yansıması da herkesin malumu. Hâlâ geçmişe dönük borçların ödenmesi ile uğraşıyoruz. Mümkün olduğunca gizli halletmeye çalıştığımız bir transfer ama ülkede maalesef bunu bu hale getirmişiz. Kulübün içindeki bazı insanlar da buna yardımcı oluyorlar. Dışarıya sızıyor. 1 milyon 300 bin Euro’ya bitireceğimiz transfer ki çok sıkı tutmaya çalıştığımız bir transfer, son 24 saatte duyulması ve birilerinin devreye girmesiyle 1 milyon 500 bin avro oldu. Bu zaten son rakamımızdı. Bu transfer haberlerini önceden vermek, futbolcuların, menajerlerin kazanması, kulüplerin, para ya da oyuncu kaybetmesinin dışında hiçbir şeye hizmet etmiyor. Bu vaziyette iki oyuncuyu kaybettik, isminin üzerinde spekülasyon yapılmasından dolayı. Burada da yaklaşık 200 bin Euro daha fazla verdik. Çok daha aşağılara çekmek mümkündü. İşte paralar nasıl 3-5 milyon Euro’lar havada uçuyor, bu şekilde uçuyor.”

“NOKTA TRANSFER”

Obi Mikel’in ‘nokta transfer’ olduğunu belirten Ağaoğlu, “Yaş ortalaması yaptık; önce 18, sonra 32, topla 50, böl ikiye 25. Takımın yaş ortalamasını 25’e sabitlemek adına yapılmış bir transfer, nokta transfer, ilk 11’e katkı yapacak transfer. Bunların hangisini söylerseniz bu kalıba giren bir oyuncu Obi Mikel. Stoper ve forvet ile iki de genç oyuncu daha gelecek” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu, Hollanda ekibi Sparta Rotterdam’da forma giyen Halil Dervişoğlu’ndan vazgeçtiklerini açıkladı. Ağaoğlu, şöyle konuştu:

“Halil Dervişoğlu ile alakalı olarak yine medya sağ olsun, sayelerinde 300 bin Euro’dan başlayan Rotterdam Kulübü 2 milyon avroya kadar çıktı. Biz kalktık zaten masadan, öyle bir para verme şansımız yok. Halil Dervişoğlu aşağıya Halil Dervişoğlu yukarıya, dışarıya Rotterdam Kulübü’ne karşı bizim vermiş olduğumuz görüntü, ‘Bunlar ne pahasına olursa olsun bunlar bu oyuncuyu alacak’ şeklinde. Zaten Hollandalılar ile masaya oturmak, bu tür pazarlıklar dünyanın en zor işlerinden birisi. 300-500 bin Euro bedel düşündükleri oyuncu, bir anda dünyanın ilgisi var diyerek 2 milyon Euro’ya çıkardılar. Bizim öyle bir para verme şansımız yok, masadan kalktık.”

Başkan Ahmet Ağaoğlu, Abdülkadir Ömür ve Yusuf Yazıcı’ya gelen transfer teklifleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Ağaoğlu, şunları dedi:

“Yapabiliyorsak, bu kadar etkinsek Abdülkadir’in, Yusuf’un, Hasan’ın Hüseyin’in, Salih’in, Atakan’ın isimlerini promote ederek bunların değerlerini yükseltmek. Yoksa dışarıdan gelecek futbolcuların; 1’e alacağımız futbolcuyu, camiada bir beklenti oluşturup kulüp yönetimlerini zora sokarak, yüksek maliyetle transfer olması gibi bir şeye sebebiyet vermeyelim. Ama Abdülkadir ile Yusuf’la alakalı, kulüp olarak bizim tavrımız belli. İkisinin birden hiçbir şekilde gitmesi söz konusu değil. Birisi için de kendi rakamımız zaten belli, bu ‘Ha gidiyor, başkan fikir değiştirdi’ anlamına gelmesin. Bir kere, iki oyuncumuz ile ilgili dışarıdan rakamları telaffuz dahi etmek istemem, bırakın görüşme masasına getirmeyi. Çünkü hiçbir şekilde oyuncularımızın gerçek değerini yansıtmıyor. Artık bu ülkeye giren oyuncuların, özellikle geçmişte hangi rakamla girdiklerini biliyoruz. O zaman ülkemizin pırlantaları da yurt dışına çıkarken gerçek değerlerinin altında çıkması asla ve asla söz konusu olamaz.”

İLGİLİ HABER Trabzonspor`un yeni transferi John Obi`nin kariyeri kupalarla dolu Trabzonspor`un yeni transferi John Obi`nin kariyeri kupalarla dolu

“TRANSFER POLİTİKASI DA ÇOK AÇIK, NET VE ŞEFFAFTIR”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, “Obi Mikel’in parasının örtülü ödenekten geldiği” yönündeki iddiayla ilgili de şunları söyledi:

“Bugün çok canımı sıkan bir şey oldu. Obi Mikel transferiyle alakalı olarak bir gazetenin internet sitesinde, ‘Obi Mikel örtülü ödenekten geldi’ şeklinde bir ifade kullanılmış. Şu anda Trabzonspor Kulübü, Türkiye’nin en şeffaf kulübüdür. Bankalar Birliği ile yeniden yapılandırmayı imzalayan ve bunun kuralları çerçevesinde hareket edecek, hiçbir şekilde bunun dışına çıkmayacak, çıktığı takdirde de geriye dönük 860 milyon borçtan kulüp başkanının fiilen sorumlu olduğu, bu taahhüdün verildiği ve TFF’nin yeni yürürlüğe koymuş olduğu lisans talimatı, artı UEFA’nın fair play kuralları, artı Banklara Birliği’nin kuralları çerçevesinde tüm işlemleri A’dan Z’ye şeffaf bir kulüptür. Hayatları örtülü kapalı şeylerle geçen insanların, karşılarındaki insanlara baktıkları zaman onları bu gözle görmeleri de doğaldır. Çünkü onların yaşantıları böyleymiş demek ki ama Trabzonspor Kulübü’nün saklanacak gizlenecek hiçbir şeyi yoktur. Ne örtülüden ne kapalıdan ne de sağdan soldan bir kuruş para almıştır. Yok zaten böyle bir şey. Transfer politikası da çok açık, net ve şeffaftır. Herkes böyle bilsin, böyle değerlendirsin.”